Lagom – szwedzka sztuka życia

Lagom
Geber86/Getty Images
Lagom to mało znane określenie stylu życia popularyzowanego przez Szwedów. Skandynawska filozofia życia, choć wciąż mało znana, zyskała spore grono fanów. Specyficzny sposób myślenia ma odzwierciedlenie nie tylko w życiu codziennym, ale i w innych obszarach, np. w modzie, architekturze wnętrz.

Co to jest lagom? Wiele osób zapewne słyszy ten termin po raz pierwszy. Jak się okazuje, to określenie używane przez Skandynawów do opisania filozofii życia „akurat” i „w sam raz”. Ten styl definiuje podejście do pracy zawodowej, ale może być również wyznacznikiem trendów w architekturze wnętrz, modzie i odżywianiu, gdzie nadmiar i przesada zastąpione zostają przez rozsądny umiar. Trend ten został już opisany w literaturze i znalazł zwolenników wśród ludzi żyjących w rozwijającym się i funkcjonującym w zawrotnym tempie świecie.

Lagom – co to takiego?

Aby zrozumieć, czym jest lagom, należy sięgnąć do słownika. To zagadkowo brzmiące słowo jest szwedzkim idiomem, które w języku polskim oznacza „w sam raz”, „tyle, ile trzeba”, „akurat”. Filozofia umiaru nie jest nowością w myśli europejskiej, jednak ten skandynawski trend zdecydowanie wyróżnia się w szybko rozwijającym się świecie, gdzie pośpiech i nadmiar są na porządku dziennym. Można więc powiedzieć, że lagom to nic innego, jak sztuka równowagi. Zwolennicy tego nurtu starają się unikać skrajności i żyją w zgodzie z naturą; doceniają posiadane dobra i rezygnują z „wyścigu szczurów”; propagują zadowolenie z życia, ale z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku.

Jak się okazuje, podobna koncepcja narodziła się już w XIX wieku w Danii. Lagom jest odpowiednikiem duńskiego słowa hygge, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „komfort”, „przytulność”, „wygodę”. Określenie to nie odnosi się do dóbr materialnych, ale do wewnętrznej równowagi, szczęścia i bezpieczeństwa. Ta filozofia stoi w sprzeczności z konsumpcjonizmem i przekonuje, że udane życie jest wynikiem dobrego nastawienia do zmieniających się okoliczności.

Zarówno lagom, jak i hygge może się odnosić do wielu dziedzin życia. Chodzi tu o takie sfery jak m.in. praca zawodowa, moda, sztuka, architektura wnętrz, a nawet odżywianie.

Architektura wnętrz w stylu lagom

Architekci wnętrz gustujący w trendzie lagom będą kierowali się zasadą „nie za dużo, nie za mało, lecz w sam raz”. Nie należy mylić tego trendu z minimalizmem, który bazuje na ograniczeniach i prostocie formy. W pomieszczeniach urządzonych w stylu lagom nie ma dużo mebli, jednak nie eksponuje się również pustych przestrzeni. Głównym celem jest ukazanie równowagi między przyjemnością, pracą i aktywnością fizyczną w życiu codziennym. Podobnie jak pomieszczenia zaaranżowane zgodnie z zasadami hygge, wnętrza te są przytulne i ciepłe. Dostrzegalna jest ograniczona ilość sprzętów i mebli, często wykorzystuje się dodatki i akcesoria wykonane z ekologicznych, surowych materiałów.

Pomieszczenie w stylu lagom musi wyróżniać się wysoką funkcjonalnością oraz wygodą w użytkowaniu. Dążenie do życia w zgodzie z naturą znajduje odzwierciedlenie w kolorystyce – powinny królować tu barwy jasne, pastelowe, stonowane, a także naturalny kolor ziemi. Wykorzystuje się takie materiały jak: naturalne drewno, szkło, kamień, metal i beton. Surowce te są bardzo trwałe i mogą służyć wielu pokoleniom. Lagom propaguje również umiarkowany stosunek do rodzinnych pamiątek – trzeba je cenić i odpowiednio prezentować, jednak nie należy robić tego w nadmiarze.

Podejście do aranżacji wnętrz jest niezwykle praktyczne. W pomieszczeniach urządzonych w stylu lagom nierzadko można odnaleźć stare sprzęty, które po odpowiedniej renowacji znów są efektywnie użytkowane. Nie ma więc mowy o marnotrawstwie.

Lagom w innych dziedzinach życia

Architektura wnętrz to nie wszystko! Skandynawska filozofia życia znalazła odzwierciedlenie w wielu innych dziedzinach. Oto kilka obszarów, w których propagowany jest styl lagom:

Moda – to złoty środek między drogimi markami a lumpeksami. Ważny jest nie tylko umiar, lecz także gospodarność w zakresie wykorzystywania materiałów – najlepsze byłyby tkaniny ekologiczne. Styl nie wyklucza przerabiania starych ubrań.

Sztuka – malarstwo i rzeźba również mogą być „w sam raz”. To sztuka, która budzi u odbiorcy uczucie spokoju i harmonii. Może odwoływać się do natury i bazować na naturalnych surowcach.

Odżywianie – jedzenie „akurat” od dawna jest zalecane przez dietetyków. Zdrowy styl życia to znak rozpoznawczy filozofii lagom. Znaczenie ma też gospodarne podejście do jedzenia. Marnowanie produktów spożywczych jest wykluczone!

Praca zawodowa – pogoń za karierą i korporacyjny „wyścig szczurów” nie jest wskazany. Zwolennicy skandynawskiej filozofii cienią normowany czas pracy i zdrową równowagę między życiem zawodowym a rodzinnym. Szwedzi raczej nie są pracownikami, którzy spędzają 8 godzin przed komputerem bez żadnych przerw.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Wprowadź proste zasady feng shui, by lepiej pracować z domu

Cover Video/ x-news

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości