"Nie mam głowy do ważnych dat". Jak skutecznie ćwiczyć pamięć?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak nauczyć się zapamiętywania dat?
Jak nauczyć się zapamiętywania dat?
Co było dalej…?
Co było dalej…?
Co było dalej…?
Co było dalej…?
Co było dalej?
Co było dalej?
Zagadka dla widzów "co było dalej?"
Zagadka dla widzów "co było dalej?"
Dlaczego niektórzy z nas świetnie zapamiętują ważne daty, takie jak np. urodziny czy imieniny bliskich, a innym sprawia to niezwykłą trudność? O tym, jak działa nasz mózg opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN Tobiasz Boral, trener rozwoju umysłowego, mistrz Europy w szybkim zapamiętywaniu. Swoją historią podzieliło się także małżeństwo - Sylwia i Akop Szostak.

Nieograniczone możliwości mózgu – jak zapamiętywać więcej?

Mózg każdego człowieka jest genialny i potrafi zapamiętać wszystkie szczegóły naszego życia, ale nie może ciągle pracować na wysokim poziomie energii. Dlatego, jak określił go Tobiasz Boral, trener rozwoju umysłowego, jest inteligentnym leniem. Nieświadomie staramy się zapamiętać jak najmniej, aby oszczędzić energię.

Co zrobić, by to zmienić i nie zapominać ważnych dla nas dat? Technika na zapamiętywanie jest jedna – trzeba nasz mózg zwyczajnie czymś zaciekawić, najlepiej poprzez emocje i wyobraźnię, aby zapamiętał daną rzecz. W przypadku dat wyobraźnia zadziała, kiedy mózgowi wytłumaczymy, czym właściwie jest cyfra, bo my nie rozumiemy, co to jest. Zapamiętujemy ją dopiero wtedy, kiedy liczba ma dla nas jakąś wartość np. 5 cukierków, 5 jako ocenę.

Mózg się przyzwyczaja do pewnego typu informacji i je zapamiętuje, bo są dla niego istotne, ale możemy go zainteresować tym, czym chcemy. Można to zrobić na dwa sposoby. Albo emocje, albo skojarzenia i powtarzanie
 – powiedział rekordzista Polski w zapamiętywaniu dat na czas (2018), trener rozwoju umysłowego, mistrz Europy w szybkim zapamiętywaniu.

Ekspert doradził także wizualizowanie dat. Zamiast cyfr tworzymy historię, która pomaga nam zapamiętać całość. Np. Czwórka może symbolizować krzesło, zero – jajka.

Historia Akopa i Sylwii - kto w ich małżeństwie pamięta daty?

W każdym związku jest jakiś podział obowiązków. U Akopa i Sylwii wyszło to całkiem naturalnie. Za daty odpowiedzialny jest trener. - Ja w niepamięć chowam daty typu rocznice, gdzieś mamy jechać, muszę wszystkie zapisywać – przyznała Sylwia, a następnie dodała, że znajomość wszystkich wydarzeń nie jest jej potrzebna. Gdy pragnie do czegoś wrócić, odszukuje dany moment po zdjęciach.

- Żona nie pamięta dat, także musiałem wziąć ten obowiązek w domu na swoje barki. Pamiętam bardzo dobrze mimowolnie te daty, które są dla mnie ważne i mnie dotyczą. Pamiętam np. datę kiedy wzięliśmy psy ze schroniska do domu, kiedy mamy rocznicę pierwszej randki, ważnych spotkań itp. – wyjaśnił Akop. Na koniec zrobił żonie mały quiz. Jak jej poszło? Zobaczcie wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/EastNews

podziel się:

Pozostałe wiadomości