Hydroloki do włosów pozwalają uzyskać różny ich skręt, w zależności od grubości samych wałków. Najczęściej jednak sprzedawane są one w zestawach dających efekt naturalnych loków i fal. Gdzie kupić hydroloki i jak ich używać?
Jak działają hydroloki?
Hydroloki, nazywane niekiedy również wałkami do gotowania, najczęściej wypełnione są sypkim materiałem bądź płynem, który nagrzewa się po włożeniu ich do wrzątku. Tego typu akcesorium należy zatem zagotować, a dopiero później odrobinę ostudzić i ostrożnie nawinąć na nie włosy.
Każdy z hydroloków należy dodatkowo zabezpieczyć specjalną nakładką w formie nasuwanej nasadki, rzadziej specjalnego klipsa. Następnie wałki należy trzymać na włosach ok. 15–20 minut, po czym delikatnie je zdjąć i ułożyć włosy np. za pomocą grzebienia z rzadkimi zębami lub po prostu roztrzepując je lekko palcami.
Tradycyjne hydroloki, chociaż są dość tanie i nie wymagają szczególnych umiejętności fryzjerskich, z pewnością nie są idealnym sposobem na wyczarowanie na głowie burzy loków. Przede wszystkim są one dość ciężkie, przez co nie tylko nie są zbyt wygodne, lecz także mogą nadwyrężać cebulki, co powoduje osłabienie, a w rezultacie nawet wypadanie włosów. Co więcej, bardzo łatwo można się nimi oparzyć.
Szczególnie niebezpieczne są te z płynem w środku, który może wyciekać nawet już po nawinięciu włosów na wałek. Z tego też względu hydroloki do włosów coraz bardziej tracą na popularności. Osoby, które mimo wszystko chcą zdecydować się na hydroloki, powinny szukać ich w drogeriach oraz hurtowniach fryzjerskich.
Nowoczesna alternatywa dla hydroloków – termoloki
Chociaż hydroloki przypominają tradycyjne wałki, znacznie lepiej sprawdzają się jako narzędzie do nakręcania włosów dzięki zastosowaniu ciepła. Dzięki niemu fryzura zyskuje znacznie lepszą formę, a przy tym dłużej się utrzymuje. Jednak ze względu na niebezpieczeństwa związane z ich stosowaniem zaczęto poszukiwać nowych rozwiązań, które połączyłyby skuteczność i prostotę stosowania. W ten sposób powstały termoloki, niekiedy nazywane hydrolokami elektrycznymi.
Zasada ich działania jest bardzo podobna, są one jednak znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Dostępne są one w zestawach zazwyczaj składających się z co najmniej 12 sztuk. Termoloki najczęściej posiadają ceramiczny bądź tytanowo-ceramiczny rdzeń i pokryte są plastikiem oraz miękkim materiałem, dzięki czemu nie niszczą włosów ani nie wywołują oparzeń. Są również znacznie lżejsze od hydroloków, dlatego używając ich, nie ryzykuje się wypadania włosów. Ich dodatkową zaletą jest również mnogość rozmiarów.
Hydroloki zazwyczaj kupuje się w paczce, w której każdy z wałków ma taką samą średnicę. Niestety, nie daje to zbyt naturalnego efektu. Termoloki kupowane w całym zestawie mają różną średnicę, dlatego można dobierać je do długości włosów, a nawet do ich partii. Zazwyczaj bowiem naturalnie kręcone włosy mają drobniejszy skręt od spodu, co warto odwzorować podczas kręcenia swojej fryzury.
Pierwszy zestaw termoloków kupuje się w zestawie z urządzeniem do ich podgrzewania, które podłącza się do prądu. Długość nagrzewania wałków zależeć będzie od konkretnego zestawu, wiele z nich może jednak podgrzać je już w ok. 5 minut. Po upływie tego czasu na termoloki należy nakręcić odpowiednio odseparowane pasma, a następnie spiąć je załączonymi do zestawu klamerkami. Same termoloki należy pozostawić na włosach przez ok. 10 minut.
Termoloki są zatem znacznie szybszym i bezpieczniejszym sposobem na zakręcenie włosów niż hydroloki. Niestety, będą również znacznie droższe, cały zestaw, wraz z podgrzewaczem, kosztować może nawet ok. kilkuset złotych. Cena zależy od wielu czynników, w tym od liczby wałków oraz marki samego urządzenia. Wpływ na to mogą mieć również funkcje dodatkowe, np. jonizacja.
Hydroloki czy lokówka - co wybrać?
Niektórzy zamiast hydroloków bądź całego zestawu termoloków decydują się na zakup lokówki. Najczęściej jest to mniejszy wydatek niż zestaw termoloków, dobrej jakości produkt można bowiem kupić już nawet za ok. 150 złotych. Warto jednak wybrać ten z regulacją temperatury, aby nie spalić włosów. Najlepiej nie nastawiać jej na temperaturę wyższą niż 180℃. Lokówką znacznie łatwiej się też oparzyć niż podczas używania termoloków.
Inną jej wadą będzie też brak możliwości regulacji grubości loków. Sporą zaletą jest natomiast szybkość, z jaką można wykonać fryzurę. Wystarczy zaledwie od kilku do kilkunastu sekund, aby zakręcić pasmo.
Hydroloki to klasyczna propozycja na układanie fryzury. Warto jednak skorzystać z nowocześniejszych rozwiązań, które są zdecydowanie bezpieczniejsze, a przy tym wygodniejsze.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak zrobić piękne loki? Krok po kroku pokazuje stylistka fryzur
- Codzienna stylizacja czy fryzura na wielkie wyjście - możesz je samodzielnie wykonać w domowym zaciszu. Uczestnicy Top Model pokazują, jak to zrobić
- Durszlak do stylizacji włosów? TikTokerka pokazała domowy sposób na idealne loki
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Kosamtu/Getty Images