Profilaktyka zdrowia

Demencja coraz częściej dotyka ludzi młodszych. "Faza bezobjawowa trwa często 20-30 lat"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszychDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Demencja kojarzy nam się przede wszystkim z osobami starszymi. Tymczasem przypadłość coraz częściej dotyka ludzi znacznie młodszych. Jakie mogą być pierwsze objawy demencji? Co możemy zrobić, aby uniknąć choroby? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała neuropsycholog Karolina Jurga.

Co to jest demencja?

Mogłoby się wydawać, że demencja dotyka przede wszystkim naszych dziadków czy pradziadków. Tymczasem nie jest to do końca prawda i zachorować mogą na nią dużo młodsze osoby. - Demencja to jest zespół objawów. To nie jest tylko zapominanie. To nie jest tak, że my tylko zapominamy, gdzie coś odłożyliśmy, zapomnieliśmy o spotkaniu. Demencja coraz częściej dotyka ludzi młodszych, czyli 40, 50 lat - powiedziała Karolina Jurga - psycholog, neuropsycholog, autorka bloga "Poznaj demencję".

Co ciekawe, pierwszymi objawami mogą być drobne pomyłki, błędy, które przytrafiają nam się np. w pracy. - Przykład pielęgniarki, która od lat pracowała na oddziale i podawała np. insulinę. Okazało się, że w pewnym momencie podaje jakoś inaczej, [...], oddziałowa zaczęła obserwować. My mówimy o tym: "czas na urlop", "czas odpocząć". Niekoniecznie. Mogą to być pierwsze wczesne objawy. Faza niema, czyli ta bezobjawowa trwa często 20-30 lat - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Demencja - przyczyny

Dzięki lepszej diagnostyce chorobę coraz częściej wykrywa się u osób poniżej 50. roku życia. Na występowanie demencji u młodych ludzi wpływają stres oraz nadmiar bodźców. - Pójdźmy do hipermarketu, [...], to przecież można oszaleć. Żyjemy bardzo szybko, nie koncentrujemy się na "tu i teraz" - powiedziała specjalistka.

Co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia demencji? Jak możemy trenować umysł? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości