Styl życia

Życzenia komunijne dla dziewczynki i chłopca. Jak je składać i czy warto wykorzystywać cytaty?

Styl życia

Aktualizacja:
Dziewczynka w albie
DawidMarkiewicz/Getty ImagesŻyczenia komunijne dla dziewczynki i chłopca. Jak je składać i czy warto wykorzystywać cytaty?

Sakrament pierwszej komunii świętej to wyjątkowa chwila dla dzieci i rodziców. Bliscy często zastanawiają się, jakie życzenia komunijne złożyć, aby przekazać wszystkie emocje, a przy tym zawrzeć w nich sens całej uroczystości. Piękne życzenia komunijne wcale nie muszą być długie. Najważniejsze, żeby były wybrane dla konkretnego dziecka i sprawiały mu radość. Czego życzyć na pierwszą komunię?

Uroczystość, jaką jest pierwsza komunia święta, wywołuje wiele emocji. Po wszystkich organizacyjnych przygotowaniach rodzina i goście zaczynają zastanawiać się, jak powinny wyglądać życzenia komunijne i czego najlepiej życzyć dziecku. Dzień sakramentu ma być niezapomniany, a życzenia od dziadków, ojca chrzestnego, matki chrzestnej i rodziców powinny pomóc w nadaniu mu wyjątkowego znaczenia. Wiele osób stoi przed dylematem, jakie życzenia komunijne będą najlepsze – krótkie, długie, religijne, rymowane, czy może równie dobrze sprawdzą się cytaty? Zobacz, jakie życzenia będą najstosowniejsze.

Piękne życzenia komunijne – ogólne wskazówki dla gości

  1. 1Życzenia komunijne znajdujące się na kartce okolicznościowej są jedną z lepszych pamiątek i pomagają na dłużej zachować wspomnienia. Szczególnie po kilku latach, kiedy dzieci dorosną i będą chciały przypomnieć sobie tę uroczystość oraz gości, których zaprosili na wspólne świętowanie, dlatego też nie należy rezygnować z życzeń.
  2. 2Będąc niewierzącym gościem na pierwszej komunii świętej, nie trzeba składać życzeń, w których podkreślana jest moc Bożej łaski i waga sakramentu w życiu chrześcijanina. Najlepiej wymyślić życzenia samodzielnie, takie, które będą dotyczyły ogólnych cnót, jak dobro, miłość, sprawiedliwość i nadzieja.
  3. 3Długość i forma życzeń powinna być dopasowana do okoliczności. Jeśli życzenia składane są od razu po mszy świętej, powinny one być lakoniczne i rzeczowe. Zupełnie inaczej jest w przypadku życzeń składanych na sali – goście mają wtedy znacznie więcej czasu, a rodzice i dziecko nie muszą spieszyć się, aby na czas dotrzeć na miejsce, gdzie urządzany jest uroczysty obiad.
Ile kosztuje organizacja komunii?
Ile kosztuje organizacja komunii? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Życzenia komunijne – czy warto pisać na kartkach cytaty?

Cytaty na kartkach komunijnych pochodzą zazwyczaj z Pisma Świętego, czasem są autorstwa księży lub są zapisami słów świętych. Taką formę życzeń najczęściej wybiera najbliższa rodzina. Zakłada się, że życzenia komunijne od matki chrzestnej lub chrzestnego powinny poruszać aspekt religijny. W końcu to właśnie rodzice chrzestni zostali wybrani na świadków rozwoju duchowego danego dziecka, co oznacza, że powinni wspierać je podczas uroczystości, a tym samym podkreślać prawdziwy sens pierwszej komunii świętej. Cytaty mogą być umieszczane również na prezentach, np. na pudełku z Pisma Świętego czy w formie grawerunku na biżuterii. Aforyzmy mogą być dodatkiem do życzeń lub je zastępować.

Oto przykładowe cytaty, które można wykorzystać do wypisania kartek z okazji pierwszej komunii świętej:

"Pierwsza Komunia z białą kokardą

jak w śniegu z ogonem ptak.

Ufaj jak chłopiec z buzią otwartą,

Bogu się mówi – tak".

(ks. Jan Twardowski)

"Jedna dobrze przeżyta Komunia Święta zdolna jest zmienić nas w świętych i doskonałych".

(św. Franciszek Salezy)

"Niezapomnianym spotkaniem z Panem Jezusem jest bez wątpienia Pierwsza Komunia Święta – dzień, który wspomina się jako jeden z najpiękniejszych w życiu".

(Jan Paweł II)

Życzenia komunijne dla dziewczynki i chłopca – krótkie wierszyki

"Jezus Chrystus wiele dni na Ciebie czekał,

dziś przyszedł i w sercu Twym zamieszkał.

Zaprosiłeś Pana w duszy swej czystości,

On Twym przyjacielem, nie czyń Mu przykrości.

Zaufaj Jemu, a będziesz dobrym człowiekiem,

pomagaj ludziom i radość nieś z uśmiechem".

"Kiedy serduszko Twe drży

jak świeca trzymana w ręku,

kiedy pierwszy raz poczujesz

białego opłatka smak.

Zapamiętaj, że Komunia Święta

to szczególny miłości Bożej znak".

Religijne życzenia komunijne

  • W dzień Pierwszej Komunii Świętej zaprosiłeś do swojej duszy Pana Chrystusa. Zaufaj mu i bierz z niego przykład, a już zawsze będziesz czynić dobro.
  • Niech już zawsze w Twoim sercu mieszka Jezus, który poprowadzi Cię przez życie i pomoże wytrwać w wierze.
  • W wyjątkowy dzień Pierwszej Komunii Świętej życzę Ci Bożej łaski oraz siły, jaką daje obecność Pana.
  • W uroczystym dniu Pierwszej Komunii Świętej życzymy Ci Bożego błogosławieństwa i miłości. Niech Twoja wiara umacnia się z każdym dniem, a Jezus daje Ci siłę do pokonywania przeciwności losu.
  • Z okazji przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej życzę Ci wszystkiego, co najpiękniejsze. Dobra, miłości, łaski bożej, Bożego błogosławieństwa oraz świadomości, że opiekuje się Tobą Pan Jezus.

Warto pamiętać, że ważne są również podziękowania za życzenia komunijne. Można zrobić to dwukrotnie – na początku, zaraz po złożeniu życzeń przez gości, a następnie na koniec uroczystości. Dodatkowo powinno się podziękować także za obecność oraz ewentualne prezenty.

Najpiękniejsze życzenia komunijne to takie, które płyną prosto z serca i zostały wybrane specjalnie na daną okazję i z myślą o konkretnym dziecku. Nawet jeśli życzenia na kartce nie są autorstwa gości, warto, aby zawierały coś osobistego, co sprawi, że wyróżnią się spośród innych.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: DawidMarkiewicz/Getty Images

Pozostałe wiadomości