Styl życia

Jak Kościół może naprawić relacje z wiernymi? Abp Ryś: "W ślad za zmianami prawnymi muszą iść zmiany mentalne"

Styl życia

Kościół powinien łagodzić spory i jednoczyć ze sobą ludzi. Tymczasem od dłuższego czasu dzieli, wskazuje tych, którzy mogą się czuć w nim bezpiecznie i tych, którzy nie mogą liczyć na jego wsparcie. Jak to naprawić? Co zrobić, aby kościół znowu stał się miejscem, do którego chce się przychodzić? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim, autorem książki "O bliskości. Jak żyć razem w podzielonym świecie".

Czy Kościół można zjednoczyć?

Polski Kościół katolicki jest mocno podzielony. Rozłam widoczny jest zarówno wśród księży, jak i jego wiernych. Mimo że tej jedności i bliskości nie ma, to zdaniem arcybiskupa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego, można to naprawić. - Moim zadaniem jest prowadzić ludzi do tego, aby poczuli się blisko z Panem Bogiem i ze sobą nawzajem. Po to Kościół jest i to, że nam nie wychodzi nie znaczy, że mamy przestać o tym myśleć - stwierdził arcybiskup Ryś.

Doskonałym przykładem tego, jak Kościół może być blisko ludzi była zbiórka zorganizowana przez metropolitę na samym początku pandemii. Zebrane pieniądze pozwoliły zakupić respiratory, których bardzo brakowało. Część pieniędzy przeznaczono również na zakup posiłków dla lekarzy.

Kto może przyjść do kościoła?

Choć mówi się, że kościół jest dla wszystkich i każdy może do niego przyjść, to np. osoby homoseksualne nie czują się tam mile widziane. - Dla każdego jest miejsce w kościele. Zgodnie z nauką kościoła, czyny homoseksualne są grzeszne - tyle i tylko tyle. Należy je traktować na równi z innymi grzechami - powiedział.

Podczas spotkania z arcybiskupem musiało się pojawić pytanie o skandale i nadużycia, których dopuścił się Kościół katolicki. - Nie mogę odpowiadać za biskupów, ja ze swojej strony powiedziałem to bardzo ważne słowo - "przepraszam". Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że w kwestii prawnej, strukturalnej w polskim Kościele bardzo dużo się zmieniło. Przed nami praca, aby w ślad za nimi poszły też zmiany mentalne - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Tomasz Komenda nie pracuje już u braci Collins. Jest oświadczenie: "Zawsze może liczyć na nasze wsparcie, a my na jego"

W czasie pandemii więcej kobiet cierpi na depresję poporodową. "Kluczowe jest wsparcie społeczne"

Jak uwolnić się od toksycznej matki? Psychoterapeuta: "Łatwiej opowiada się o przemocowym ojcu"

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Katarzyna Olubińska-Godlewska

Pozostałe wiadomości