Referendum podczas wyborów. Jak prawidłowo oddać głos?

Referendum podczas wyborów. Jak prawidłowo oddać głos?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Newsy - Jak oddać ważny głos
Newsy - Jak oddać ważny głos
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki

15 października oprócz wyborów do Sejmu i Senatu, obywateli prawdopodobnie czeka referendum w sprawie relokacji migrantów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jak prawidłowo oddać głos?

Wszystko wskazuje na to, że 15 października oprócz wyborów do Sejmu i Senatu odbędzie się również referendum. Jeśli tak się stanie, do tej samej urny będziemy wrzucać trzy karty do głosowania. Jak prawidłowo powinno się oddać głos?

Czy referendum jest obowiązkowe?

Do decyzji wyborcy zostaje, w którym głosowaniu chce on uczestniczyć. Wzięcie udziału w referendum, jak i w wyborach do Sejmu i Senatu jest dobrowolne.

- W żadnej mierze wyborca (osoba uprawniona do udziału w referendum) nie może i nie jest zmuszany do głosowania w wyborach do jakiegokolwiek organu ani do udziału w referendum - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza w dokumencie pt. "Wyjaśnienia związane z przeprowadzeniem referendum ogólnokrajowego w tym samym dniu, w którym odbywają się wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej".

Jak prawidłowo oddać głos podczas referendum?

Przychodząc do lokalu, w którym odbywa się referendum, należy zachować się w określony sposób. Po pierwsze należy okazać dokument tożsamości obwodowej komisji wyborczej, a następnie otrzymuje się kartę do głosowania. Ta musi być opatrzona pieczęcią, a wyborca potwierdza otrzymanie arkusza. Kolejność czynności określa art. 52 Kodeksu wyborczego, który brzmi:

1. Przed przystąpieniem do głosowania wyborca okazuje obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości. 2. Po wykonaniu czynności, o której mowa w par. 1, wyborca otrzymuje od komisji kartę do głosowania właściwą dla przeprowadzanych wyborów, opatrzoną jej pieczęcią. Wyborca potwierdza otrzymanie karty do głosowania własnym podpisem w przeznaczonej na to rubryce spisu wyborców.
Kodeks wyborczy

Wypełnioną kartę do głosowania należy wrzucić do urny. Należy pamiętać, że do wyniku będą liczyły się jedynie ważne głosy, czyli te z poprawnie wypełnionych kart.

Kiedy głos jest ważny? Jak wypełnić kartę do głosowania?

Krzyżyki muszą zostać postawione w odpowiednich kratkach przy pytaniach referendalnych. Jeśli krzyżyk nie został odpowiednio zaznaczony w żadnej z kart przy pytaniu, głos jest nieważny. 

Czego nie wolno robić z kartą do głosowania?

Karty do głosowania, także w referendum, nie wolno wynosić ani niszczyć. W przypadku pierwszego przewinienia można spodziewać się kary grzywny, ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do lat 2. W przypadku niszczenia karty konsekwencje są bardziej dotkliwe, gdyż może zostać ukarane karą pozbawienia wolności do lat 3. Przedstawione sytuacje regulowane są przez Kodeks wyborczy - art. 497a i 248. 

Możliwość wyboru w głosowaniu

Głosowanie w referendum jest dobrowolne, oznacza to, że nie ma obowiązku oddawania głosu w ogóle, a zatem przyjmowania karty. Jeśli referendum odbędzie się w tym samym czasie co wybory do Sejmu i Senatu, komisja wydaje trzy takie karty. Każdej jednak można nie przyjąć. W takiej sytuacji obwodowa komisja wyborcza odnotowuje to w spisie wyborców. Ma to za zadanie uniknięcie sytuacji, w których karta zostałaby wyniesiona lub zniszczona.

- Jeżeli członek komisji nie będzie chciał tego zrobić (odnotować odmowy przyjęcia karty do głosowania - przyp. red.), to wyborca powinien domagać się, że sam chce to wpisać. A jeżeli też będzie jakiś problem, to trzeba poprosić przewodniczącego komisji obwodowej czy męża zaufania, żeby tę kwestię rozstrzygnąć - powiedział były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na Kontakt TVN24

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości