Gdzie można rozpalić grilla w majówkę? Może to nas drogo kosztować "nawet do 5 tysięcy złotych"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Gdzie wolno grillować i rozpalić ognisko?
Gdzie wolno grillować i rozpalić ognisko?
Wiosna, ach to ty!
Wiosna, ach to ty!
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
Skaldowie – „Wiosna”
Skaldowie – „Wiosna”
Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
Szukamy wiosny w lesie
Szukamy wiosny w lesie
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
Przygotowania do wiosny
Przygotowania do wiosny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Olek Klembalski w piosence „Ulotnie”
Olek Klembalski w piosence „Ulotnie”
Już za chwilę majówka. To czas, gdy pogoda sprzyja biesiadom w otoczeniu natury, a zapach grilla unosi się w powietrzu. Nie wszyscy jednak są tym zachwyceni. Co na ten temat mówią przepisy? Gdzie możemy grillować, a gdzie rozpalić ognisko, tak aby nie łamać prawa i nie przeszkadzać innym? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym Katarzyna Topczewska, adwokat.

Grillowanie na własnej posesji - zasady

Organizując spotkanie przy grillu, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad, nawet jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami własnej posesji. Co może nas ograniczać?

- To zależy, czy jest to prywatna posesja, czy mieszkamy w bloku. Jeżeli mieszkamy na prywatnej posesji, mamy swój ogródek, nie ma problemu, możemy to zrobić na własnym tarasie. Tylko musimy patrzeć na naszych sąsiadów, tak aby dla nich to nie było uciążliwe. Czyli, aby te nieprzyjemne ewentualne zapachy zbyt mocno nie docierały na ich posesję. Gorzej, jeśli mieszkamy w bloku. Nie ma prawnego zakazu grillowania na balkonie w bloku, natomiast wspólnoty mogą w swoich regulaminach takie zakazy stworzyć - powiedziała Katarzyna Topczewska, adwokat.

Czy zatem jeśli mimo wewnętrznych zakazów panujących na naszym osiedlu, zdecydujemy się jednak grill rozpalić, grożą nam jakieś kary?

- Kary wynikają, właśnie z tych wewnętrznych regulaminów i tak naprawdę, jeśli nie dojdzie do nadmiernego zanieczyszczania części wspólnej, publicznej, policja tak naprawdę może tylko spisać notatkę, bo nie będzie karała mandatem. Natomiast nas wspólnota już może ukarać - dodała adwokat.

Zgodnie z przepisami grilla można rozpalić na własnej posesji, czyli na podwórku, na tarasie, w ogrodzie i w ogródku działkowym. W tych miejscach bez obaw można grillować bez obaw, jednak warto upewnić się, że dym nie będzie przeszkadzał sąsiadom, jeśli są w bliskiej odległości.

A co z balkonem? Niestety, na balkonie nie można rozpalić grilla węglowego, ponieważ to narusza przepisy o ochronie przeciwpożarowej budynków. Jest to zabronione w paragrafie 4 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719). Jeśli chcemy grillować na balkonie, najlepiej jest użyć grilla elektrycznego.

Rozpalanie ognisk - zasady

Kto z nas nie wspomina z nostalgią ognisk w gronie przyjaciół, z gitarą, w blasku ognia? Przepisy wyraźnie regulują kwestie rozpalania ognisk w miejscach do tego nie przeznaczonych, są one bardziej rygorystyczne niż możemy przypuszczać, ponieważ wynikają z zasad bezpieczeństwa.

- Możemy rozpalić ognisko na swojej działce, ale musimy to zrobić w sposób bezpieczny dla otoczenia, musimy przestrzegać przepisów przeciwpożarowych, no i znowuż nie może to być uciążliwe dla naszego sąsiedztwa. Zgodnie z przepisami, nie można rozpalać ogniska w odległości mniejszej niż 4 metry od sąsiedniej działki, czy odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu - obowiązujące przepisy przytoczyła adwokat. - Nie możemy palić liści, kiedyś była taka możliwość, tam gdzie gminy nie prowadzą segregacji odpadów. Teraz już w każdej gminie mamy segregację odpadów - dodaje rozmówczyni na antenie programu Dzień Dobry TVN.

Grillowanie i ogniska, wymagają od nas przede wszystkim kultury i szacunku dla otoczenia, ale warto znać przepisy. Więcej o tym, co mogą zrobić nasi sąsiedzi i czego absolutnie palić nam nie wolno zobaczycie w materiale.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Mandat za grillowanie w nieodpowiednim miejscu - ile wynosi?

Jeśli nie mamy własnego ogródka działkowego lub ogrodu, nie oznacza to, że musimy zrezygnować z grillowania na świeżym powietrzu. W wielu większych i mniejszych miastach jest to dozwolone w parkach lub na plażach miejskich nad rzeką. Najpierw jednak trzeba sprawdzić, czy w konkretnym miejscu, które chcemy odwiedzić, można rozpalić ogień. Takie informacje można znaleźć na stronach internetowych i w regulaminach danych obiektów. Dodatkowo część obiektów udostępnia specjalne miejsca do grillowania, jednak bywa, że należy je zarezerwować lub poinformować odpowiednią instytucję o chęci skorzystania z nich.

A czy można grillować w lesie? Jak mówią przepisy, na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości 100 metrów od granicy lasu nie można rozpalać ogniska. Wyjątek stanowią specjalnie wyznaczone do tego miejsca. Za rozpalenie ogniska lub grilla w niedozwolonym miejscu w lesie można słono zapłacić - od 20 złotych nawet do nawet 5 tysięcy zł.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Patrycja Sibilska/Justyna Piąsta/Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Dmytro Varavin/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Witamy w "Marcu... jak w garncu"! Kim był tajemniczy kucharz w kuchni Dzień Dobry TVN? 

Witamy w "Marcu... jak w garncu"! Kim był tajemniczy kucharz w kuchni Dzień Dobry TVN? 

Lara Gessler pokazała dom. "Już okna robią klimat"

Lara Gessler pokazała dom. "Już okna robią klimat"

Jeżozwierz pokazał lampartowi, kto tu rządzi. Mrożące krew w żyłach nagranie z safari

Jeżozwierz pokazał lampartowi, kto tu rządzi. Mrożące krew w żyłach nagranie z safari

Jan Pirowski o uczestnikach "Mam talent!". "Świat dzieli się na artystów i rzemieślników"

Jan Pirowski o uczestnikach "Mam talent!". "Świat dzieli się na artystów i rzemieślników"

Nie broniła się, więc chciała seksu i nie jest ofiarą gwałtu?

Nie broniła się, więc chciała seksu i nie jest ofiarą gwałtu?

Michał Korkosz "Rozkoszny" odsłania kulisy pracy influencera. "Byłem przez kilka lat odrzutkiem"

Michał Korkosz "Rozkoszny" odsłania kulisy pracy influencera. "Byłem przez kilka lat odrzutkiem"

Marianna Schreiber o rozstaniu z mężem dowiedziała się z gazet. "Tak się po ludzku nie robi"

Marianna Schreiber o rozstaniu z mężem dowiedziała się z gazet. "Tak się po ludzku nie robi"

Białorusinka zgwałcona w centrum Warszawy nie żyje. Znane są okoliczność bestialskiej napaści

Białorusinka zgwałcona w centrum Warszawy nie żyje. Znane są okoliczność bestialskiej napaści

5-latka w spektrum autyzmu znaleziona sama w lesie. Nagranie z akcji rozczula

5-latka w spektrum autyzmu znaleziona sama w lesie. Nagranie z akcji rozczula

Obiad jeszcze ciepły i... co z nim zrobić?

Obiad jeszcze ciepły i... co z nim zrobić?