Porady

  Porady

  Coraz bardziej popularna staje się turystyka górska, podczas której korzystamy z bocznych tras, by być jak najbliżej dzikiej natury. Niestety w tym przypadku bardzo prawdopodobne jest to, że oprócz bogatej roślinności, na swojej drodze spotkamy także dzikie zwierzęta, na przykład niebezpiecznego niedźwiedzia. Co robić, gdy staniemy oko w oko z potężnym drapieżnikiem? O tym opowiedziała nam lek. wet. Maria Geremek z fundacji Make a Change.

  W Polsce najczęściej adoptowane są dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Im starsze, tym trudniej jest im znaleźć dom. Kiedy jednak ostatecznie im się uda, mają szansę dorastać w otoczeniu kochających ludzi. Naszym gościem była Magdalena Kruk-Rogucka, psychoterapeutka z Ośrodka Adopcyjnego TPD w Warszawie, która przedstawiła naszym widzom adopcyjne realia w Polsce.

  Choć pandemia trwa w Polsce już prawie rok, to wciąż trudno znaleźć na niektóre pytania odpowiedź. Dlatego do dyspozycji naszych widzów jest czat, na którym można podzielić się wszelkimi wątpliwościami dotyczącymi koronawirusa. Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 odpowiedział w naszym programie na pytanie dotyczące wyniku testu. Co oznacza "reaktywny (dodatni)"?

  Konto w banku to już konieczność, choć przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Zakładanie konta nie jest procedurą skomplikowaną, co więcej, dziś wcale nie trzeba w tym celu udawać się do oddziału banku. Konto można założyć przez Internet, a nawet przez telefon.

  Wzrost dziecka nie jest jedynym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze pierwszego roweru. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jeszcze wygodę jazdy, solidność wykonania roweru, bezpieczeństwo użytkowania i wygląd.

  Ocet, jako środek czyszczący, święci triumfy wśród ekologicznych środków czystości. Ma wiele zalet, a główną jest jego niska cena. Jak go wykorzystać w domu i dlaczego nie łączyć go z sodą? Porad udzieliła Sylwia Panek, chemiczka i blogerka.

  Dorota Kopyść 15 lat temu rozpoczęła swoją przygodę z haftowaniem. Następnie postanowiła wykorzystać tę umiejętność i zaczęła tworzyć haftowaną biżuterię. I tak jej hobby przerodziło się w prowadzenie firmy. W naszym studiu udowodniała, że haftować każdy może, a do nauki podstaw wystarczy jedynie 6 minut.

  Fiolet to kolor, który oprócz niewątpliwych walorów estetycznych ma także bogatą tradycję. W historii znalazł wiele rozmaitych zastosowań, a dziś wciąż jest używany w wystroju i dekoracji wnętrz. Odcień ten niezmiennie pojawia się też w modzie jako barwa wieczorowych kreacji i gustownych dodatków.

  Przyprawa szafran ma szerokie zastosowanie w kuchni. Może być dodawana zarówno do deserów, jak i dań obiadowych. Potrawy z szafranem nie tylko nadają im specyficzny koloryt, ale także podkręcają smak. Właściwości szafranu wykorzystywane są też w lecznictwie.

  Mówi się, że druga połowa stycznia to najbardziej ponury i depresyjny czas w roku. Dni są krótkie, a aura za oknem nie zachęca do spacerów. Na szczęście sposobów na zimową chandrę nie brakuje. Można na przykład zadbać o wnętrze mieszkania, dekorując je nowymi kwiatami lub nadać drugie życie roślinom, które towarzyszą nam od dawna. Zobacz, jakie propozycje przedstawił Łukasz Skop w cyklu "Co z tego wyrośnie?".

  Opady śniegu i oblodzenie dróg znacząco utrudniają jazdę samochodem. W takich warunkach nietrudno o wypadek czy stłuczkę. Jak się zachować, gdy dojdzie do kolizji? Czy wzywanie policji zawsze jest konieczne? Na te i inne pytania - w rozmowie z Marcinem Sawickim - odpowiedział Sylwester Pawłowski z projektu edukacyjnego Świadomy Kierowca.

  Niemowlę, w dużo większym stopniu niż dorosły człowiek, narażone jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Z tego powodu należy ochraniać najdelikatniejsze części jego ciała i zwracać szczególną uwagę na głowę. Na szczęście, na rynku można znaleźć rozmaite kapelusze dla niemowląt.

  Człowiek jest istotą społeczną, więc do osiągnięcia pełni szczęścia zazwyczaj potrzebuje bliskiej osoby. Jednak żeby mieć przyjaciół czy znajomych, musi jakoś pozyskać ich sympatię. Czy da się zatem sprawić, by ludzie nas lubili? Z tym pytaniem na naszych kanapach zmierzył się Miłosz Brzeziński, konsultant rozwoju osobistego.

  Niezależnie od tego, czy mowa o urządzaniu wnętrz, trendach w modzie czy w makijażu, wiele trudności sprawia to, jaki kolor najlepiej pasuje do niebieskiego. Zestawienie tej zimnej barwy z innymi wcale nie jest łatwym zadaniem. Warto więc wiedzieć, jak to zrobić, by nie popełnić kolorystycznej gafy.

  Jeśli należysz do grona tych Polaków, którzy w Wielkiej Brytanii mają swoje rodziny i przyjaciół, pewnie zastanawiasz się, jak będą wyglądały tegoroczne święta. Z powodu ograniczonych możliwości przemieszczania się i spotykania, być może nie zobaczysz się ze swoimi bliskimi w Boże Narodzenie. Na szczęście pozostają rozmowy telefoniczne, wideo, a także przesyłki kurierskie, dzięki którym Twoje prezenty będą mogły dotrzeć do adresatów. Zobacz, co trzeba wiedzieć, wysyłając świąteczne podarunki do Wielkiej Brytanii!

  Krew jest płynną tkanką złożoną z osocza, czyli żółtawej, klarownej cieczy i komórek krwi, wśród których przeważają erytrocyty – krwinki czerwone. Ponadto we krwi znajdziemy leukocyty, czyli krwinki białe oraz trombocyty – małe cząstki zwane płytkami krwi. To w nich ukryte są naturalne substancje o nieprawdopodobnych właściwościach regeneracyjnych zwane czynnikami wzrostu.

  Wielkimi krokami zbliża się prawdziwa zima - według niektórych prognoz jeszcze w styczniu temperatury mogą spaść nawet do -30 stopni Celsjusza. Oprócz srogiego mrozu pojawią się śnieg, a potem błoto, które stanowią spore wyzwanie dla butów. Jak zatem o nie dbać? Kilku wskazówek udzieliła w naszym programie dziennikarka i autorka poradników, Małgorzata Świgoń.

  Strój kotka dla dziewczynki czy dla chłopczyka na bal przebierańców? Czemu nie! Taki kostium pasuje obojgu. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie trzeba go kupować. Wiele elementów stroju można znaleźć w domu, a te brakujące – zrobić samodzielnie!