Styl życia

Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Zobacz, jak pomoże w tym "krzywa Ebbinghausa"

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Jak się uczyć, żeby się nauczyć?
Dzień Dobry TVNJak się uczyć, żeby się nauczyć?

Już w maju ósmoklasiści oraz maturzyści sprawdzą swoją wiedzę w egzaminach państwowych. Czasu jest coraz mniej, a materiału przybywa. Jak sobie z nim poradzić? Z pomocą przychodzą skutecznie techniki nauki. W Dzień Dobry TVN opowiedział o nich Bartosz Czekała, ekspert ds. zapamiętywania.

Techniki ułatwiające zapamiętywanie

Przed nami egzaminy ósmoklasisty i maturalny. Czasu jest coraz mniej, więc uczniowie starają się wykorzystać go do intensywnego przyswajania materiału. Wielu z nich obawia się, czy uda im się zdążyć z opanowaniem potrzebnej wiedzy. Pomóc mogą w tym sposoby na skuteczne przyswajanie wiedzy i poprawę koncentracji. Czy istnieje jedna, najskuteczniejsza technika ułatwiająca zapamiętywanie?

Krzywa Ebbinghausa - co to jest?

Jak podkreśla ekspert ds. zapamiętywania i poliglota Bartosz Czekała, najważniejsze w nauce jest powtarzanie materiału.

- Niezależnie od tego, czego będziemy się uczyć, informacje trzeba powtarzać. Algorytmy, które pomagają nam przyswajać wiedzę, są znane już od 120 lat i bazują na tzw. krzywej Ebbinghausa. Można ściągnąć programy wyznaczające najlepszą datę powtórki następnej informacji i to zdejmuje ten decyzyjny ciężar - tłumaczy specjalista.

Metody na skuteczną naukę 

Darmowe programy mogą pomóc uczniom w skutecznym rozplanowaniu nauki.

- Po pierwsze, jeśli szczególnie mamy dużo materiału do nauki, to musimy przenieść informację z tych źródeł do takiego programu. W psychologii nauki istnieje taki koncept, który nazywa się "energia aktywacyjna". To jest energia, którą musimy włożyć w rozpoczęcie wykonywania czynności, (...) żeby zminimalizować tę energię, przerzucamy te wszystkie materiały do programu - wyjaśnia Bartosz Czekała.

- Mamy impuls - dzisiaj będę się uczyć do matury i automatycznie sięgamy do tego programu - mówi nasz gość. Jak zaznacza, odpowiednie rozłożenie materiału sprawi, że uczeń nie będzie przeciążał pamięci krótkotrwałej.

Jakie metody zapamiętywania treści poleca Bartosz Czekała? Jedną z nich jest tzw. technika pomidoro.

- Nakręca się budzik, alarm i 25 minut uczymy się i po tym czasie jest koniec sesji nauki i robimy 10 minut przerwy - tłumaczy Bartosz Czekała.

- Sposób, który wolę? Zaczynamy sesję i kontynuujemy naukę, dopóki nie nastąpi spadek energii - dodaje. Dzięki temu nie kończy się ona w sztuczny sposób, a w niektóre dni można uczyć się nawet godzinę lub dwie, bez konieczności robienia przerwy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości