Porady

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Porady

Aktualizacja:
ucho2.jpg

Ucho to bardzo delikatny narząd, dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo dbać o jego higienę. Niewłaściwie wykonywane czynności higieniczne mogą nawet uszkodzić słuch. Jak więc odpowiednio czyścić uszy?

Higiena uszu jest tematem dyskusyjnym. W internecie można znaleźć wiele sprzecznych informacji na temat tego, czy i jak czyścić uszy. Warto rozwiać w tej kwestii wszelkie wątpliwości i upewnić się, jak prawidłowo dbać o narząd słuchu.

Jak dbać o higienę ucha?

Wydzielina, która wydobywa się z uszu, czyli inaczej woskowina, jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Ma swoją rolę – chroni błonę bębenkową i skórę w przewodzie słuchowym, a także nawilża i natłuszcza kanał słuchowy. Jednak trzeba regularnie dbać o usuwanie jej nadmiaru. Nieprawidłowa higiena prowadzi do gromadzenia się wydzieliny i zatkania uszu. Gdy w uchu powstaje czop z nadmiaru woskowiny, pacjent odczuwa szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak ból, słyszenie szumów, uczucie zalegania ciała obcego w uchu czy zaburzenia słuchu.

Wiele osób czyści uszy przy pomocy patyczków higienicznych. Jest to błąd, który może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Czyszczenie ucha w ten sposób nie tylko nie prowadzi do pozbycia się wydzieliny, ale powoduje wręcz wpychanie jej do środka ucha. Organizm reaguje na to wzmożoną produkcją woskowiny. Co więcej, czyszcząc ucho patyczkiem, można uszkodzić błonę bębenkową i wywołać stan zapalny. Patyczkami higienicznymi można wyczyścić tylko małżowinę i zewnętrzne części przewodu słuchowego. Najlepszym sposobem na prawidłowe czyszczenie uszu jest użycie ciepłej wody z mydłem. Jak jeszcze można wyczyścić uszy bez patyczków?

Jak dobrze wyczyścić uszy? Aby wyczyścić uszy domowym sposobem, można zastosować kilka sprawdzonych metod.

  1. 1Dobrą i prostą techniką jest użycie ciepłej wody i zwyczajnej chusteczki higienicznej. Należy zwinąć ją w rulon i zamoczyć w wodzie, a następnie delikatnie zebrać nią nadmiar wydzieliny.
  2. 2Inną metodą skutecznego czyszczenia uszu jest płukanka z wody utlenionej. Jest całkiem bezpieczna. Jak ją przygotować? Wystarczy zmieszać wodę utlenioną z przegotowaną wodą w proporcji 1:1, a następnie uzyskany roztwór zakroplić do ucha na 5 minut. Po zakropleniu przez chwilę można odczuwać delikatne zatkanie ucha. Woda utleniona wchodzi w reakcję z woskowiną, rozrzedza ją i ułatwia jej usunięcie. Wodę utlenioną można zastąpić oliwą z oliwek. Płukanie ucha wodą utlenioną jest skuteczne także przy zapaleniu ucha czy przeziębieniu, ponieważ hamuje rozwój infekcji.
  3. 3Sprawdzonym sposobem na wyczyszczenie ucha jest także zakraplanie parafiną. To skuteczna i bezpieczna metoda. Parafinę z apteki należy podgrzać do temperatury ok. 36,6℃ i wkroplić do ucha na kilka minut. Lekkie przechylenie głowy w bok umożliwi wypłynięcie parafiny wraz z zebraną woskowiną. Parafinę można stosować doraźnie, ale także profilaktycznie.
  4. 4Irygacja uszu to kolejna metoda na czyszczenie ucha z zalegającej woskowiny. Bez problemu można ją zastosować w domu. Potrzebna jest jedynie rurka do irygacji (dostępna w aptekach) oraz odrobina ciepłej wody, która pomoże wypłukać wydzielinę z ucha.
  5. 5Preparaty z apteki także mogą pomóc dokładnie wyczyścić ucho. Są dostępne w formie kropli lub sprayu. Mają za zadanie oddzielić i rozpuścić woskowinę, dzięki czemu łatwiej jest ją usunąć.

U maluchów kwestia jest jeszcze delikatniejsza i wyjątkowo ważna, bo dzieci nie są w stanie samodzielnie zadbać o higienę uszek. Jak czyścić uszy dziecku? Najlepiej przy użyciu kropli lub sprayu do uszu na bazie oliwy z oliwek albo parafiny. Są nie tylko skuteczne przy czyszczeniu uszu u dzieci, ale także nawilżają i natłuszczają przewód słuchowy zewnętrzny u dorosłych oraz pomagają w walce z bakteriami i grzybami. Jeśli problem z nadmiarem woskowiny nawraca, potrzebne może być płukanie ucha przy pomocy wody utlenionej. Zabieg można przeprowadzić w domu (przy użyciu strzykawki lub gruszki) albo skorzystać z pomocy laryngologa.

Płukanie ucha u laryngologa

Gdy domowe sposoby na skuteczne wyczyszczenie ucha zawodzą, należy skorzystać z porady laryngologa. Zazwyczaj w takiej sytuacji przeprowadza on specjalistyczne płukanie ucha. Przed wizytą u lekarza warto zakroplić do uszu parafinę, która zmiękcza woskowinę i ułatwia jej usunięcie.

Sam zabieg polega na wprowadzeniu do ucha ciepłej wody pod ciśnieniem. Płukanie uszu przez laryngologa jest odrobinę nieprzyjemne, ale nie jest bolesne. Lekarz używa do tego strzykawki. Ciepła woda wypłukuje woskowinę i pozwala dokładnie wyczyścić uszy.

Do usunięcia resztek wydzieliny lekarz może użyć także specjalnego haczyka – to też nie jest bolesne.

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości