Grillowanie na własnej posesji - zasady
Organizując spotkanie przy grillu, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad, nawet jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami własnej posesji. Co może nas ograniczać?
- To zależy, czy jest to prywatna posesja, czy mieszkamy w bloku. Jeżeli mieszkamy na prywatnej posesji, mamy swój ogródek, nie ma problemu, możemy to zrobić na własnym tarasie. Tylko musimy patrzeć na naszych sąsiadów, tak aby dla nich to nie było uciążliwe. Czyli, aby te nieprzyjemne ewentualne zapachy zbyt mocno nie docierały na ich posesję. Gorzej, jeśli mieszkamy w bloku. Nie ma prawnego zakazu grillowania na balkonie w bloku, natomiast wspólnoty mogą w swoich regulaminach takie zakazy stworzyć - powiedziała Katarzyna Topczewska, adwokat.
Czy zatem jeśli mimo wewnętrznych zakazów panujących na naszym osiedlu, zdecydujemy się jednak grill rozpalić, grożą nam jakieś kary?
- Kary wynikają, właśnie z tych wewnętrznych regulaminów i tak naprawdę, jeśli nie dojdzie do nadmiernego zanieczyszczania części wspólnej, publicznej, policja tak naprawdę może tylko spisać notatkę, bo nie będzie karała mandatem. Natomiast nas wspólnota już może ukarać - dodała adwokat.
Zgodnie z przepisami grilla można rozpalić na własnej posesji, czyli na podwórku, na tarasie, w ogrodzie i w ogródku działkowym. W tych miejscach bez obaw można grillować bez obaw, jednak warto upewnić się, że dym nie będzie przeszkadzał sąsiadom, jeśli są w bliskiej odległości.
A co z balkonem? Niestety, na balkonie nie można rozpalić grilla węglowego, ponieważ to narusza przepisy o ochronie przeciwpożarowej budynków. Jest to zabronione w paragrafie 4 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719). Jeśli chcemy grillować na balkonie, najlepiej jest użyć grilla elektrycznego.
Rozpalanie ognisk - zasady
Kto z nas nie wspomina z nostalgią ognisk w gronie przyjaciół, z gitarą, w blasku ognia? Przepisy wyraźnie regulują kwestie rozpalania ognisk w miejscach do tego nie przeznaczonych, są one bardziej rygorystyczne niż możemy przypuszczać, ponieważ wynikają z zasad bezpieczeństwa.
- Możemy rozpalić ognisko na swojej działce, ale musimy to zrobić w sposób bezpieczny dla otoczenia, musimy przestrzegać przepisów przeciwpożarowych, no i znowuż nie może to być uciążliwe dla naszego sąsiedztwa. Zgodnie z przepisami, nie można rozpalać ogniska w odległości mniejszej niż 4 metry od sąsiedniej działki, czy odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu - obowiązujące przepisy przytoczyła adwokat. - Nie możemy palić liści, kiedyś była taka możliwość, tam gdzie gminy nie prowadzą segregacji odpadów. Teraz już w każdej gminie mamy segregację odpadów - dodaje rozmówczyni na antenie programu Dzień Dobry TVN.
Grillowanie i ogniska, wymagają od nas przede wszystkim kultury i szacunku dla otoczenia, ale warto znać przepisy. Więcej o tym, co mogą zrobić nasi sąsiedzi i czego absolutnie palić nam nie wolno zobaczycie w materiale.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Mandat za grillowanie w nieodpowiednim miejscu - ile wynosi?
Jeśli nie mamy własnego ogródka działkowego lub ogrodu, nie oznacza to, że musimy zrezygnować z grillowania na świeżym powietrzu. W wielu większych i mniejszych miastach jest to dozwolone w parkach lub na plażach miejskich nad rzeką. Najpierw jednak trzeba sprawdzić, czy w konkretnym miejscu, które chcemy odwiedzić, można rozpalić ogień. Takie informacje można znaleźć na stronach internetowych i w regulaminach danych obiektów. Dodatkowo część obiektów udostępnia specjalne miejsca do grillowania, jednak bywa, że należy je zarezerwować lub poinformować odpowiednią instytucję o chęci skorzystania z nich.
A czy można grillować w lesie? Jak mówią przepisy, na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości 100 metrów od granicy lasu nie można rozpalać ogniska. Wyjątek stanowią specjalnie wyznaczone do tego miejsca. Za rozpalenie ogniska lub grilla w niedozwolonym miejscu w lesie można słono zapłacić - od 20 złotych nawet do nawet 5 tysięcy zł.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Gdzie wolno grillować i rozpalać ognisko? Poznaj listę miejsc na terenie Polski
- Pomysły na grilla. 10 oryginalnych przepisów na dania z rusztu
- Jak wyczyścić grill? Wiesław Skiba zdradza najlepsze sposoby
- Przed nami sezon grillowy. Co można grillować? Jakich błędów nie popełniać?
- Czy można rozpalić grilla na balkonie? Może cię to słono kosztować
Autor: Patrycja Sibilska/Justyna Piąsta/Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Dmytro Varavin/Getty Images