Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Wakacje
Dni ustawowo wolne od pracy
Przed nami kilka świąt, które zgodnie z obowiązującą ustawą uznawane są za dni wolne od pracy. Co roku są to następujące uroczystości:
- 15 sierpnia, czyli przypadająca w poniedziałek liturgiczna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a zarazem Święto Wojska Polskiego;
- 1 listopada, czyli przypadający w wtorek Dzień Wszystkich Świętych;
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzić będziemy w piątek;
- 25 i 26 grudnia - Święta Bożego Narodzenia, w tym roku przypadające w niedzielę i poniedziałek.
15 sierpnia - kiedy wypada?
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to dogmat Kościoła katolickiego, ogłoszony przez papieża Piusa XII. 15 sierpnia wierni obchodzą święto, upamiętniające to wydarzenie.
15 sierpnia to także Święto Wojska Polskiego, ustanowione na cześć zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w 1920 roku w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.
W 2024 roku 15 sierpnia wypada w czwartek. Oznacza to, że w tym dniu wszystkie sklepy będą nieczynne oraz większość osób będzie miała wolne od pracy. Nie dotyczy to służb, takich jak pogotowie, straż pożarna, policja itd. Osoby pracujące w tym dniu dostaną dodatkowy dzień wolny w innym terminie.
Gdzie można zrobić zakupy 15 sierpnia?
Ze względu na to, że 15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, duże markety i sklepy będą zamknięte. Czynne będą jedynie małe sklepy, w których właściciel będzie prowadzić sprzedaż oraz stacje benzynowe. Zatem zakupy na długi weekend najlepiej jest zrobić wcześniej. Niedziela przed 15 sierpnia nie jest handlowa, co oznacza, że ostatni moment na wyposażenie lodówki przypada w sobotę, 13 sierpnia.
Zobacz także:
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Matki Boski Zielnej. Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła?
- Odludne miejsca idealne na długi weekend. Gdzie spędzić wolne dni? Sprawdź 9 propozycji
- Gdzie polecieć na tani city break?
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: pcess609/Getty Images