Styl życia

Czym jest FOMO i dlaczego warto o nim mówić?

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Jaroszyńska
Czym jest FOMO? NAPISY

FOMO to skrót od angielskiego terminu Fear of Missing Out, który oznacza lęk przed tym, że coś przegapimy, kiedy akurat będziemy poza zasięgiem Internetu. Obawa ta sprawia, że staramy się być ciągle na bieżąco, stale online. Czy FOMO może mieć negatywne konsekwencje? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Anną Rywczyńską, ekspertką Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

FOMO - na czym polega?

FOMO oznacza lęk przed odłączeniem od Internetu i mediów społecznościowych.

- To problem współczesnego świata. FOMO (Fear of Missing Out) to lęk przed odłączeniem. Poczucie, że jak na chwileczkę odłączę się od mojego telefonu, pozwolę sobie na czas offline, to coś mnie ominie, coś stracę - tłumaczyła Anna Rywczyńska, kierownik zespołu edukacji cyfrowej NASK w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską.

- Niestety problem jest taki, że jak chcemy być ze wszystkim na bieżąco, to w niczym nie będziemy uczestniczyli, więc tu już mamy element straty, bo nie możemy być wszędzie. Po drugie, jak coś wybierzemy, to będzie nam się wydawało, że źle wybraliśmy - dodała.

FOMO - kogo najczęściej dotyka?

Anna Rywczyńska zwróciła uwagę, że lęk przed życiem poza siecią szczególnie niepokojący jest wśród najmłodszych.

- Taki lęk może prowadzić do tego, że przestajemy móc żyć poza siecią. Zwłaszcza w kontekście młodych ludzi jest to bardzo niepokojące. Jesteśmy tuż przed publikacją badań, które zostały przygotowane przez prof. Annę Jupowicz-Ginalską. One pokazują, że największy problem tego wysokiego syndromu FOMO, mówimy tutaj o osobach, które w zasadzie już każdą czynność życiową podporządkowują temu, jak to pokażą w sieci, ile "like'ów" otrzymają, to jest grupa 15-19 lat. Nawet 30 proc. młodych ludzi czuje takie lęki - mówiła nasza rozmówczyni.

Jak podkreśliła ekspertka, niektóre dzieci w pewnym momencie mówią, że ich życie bez telefonu jest puste.

- Nie widzą nic atrakcyjniejszego. Boją się, że ich znajomi mają ciekawsze, fajniejsze życie. Dochodzimy już do poważnych problemów, które mogą się kończyć zaburzeniami somatycznymi, poczuciem lęku, problemem ze snem, a nawet depresją. Jeśli świat dorosłych nie zareaguje odpowiednio wcześniej, nie popracuje nad bezpiecznymi praktykami związanymi z mediami, to potem może być problem - podkreśliła.

Jak walczyć z FOMO? Czy powinniśmy się martwić, jeśli dziecko spędza kilka godzin w Internecie? - to przykładowe pytania, które zadali widzowie na naszym czasie. Anna Rywczyńska skrupulatnie na nie odpowiadała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Katarzyna Jaroszyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości