Jak poprawić pamięć i pracę mózgu?
Coraz częściej korzystamy z możliwości robienia elektronicznych notatek. Częściej mamy bowiem przy sobie telefon lub komputer niż kartkę i długopis. Wygody dodaje jeszcze możliwość ustawienia przypomnienia np. o ważnej dacie czy zakupach. Osoby pracujące kreatywnie, studenci i dzieci również chętniej spisują swoje prace i pomysły na różnych urządzeniach elektronicznych. Komputer automatycznie poprawia błędy, a źle skonstruowanego zdania nie trzeba przekreślać - wystarczy je wyciąć lub poprawić.
Nauka
Naukowcy przyjrzeli się temu zjawisku i zaczęli zastanawiać się, która opcja jest korzystniejsza dla naszego mózgu. Okazuje się, że pisanie na kartce wpływa na nas zdecydowanie lepiej. Dlaczego?
- Testy pokazują, że ręczne zapiski, w porównaniu z tymi wykonywanymi z pomocą komputerowej klawiatury, zostawiają w pamięci większy ślad, przyspieszają proces uczenia i ułatwiają przywołanie informacji. Dotyczy to nie tylko u dzieci, ale i dorosłych - przekonują badacze z Norwegian University of Science and Technology.
Jak pisanie ręczne wpływa na mózg?
Informacje pisane ręcznie na kartce dużo bardziej, nomen omen, zapisują się w naszym mózgu. Wszystko to dzięki aktywowaniu różnych bodźców. Lepiej zapamiętujemy, jeśli w trakcie wykonywania danej czynności więcej czuliśmy.
- Podczas kreślenia liter nasz mózg angażuje się w ruch dłoni, w odczuwanie nacisku długopisu na papier. Jest to inny rodzaj bodźców niż w przypadku pisania na klawiaturze - wyjaśnia prof. Anne Mangen z Uniwersytetu w Stavanger.
Pisząc na kartce również bardziej się skupiamy. Nie mamy wokół kolorowych grafik czy powiadomień z wiadomościami. Co więcej - nie mamy możliwości poprawienia danego zdania tak, jak moglibyśmy zrobić to na komputerze. Mózg ma więc świadomość, że musi "przyłożyć się" nieco bardziej do tak wykonywanego zadania.
- Kiedy używamy papieru i pióra, nasz mózg odbiera dużo więcej sygnałów, z którymi może połączyć wspomnienia. Ręczne pisanie aktywuje czuciowo-ruchowe rejony mózgu, angażuje więcej zmysłów, wzrok, słuch, dotyk. To pozwala otworzyć się na to, czego mamy się nauczyć, zapamiętujemy lepiej i pamiętamy dłużej - podkreśla prof. Audrey van der Meer z Norwegian University of Science and Technology.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też
- Demencja coraz częściej dotyka ludzi młodszych. "Faza bezobjawowa trwa często 20-30 lat"
- "Nie mam głowy do ważnych dat". Jak skutecznie ćwiczyć pamięć?
- Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Zobacz, jak pomoże w tym "krzywa Ebbinghausa"
Autor: Maria Czarniecka
Źródło: Express Ilustrowany
Źródło zdjęcia głównego: Mayur Kakade/Getty