Styl życia

Jak Polki radzą sobie z prowadzeniem własnych firm? Wyniki raportu Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką mogą zaskoczyć

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Aneta Gasparska, Beata Drzazga

W Polsce nie brakuje kobiet, które pragną cieszyć się samodzielnością i osiągać sukcesy ekonomiczne. Przedsiębiorczość i nieprzeciętne ambicje to podstawowe atrybuty, które pozwalają im podążać za marzeniami. Polki zarządzające własnymi firmami muszą mierzyć się z licznymi wyzwaniami, jednak nie ustają w staraniach o osiąganie jak najlepszych wyników pracy. Najlepszym tego dowodem jest raport sporządzony przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką.

Polka w biznesie

Założenie własnej firmy niesie za sobą wiele zobowiązań, wiąże się także z niemałym ryzykiem. Przeszkód na drodze do osiągnięcia sukcesu w biznesie jest zresztą znacznie więcej, jednak nie zniechęcają one kobiet do podejmowania decyzji o prowadzeniu działalności gospodarczej na własną rękę. Jak wynika z raportu Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, właścicielki polskich przedsiębiorstw coraz częściej narzekają na spadek przychodów, któremu towarzyszy wzmożony stres, a mimo to wciąż dostrzegają liczne szanse na rozwój firmy i chętnie decydują się na realizację nowych projektów.

Informacje zawarte w raporcie "Bizneswoman Roku: Sytuacja i perspektywy polskich przedsiębiorczyń" wyraźnie wskazują, że Polki potrafią doskonale zarządzać swoimi firmami. Ponad 67% przedsiębiorczyń przeszło w 2021 r. ważne szkolenia i kursy, a 9,5% wciąż planuje to zrobić. Ponad połowa ma zamiar inwestować w narzędzia online wspierające prowadzenie biznesu, z kolei 16% z nich już to zrobiła. Co więcej, aż ⅓ polskich bizneswoman rozwinęła w tym roku działalność online lub przeniosła ją do Internetu.

Zobacz wideo: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim 

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak pogodzić pracę z wychowywaniem dzieci?

Problemy polskich bizneswoman

Właścicielki polskich firm perfekcyjnie wykorzystują swój potencjał i konsekwentnie podążają za ambicjami, jednak nie oznacza to, że udaje im się uniknąć komplikacji. Sytuacja wielu przedsiębiorstw uległa zmianie na skutek globalnej pandemii koronawirusa. Część respondentek raportu Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką w ciągu ostatniego roku miała problemy z prowadzeniem działalności. Deklaracja ta dotyczy ponad 33% aktywnych w biznesie Polek. Co więcej, co piąta przedsiębiorczyni w związku z pandemią musiała zmienić profil działalności swojej firmy. Nie zmienia to jednak faktu, że aż 43% badanych deklaruje, że ich firma się rozwija, a 42% odnotowało zauważalny wzrost przychodów.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Polsce utrudniają także zmiany w przepisach prawnych i podatkowych. Blisko 35% ankietowanych przyznaje, że wpływają one na zwiększenie poziomu stresu. Nieustanne zmagania z przeciwnościami mają niebagatelny wpływ na to, jak polskie przedsiębiorczynie postrzegają same siebie. Na szczęście aż ponad 33% definiuje się przede wszystkim jako osoby doskonale radzące sobie z przeszkodami.

13. edycja konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku

Konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku to wyjątkowa inicjatywa, dzięki której odnoszące sukcesy Polki zyskują nowe możliwości rozwoju. W tym roku najprężniej działające w biznesie kobiety zawalczą o prestiżowe wyróżnienie i cenne nagrody. Jury uhonoruje także mężczyzn, którzy wspierają płeć piękną i realizują politykę różnorodności oraz włączania. Laureatki i laureaci otrzymają statuetki w następujących kategoriach:

  • Biznes Roku;
  • Startup Roku,;
  • Mikrobiznes;
  • Liderka w Nowych Technologiach;
  • Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - liderka, biznes, organizacja;
  • Organizacja przyjazna rodzicom;
  • Female Champion of Change;
  • Male Champion of Change;
  • Grand Prix: Inspiratorka Roku;
  • Ograniczenie śladu węglowego.

Konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku już od 13 lat nagradza godnych naśladowania reprezentantów świata biznesu. Aby wziąć w nim udział, należy wypełnić formularz online, który dostępny jest na stronie bizneswomanroku.pl. Zgłoszenia przyjmowane będą do 10 stycznia 2022 roku do godz. 23:59.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości