Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła - co to za święto? Czy trzeba iść do kościoła?

Imieniny Piotra i Pawła - co to za święto? Czy trzeba iść na mszę?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kościół od pomagania
Kościół od pomagania
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

Święty Piotr i Paweł to jedne z najważniejszych postaci Kościoła. Byli apostołami, którzy dali początek chrześcijańskiej wspólnocie w Rzymie. 29 czerwca Kościół Katolicki wspomina tych apostołów. Czy tego dnia trzeba uczestniczyć we mszy świętej?

Imieniny Piotra i Pawła - Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodzona jest zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym. Nazywani sią oni Książętami Apostołów i pierwszymi wśród zwierzchnich. Święto to ma podkreślić ich wyjątkowe zasługi dla Kościoła, a także mają służyć jako przykład powołania i wiary dla wierzących. 

Z tej okazji w Kościołach odprawiane są msze i chociaż obecność nie jest obowiązkowa, jeśli nie przypada w niedzielę, to księża zachęcają do uczestnictwa w niej. W tym roku 29 czerwca wypada w czwartek.

Święty Piotr i Paweł

Od połowy trzeciego wieku naszej ery imieniny Piotra i Pawła obchodzone były wspólnie. Święto to zostało nazwane Uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła i z tej okazji w Kościele Katolickim organizowane są msze święte. Także pod ich wezwaniem wzniesiono wiele świątyń, w tym Bazylika Świętego Piotra w Watykanie, będąca miejscem jego pochówku.

Jest to również patronalne święto Rzymu i Konstantynopola, w trakcie którego przybywała delegacja prawosławnego patriarchatu Konstantynopola. Zwyczajowo w tym dniu do Stolicy Apostolskiej zjeżdżają się nowi arcybiskupi metropolici, dla których przygotowuje się paliusze, które symbolizują łączność z Następcą Piotra.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości