Chór Voces Gaudii
Voces Gaudii to pierwszy w naszym kraju chór LGBTQ+. Powstał w 2014 roku. Od tego czasu śpiewająco przeciwstawia się dyskryminowaniu społeczności LGBT. Założycielem tej grupy jest dyrygent Misza Czerniak. - Brakuje miejsc w Polsce, gdzie społeczność queerowa, nieheteronormatywna mogłaby się angażować. Nie wszystkim odpowiada aktywizm stricte polityczny - tłumaczy. - Brakowało czegoś takiego za pomocą sztuki - dodaje.
Członkowie chóru mogą w ten sposób dać upust swoim emocjom, jednocześnie nie czując się ocenianym, tylko zrozumianym. - Zostałam tutaj ciepło przyjęta, wszystkie osoby są wspierające, [...] czuję, że to jest taka moja bezpieczna przestrzeń. Taka, w której mogę wyrazić siebie oraz swój gniew spowodowany sytuacją osób nieheteronormatywnych - opowiada Kasia Reszczyńska-Urban.
- Teraz jest nas już 60 osób, ludzi z bardzo różnymi historiami, ale nas łączy to, że chcemy dźwiękami próbować zmieniać świat - przyznaje Misza Czerniak.
Pierwszy tęczowy chór w Polsce
Choć ta grupa jest pierwszym tęczowym chórem w Polsce, to na świecie jest ich około 500. W czerwcu tego roku odbędzie się festiwal chórów LGBTQ+ i to właśnie Voces Gaudii będzie reprezentować nasz kraj we Włoszech.
- To jest takie marzenie tego roku, dlatego uruchomiliśmy zrzutkę. [...] Prosimy wszystkich, by w miarę możliwości się dorzucali - wspomniał założyciel. - Hotel pokryliśmy z własnych środków, ale na transport musimy jeszcze uzbierać - dodał.
Link do zbiórki znajdziesz TUTAJ.
Posłuchaj występu na scenie Dzień Dobry TVN.
Zobacz film "Voces Gaudii - pierwszy w Polsce chór LGBTQ+". Jest dostępny w bezpłatnym serwisie VOD / serwisie streamingowym - ARTE.tv. Telewizja ARTE film Chor LGBT+
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W tęczowych strojach promują równość i tolerancję. "Wszystkie różnorodności mają prawo do tego, żeby żyć"
- Żołnierz Wojska Polskiego układa sobie życie u boku męża. "To nie jest skostniała instytucja"
- Monika Goździalska wyprowadziła się z Polski dla dobra córki. "Jest lesbijką i nie miała tu łatwego życia"
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Magda Nabiałczyk
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News