W 1932 roku w Polskę wyruszył pociąg o nazwie "Narty, dancing, brydż". Jak wyglądały kulisy powstawania rodzimego Orient Expressu? O szczegółach na temat jego historii opowiedzieli bohaterowie reportażu Dzień Dobry TVN. Co dziś wiemy o najbardziej rozrywkowym pociągu okresu międzywojennego?
Historia pociągu "Narty, dancing, brydż"
Pociąg turystyczny "Narty, dancing, brydż" pozwalał na nocne podróżowanie do atrakcyjny wypoczynek w górach. W swoją pierwszą trasę wyruszył 15 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
- Przemierzał taką drogę wzdłuż ówczesnych polskich gór. Na zachodzie zaczynał w Wiśle, później był Beskid Niski, Bieszczady, Sianki, Worochta, Jaremcze. [...] Nocą jechał, w dzień stawał czasami bezpośrednio w miejscowości, ale zdarzały się też postoje plenerowe - wspominał Jan Łoziński, pisarz i badacz obyczajowości Polaków w minionych wiekach.
Jak wyglądał polski Orient Express?
Polski Orient Express to nie tylko całodzienne szusowanie na nartach. Najpopularniejszą rozrywką tamtego czasu była gra w brydża oraz dancing. Tańce odbywały się nie tylko w sali balowej, czy wewnątrz pociągu, ale i na peronie.
- Grano przy prawie każdej okazji. Były w restauracjach specjalne stoliki do brydża, nawet pod tym kątem projektowano zastawę stołową - dodał ekspert.
Co zaskakujące, w pociągu znajdował się wagon kąpielowy z żeliwnymi wannami, wagon restauracyjny, sala kinowa, która była zamieniana później w salę taneczną. Podróż wyjątkowym pociągiem kosztowała wówczas prawie 200 zł, to było więcej niż pensja robotnika lub nauczyciela.
- Było to z całą pewnością dla klasy średniej lub tej wyżej sytuowanej. Większość obywateli miała zniżki - tłumaczył Robert Gawkowski z Muzeum Sportu.
Pociąg "Narty, dancing, brydż" kursował prawie do wybuchu wojny. Po jej zakończeniu nowa władza nie chciała go kontynuować, uznając, że połączenie w jednym składzie nart, brydża i dancingu to za dużo jak na rodzącą się dopiero klasę robotniczą.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Robiła sobie zdjęcie, gdy uderzył w nią pociąg. Nagranie z monitoringu mrozi krew
- Kolej przegrała z zimą. Pociągi opóźnione nawet o 720 minut. "Ekstremalne warunki pogodowe"
- Tragedia na przejeździe kolejowym, nie żyje 5 osób. "Dwoje dorosłych i troje dzieci"
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Arkadiusz Gdula
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN