Styl życia

Greta Thunberg zainspirowała innych do walki o klimat. "Potrzebne są radykalne zmiany systemowe"

Styl życia

Autor:
Martyna
Trębacz
Reporter:
Mateusz Jarosławski
Najpierw natura, potem matura!

O Grecie Thunberg zrobiło się głośno w 2015 roku, kiedy jako 12-latka zainicjowała szkolny strajk dla klimatu. Trzy lata później protestowała pod siedzibą szwedzkiego parlamentu, czym skupiła na sobie uwagę mediów z całego świata. Jej walka o klimat stała się inspiracją dla wielu młodych ludzi na całym świecie. To za sprawą jej działalności powstał Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. W studio Dzień Dobry TVN pojawiły się jego uczestniczki: Łucja Kudła i Matylda Herbst, które opowiedziały o tym, dlaczego angażują się w walkę o środowisko.  

Nastolatka, która skupiła uwagę świata na kryzys klimatyczny

Greta Thunberg , czyli najsłynniejsza eko-aktywistka na świecie urodziła się w 2003 roku w Sztokholmie. Kiedy jako 8-latka obejrzała film o wielkiej, pacyficznej plamie śmierci – wpadła w depresję. Mając 12 lat została inicjatorką szkolnego strajku dla klimatu, czym przyciągnęła uwagę mediów z całego świata. Obecnie, Greta ma 18 lat i mimo młodego wieku stała się symbolem walki o środowisko. Do polskich kin trafił właśnie film dokumentalny "Jestem Greta" w reżyserii Nathana Grossmana. - Film dokumentuje jej pierwszy rok ekologicznego aktywizmu – powiedział w rozmowie z Marcinem Sawickim reżyser dokumentu.

Jak przyznał twórca filmu, pomysł na jego realizację powstał przypadkowo. – Mój przyjaciel znał Gretę i jej rodzinę. Lato 2018 roku było bardzo gorące w Szwecji. Byłem zaniepokojony tym, co dzieje się z klimatem. Powiedziano mi, że ktoś młody strajkuje pod szwedzkim parlamentem. Zdecydowałem tam pójść i sprawdzić, kim ona jest – powiedział Nathan Grossman.

W 2015 roku u Grety Thunberg zdiagnozowano zespół Aspergera. – Kiedy zaczynałem swój film nie wiedziałem praktycznie nic o tej przypadłości. Wiedziałem jedynie, że Greta jest zdiagnozowana. Poznając ją lepiej zrozumiałem kilka rzeczy, takich jak brak zainteresowania small-talk'iem oraz jej potrzebę bycia w samotności. Myślę, że z tego syndromu bierze się też chęć rozmowy głównie na tematy, które ją interesują, a w jej przypadku to zmiany klimatu – powiedział reżyser filmu dokumentalnego o Grecie Thunberg.

Jak podkreśla twórca dokumentu, nie jest to bez znaczenia w kontekście jej rozmów z czołowymi politykami ze świata. - Jak już wiemy, Greta jest zdiagnozowana, jako Asperger, a jego częścią jest fakt, że jest bardzo szczera, konkretna. Mówi otwarcie, to co myśli – dodał Nathan Grossman.

Młodzi walczą o lepszy klimat – "Za 30 lat będziemy się bić o wodę"

Greta Thunberg stała się inspiracją dla innych młodych ludzi, którzy również rozpoczęli walkę o ochronę klimatu. W studio Dzień Dobry TVN pojawiły się Łucja Kudła i Matylda Herbst, które aktywnie udzielają się w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym, który stanowi część ruchu Fridays for Future.

- Zaangażowałam się w walkę dla klimatu, bo mam dosyć bierności, gier, pustych słów i wszystkiego, co się nam próbuje wcisnąć, że się ratuje naszą przyszłość. Potrzebne są radykalne zmiany systemowe, tylko wtedy będę miała pewność, że mogę mieć wolność, żeby marzyć – mówiła 16-letnia Łucja, uczestniczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

- Nie wiem czy będę mogła mieć marzenia. Chciałam się zaangażować, żeby robić coś, żeby te marzenia móc realizować – powiedziała 13-letnia Matylda, która również bierze udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

Często powtarzanym zarzutem wobec Młodzieżowego Strajku Klimatycznego są nierealistyczne postulaty, które trudno pogodzić z celami gospodarczymi.

-Rozumiem te zarzuty, jednak te postulaty są realistyczne jeśli pomyślimy o tym, że za 30 lat będziemy się bić o wodę. Na globalnej północy, czyli krajach kultury zachodniej w tym także Polsce leży głęboka odpowiedzialność, żeby się tym zająć jak najszybciej. Krajom globalnego południa, tym tzw. mniej rozwiniętym może to zająć nawet 100 lat więcej, więc globalnie to się musi jakoś wyrównać. Tak, żeby średnia osiągnięcia neutralności klimatycznej była około roku 2050, ale żeby globalna północ zrobiła to jak najszybciej, żeby dać więcej czasu krajom, które potrzebują się jeszcze rozwinąć – dodała Łucja Kudła.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Fenomen Grety Thunberg

Fenomen Grety Thunberg
Fenomen Grety Thunberg Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Martyna Trębacz

Reporter: Mateusz Jarosławski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości