Matka pozwoliła 10-latkowi na tatuaż. "Dorosłe osoby to osłabia, a co dopiero małe dziecko"

Przygotowanie do wykonania tatuażu.
Urządzenie do tatuowania
Źródło: AIFARY FOTOGRAFIA/Getty Images
W Stanach Zjednoczonych niecodzienną decyzję podjęła matka 10-latka. Pozwoliła chłopcu na wykonanie tatuażu. Sprawa wyszła na jaw, gdy malec zgłosił się do szkolnej pielęgniarki z prośbą o pomoc. Zaniepokoił go obrzęk w miejscu tatuażu. Kobieta poinformowała policję, gdyż w Nowym Jorku tatuowanie dzieci jest nielegalne. Jak te kwestie są regulowane w Polsce?

10-latek z tatuażem

Dziesięcioletni chłopiec w Nowym Jorku za zgodą rodziców ozdobił swoje ciało tatuażem. Była to tajemnica, ale wyszła na jaw w trakcie wizyty u szkolnej pielęgniarki. Dziecko zdecydowało się poprosić o tłustą maść, żeby posmarować skórę w miejscu tatuażu. Kobieta postanowiła natychmiast wezwać policję.

Dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

Z dochodzenia funkcjonariuszy wynika, że matka chłopca pozwoliła na wykonanie tej ozdoby na jego ciele. Co więcej mundurowym tłumaczyła się, że była przekonana, że tatuaż jest tymczasowy, a gdyby wiedziała, że to permanentny zabieg, nie wyraziłaby na niego zgody.

Matka i tatuator w areszcie

Obowiązujące w Nowym Jorku prawo nie zezwala na wykonywanie tatuaży dzieciom. Zatem bez względu, czy matka wyraziła zgodę na zdobienie, ona i tatuator popełnili przestępstwo.

Gdyby tego było mało, to Austin Smith, czyli 20-letni chłopak, który wykonał zdobienie na ciele małoletniego, pracował bez licencji. On oraz 33-letnia Crystal Thomas, matka chłopca zostali aresztowani. Kobiecie postawiono zarzut narażenia dziecka na niebezpieczeństwo, a tatuator może trafić nawet na rok więzienia za tatuowanie dziecka i działanie w zawodzie bez licencji.

Warto wspomnieć też o tym, co przedstawiał tatuaż. Chłopiec miał wykonane swoje imię na wewnętrznej części przedramienia.

W Nowym Jorku tatuaże można wykonywać od 18 roku życia. W USA są stany, w których pozwala się na taki zabieg już w wieku 14 lat, a w Ohio czy Wirginii nie jest istotny wiek, potrzeba tylko zgody rodziców.

Czy w Polsce dzieci mogą się tatuować?

O komentarz dotyczący tatuaży dla dzieci poprosiliśmy tatuatorkę, Dominikę Czeczot. Ekspertka wyjaśniła, że w Polsce ta kwestia nie jest ujęta prawem.

- Jedynie jest zapis prawny, który reguluje to, że dzieci poniżej 18 roku życia muszą być posłuszne rodzicom, oczywiście nie we wszystkich sprawach, bo niektóre reguluje konstytucja i prawa dziecka- tłumaczyła Czeczot.

I dodała:

- Ponieważ nie jest to zapisane nigdzie w prawie, to teoretycznie można tatuować dzieci, ale w praktyce studia tatuażu robią to w ten sposób, że albo w ogóle nie tatuują osób niepełnoletnich z uwagi na to, że są to osoby niedojrzałe, a tatuaż, to jak wiadomo, jest decyzja na całe życie albo tatuują osoby powyżej 16 roku życia za zgodą rodzica bądź prawnego opiekuna. U mnie w studio wygląda to w ten sposób, że jeżeli przyjdzie osoba poniżej 16 roku życia, to istnieje możliwość wykonania tatuażu, ale musi przyjść z rodzicem, rodzic musi wyrazić pisemną zgodę i zaakceptować wzór.

Dominika Czeczot przyznaje, że poniżej 16 roku życia często odmawia tatuowania, podobnie jak w przypadkach, kiedy czuje, że osoba nie jest pewna swojej decyzji. Ekspertka odniosła się także do przypadku z Nowego Jorku.

- 10-letnie dziecko jest bardzo małe, cały czas jeszcze rośnie, skóra jeszcze się rozciąga. Oczywiście skóra ludzka jest bardzo elastyczna i bardzo dużo rzeczy wytrzymuje. Osoby tyją, chudną i przyrosty oraz spadki wagi muszą być ogromne żeby wygląd tatuażu się zmienił, ale to się zdarza. Natomiast układ odpornościowy tak małego dziecka nie jest jeszcze dojrzały na taką dużą ingerencję, bo to jest tak naprawdę wprowadzanie obcego ciała do organizmu. Dorosłe osoby to osłabia, a co dopiero tak małe dziecko - wyjaśniła.

Dominika Czeczot wspomniała także, że w Polsce zawód tatuażysty właściwie nie istnieje. Nie trzeba mieć skończonych żadnych szkół czy kursów, żeby móc go wykonywać.

- Dlatego jedyne sprawdzenie tatuatora możliwe jest czytając opinie na jego temat oraz sprawdzając miejsce w którym pracuje- podkreśliła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!