Styl życia

Szymon Chwalisz o sztuce i artystycznej drodze. "Miałem nawet maila "nędzny malarzyna".

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
R. Męczykalski, K. Kalatzi
Artystyczny kałasznikow

Szymon Chwalisz zasłynął jako twórca "Woodstockowych Gitar", które biją rekordy popularności na aukcjach WOŚP oraz ręcznie malowanych kasków dla takich sportowców jak Karolina Pilarczyk, Maciej Kot czy Kajetan Kajetanowicz. Teraz postanowił skierować swoja artystyczną drogę w stronę klasycznego malarstwa sztalugowego. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swoich pasjach i inspiracjach.

Malarstwo Szymona Chwalisza

Szymon Chwalisz rysował od dziecka. Pierwsze prace powstawały już w przedszkolu, nieco później, bo w gimnazjum, zdecydował, że sztuka stanie się jego sposobem na życie.

- Moja mama zapytała, czy na pewno i czy chcę to traktować to poważnie, bo przecież jak można z tego wyżyć - wspomina Szymon Chwalisz. - Miałem nawet maila "nędzny malarzyna". To, że mówię o sobie "artysta", to już jest dużo. Teraz przeszedłem w stronę malarstwa klasycznego i to jest największa część mojego życia artystycznego - dodaje artysta.

Na swoim koncie ma wiele sukcesów. W 2017 roku pod czujnym okiem gitarzysty Guns N'Roses, Slasha, pomalował wyjątkowego Gibsona Les Paul, który został wylicytowany na rzecz WOŚP za ponad 60,000 złotych. Projektował okładki dla znanych polskich artystów m.in. Urszuli i zespołu Big Cyc. Zrealizował również cykl malarski z Sebastianem Fabijańskim. Jedno z płócien zostało wylicytowane za 15 tys. złotych, które zostały przekazane na cele charytatywne.

Kultura i sztuka

Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Ręcznie malowane samochody

Nie samą sztuką żyje artysta. Wielką pasją Szymona jest również motoryzacja. Oczywiście nie byłby sobą, gdyby nie połączył ze sobą tych dwóch pasji.

Wanessa i jej świat obrazów
Wanessa i jej świat obrazówŹródło: Dzień Dobry TVN

- Pamiętam jedną z pierwszych wystaw, około 2010 roku, która odbyła się w Poznaniu - opowiada ojciec malarza. - Szymon zajechał samochodem, który był przez niego pomalowany aerografem. Kelnerzy ze wszystkich ogródków przybiegali, robili zdjęcia, pytali się, kto tym samochodem przyjechał. Ludzie oglądali nie prace w galerii tylko na ulicy - dodaje ze śmiechem.

Sam twórca przyznaje, że jedną z najważniejszych jego prac z pogranicza sztuki i motoryzacji, jest malarstwo wykonane na karoserii samochodu Filipa Chajzera. Auto zostało przekazane na licytację WOŚP-u.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: R. Męczykalski, K. Kalatzi

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości