Jak wygląda pozyskiwanie miodu?
Czas na pozyskiwanie miodów trwa od maja do połowy lub końca września. Pszczelarze wówczas w pierwszej kolejności zajmują się najjaśniejszym rodzajem miodów - rzepakowym. Pozostałe są coraz ciemniejsze w zależności od kolejności pozyskiwania. - Kolory te zawdzięczamy barwnikom i właściwościom nektaru roślin - uświadamia Mariusz Chachuła, nauczyciel przedmiotów zawodowych pszczelarskich w Zespole Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli.
- Najpierw odsklepiamy plastry, na których znajduje się dojrzały miód. Wkładamy je do urządzenia, zamykamy i uruchamiamy. Miód siłą odśrodkową trafia na ścianki, później zostaje przepuszczony przez sito i finalnie trafia do słoików
Wykorzystanie miodu w kuchni
Do Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli wybrała się reporterka Dzień Dobry TVN Magda Bober, która nie tylko miała okazję przyglądać się procesowi pozyskiwania miodu, lecz także porozmawiać z nauczycielką przedmiotów zawodowych gastronomicznych w tamtejszym Zespole Szkół Rolniczych. Dziennikarka poprosiła ekspertkę o wskazanie potraw, które idealnie komponują się z tym naturalnym wyrobem pracowitych pszczół.
- Miodu możemy używać praktycznie do wszystkich potraw. Jest to doskonałe źródło energii, które zastępuje nam cukier w każdej postaci i inne słodziki. Możemy polać miodem pajdę chleba z twarogiem, możemy polać miodem rzepakowym racuchy. Sery z miodem posypane kawą to bardzo ciekawa przekąska, nasze ostatnie odkrycie, które cieszy się powodzeniem - wymieniła pani Anna Szcześniak.
Nauczycielka dodała, że delikatnego miodu rzepakowego można użyć również do doprawienia zup lub kremu z dyni, natomiast ostrzejszego miodu gryczanego do złamania smaku chociażby w zupie pomidorowej.
Miód to Twoje naturalne źródło energii, a także substancji korzystnych dla naszego zdrowia. Miód rzepakowy ponadto poprawia koncentrację oraz przyspiesza i wspomaga regenerację po wysiłku fizycznym i umysłowym. Miody, w tym rzepakowy, warto wykorzystywać w codziennej diecie. Szczególnie teraz, jesienią.
Zastosowanie miodów w kuchni jest właściwie nieograniczone. Warto wykorzystywać go w potrawach i napojach. Na uwagę zasługuje fakt, że miód rzepakowy, ze względu na swój delikatny smak nie zmienia walorów smakowych potraw, do których jest dodawany.
Jak wygląda wirówka do pozyskiwania miodu? Zobacz w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak nie dać się nabrać i rozpoznać prawdziwy miód? "To najczęściej fałszowane produkty"
- Pokochała pszczoły i założyła pasiekę. "Uczą nas cierpliwości, uczą nas spokoju"
- Jakie rośliny warto sadzić, by pomóc pszczołom? "Jednym z wielu zagrożeń jest brak jedzenia"
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN