Styl życia

To może być okres przedmenopauzalny. "Objawy nie są charakterystyczne"

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Kiedy kobieta wchodzi w okres przed menopauzą
Kiedy kobieta wchodzi w okres przed menopauząDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Wcześniej czy później z tym zjawiskiem będzie musiała się zmierzyć każda kobieta. Menopauza to naturalny element i etap w życiu każdej z pań. Zanim jednak kobieta wejdzie w okres "przekwitania" najpierw zaczyna się zwykle okres przedmenopauzalny. Jakie objawy występują i jak sobie z nimi poradzić? O tym opowiedziała nam dr Katarzyna Skórzewska, ginekolog i endokrynolog.

Czym jest okres przedmenopauzalny?

Menopauza dotyczy wszystkich pań. To czas, w którym zmniejsza się poziom estrogenu, a jajniki przestają uwalniać komórki jajowe, co sprawia, że kobieta nie może już zajść w ciążę w sposób naturalny. Zjawisko to kilka lat wcześniej poprzedza jednak okres przedmenopauzalny. Co to oznacza w praktyce, jakie objawy występują?

- Menopauza to literalnie jest ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Natomiast okres transformacji menopauzalnej rozpoczyna się wiele lat wcześniej. Ten czas określany jest bardzo różnie, związany jest z wygasaniem czynności rozrodczej i hormonalnej jajników. Dynamiki nabiera koło 35-40 roku życia. Natomiast objawy nie są charakterystyczne i trudno jednocześnie je ze sobą połączyć – powiedziała dr Katarzyna Skórzewska.

Czym jest hormonalna terapia zastępcza?
Czym jest hormonalna terapia zastępcza? Okres menopauzy jest przełomowy w życiu kobiety. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez ten czas, jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Źródło: Dzień Dobry TVN

Zatem kiedy warto zainteresować się menopauzą? Jak przyznała specjalistka, u każdego ten okres przychodzi w zupełnie innym momencie, dlatego ważna jest obserwacja. Gdy zaczynamy dostrzegać, że w naszym życiu coś się zmienia, warto podjąć profilaktykę.

Warto zacząć rozmawiać o tym z lekarzem, z przyjaciółkami i starszymi kobietami. Warto zaobserwować, czy cykle nam się skracają, czy wydłużają, czy pojawiają się nieprawidłowe krwawienia. Konieczne jest podjęcie aktywności fizycznej, takiej, którą zalecają kardiolodzy. To pomaga w utrzymaniu sylwetki, spowalnia się proces osłabienia mięśni i wolniej rozwija się osteoporoza

Istotna jest również dieta. W okresie przedmenopauzalnym wiele kobiet skarży się na nadprogramowe kilogramy i trudności w odchudzaniu. – Trzeba zadbać o to, żeby plan żywieniowy był prawidłowo do nas dostosowany. W tym okresie, około 40. roku życia, powinnyśmy zwrócić uwagę na to, żeby w diecie był wapń, kwasy Omega-3, Omega-6. Nie dostarczajmy za dużej ilości kalorii – dodała.

Menopauza a samopoczucie

Choć objawów w okresie przedmenopauzalnym jest wiele, wspólnym mianownikiem, który daje nam sygnał, że coś się dzieje są zaburzenia miesiączkowania. - Cykle mogą się skracać albo wydłużać. Pojawiają się krwawienia pomiędzy- wyjaśniła. Co więcej, zmienia się także nasze samopoczucie, następuje pogorszenie stanu psychicznego. Często, jesteśmy bardziej nerwowe, bardziej zaniepokojone, zaczynają się napady lęki, stany depresje, czujemy się rozdrażnione, agresywne. Na to warto zwrócić uwagę.

Mimo wszystko nadchodząca menopauza to nie koniec świata. Można wyciągnąć z niej także wiele dobrego. - To jest ten czas, kiedy kobieta w życiu jest spełniona i może skoncentrować się na sobie. Na rozwoju swoich zainteresowań, pasji. Dzieci są odchowane, w pracy mamy ustabilizowaną pozycje i zawodową i finansową. To jest czas dla nas.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/EastNews

Pozostałe wiadomości