Materiał promocyjny

Wszystko, co trzeba wiedzieć o kredytach hipotecznych. Czat z ekspertem

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Kredyty hipoteczne są dla wielu osób jedyną przepustką do własnego mieszkania. Niestety, wraz z szalejącą inflacją stały się także źródłem obaw. Czy słusznie? Co należy wziąć pod uwagę zaciągając takie zobowiązanie? Na te pytania odpowiedział ekspert finansowy, Dawid Stąporek.

Dostępność kredytów i zdolność kredytowa 

Dostępność kredytów hipotecznych spadła, ale sytuacja nie jest tak beznadziejna, jak mogłoby się wydawać. Osoby, które marzą o własnym mieszkaniu, nie muszą zmieniać swoich planów.

Dawid Stąporek, ekspert finansowy, wziął udział w czacie z widzami Dzień Dobry TVN. Zauważył, że najczęściej pytali go o dostępność kredytów.

- Warto sobie uświadomić, jakie mamy źródła dochodu - podkreślił Dawid Stąporek. - Czasami klienci nie chwalą się tym, że mają dodatkowe umowy-zlecenia, dodatkowe świadczenia. Warto spotkać się z ekspertem finansowym i porozmawiać. Chodzi o to, żeby tak fajnie zbudować te klocki, żeby z jednej strony ta rata kredytu była akceptowalna, z drugiej żebyśmy tę zdolność mieli - dodał.

Banki podchodzą do liczenia zdolności kredytowej indywidualnie, a różnice miedzy nimi mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. Np. niektóre z nich uwzględniają w tych wyliczeniach dochód z umowy zlecenia, inne przyjmują wyłącznie wynagrodzenie z umowy o pracę. Dlatego ważne jest, by na spotkanie z doradcą udać się mając pełen obraz naszych dochodów. Mogą to być dodatkowe wpływy np. z najmu mieszkania czy premii rocznej. Im więcej informacji zbierzemy, tym lepiej analityk kredytowy będzie mógł wywiązać się z powierzonego zadania.

Pomoc eksperta Finansowego 

Kredyt nie oznacza uciążliwego obciążenia, z którym należy sobie radzić do momentu spłaty. Zobowiązania można refinansować lub wydłużyć. Najwygodniej zrobić to korzystając ze wsparcia doradcy kredytowego.

- Jeżeli ktoś brał kredyt kilka lat temu, to miał niewielki wkład własny, ale też wartość nieruchomości była niższa. Jej wartość wzrosła, część kredytu jest spłacona, więc udział kredytobiorcy wzrósł. Wyższy udział to bezpieczniejsza transakcja dla banku i lepsze parametry marżowe, czyli ceny kredytu. Zatem warto wrócić do umowy kredytowej i z tą umową odwiedzić placówkę - radził ekspert Expandera.

Doradztwo kredytowe oferuje wsparcie nie tylko w uzyskaniu kredytu i ewentualnej zmiany jego warunków. Dzięki szerokiej wiedzy, eksperci pomogą wybrać odpowiednie ubezpieczenie mieszkania, podróży, czy bagażu. Formalności trwają kilka minut, a chronią przed wieloma przykrymi konsekwencjami.

Zobacz zapis czatu z ekspertem.

Dzień dobry, mam kredyt 340 tys na budowę domu, teraz ratę mam 2200zl bez splaty kapitału bo dom mam w trakcie budowy. Co mogę zrobić żeby obniżyć ratę?

Dawid Stąporek Dzień dobry, w tej chwili przede wszystkim trzeba wypłacić wszystkie transze. A następnie można pokusić się o refinansowanie bądź też jeżeli jest taka możliwość o wydłużenie okresu kredytowania, tak by okres wyższych stóp procentowych przejść suchą nogą, a z czasem można wrócić do krótszego okresu kredytowania.

Wskutek szybkiego podnoszenia stóp procentowych przez radę Polityki Pieniężnej (co w konsekwencji spowodowało gwałtowny wzrost kosztów obsługi kredytu) rozważam szybszą spłatę mojego kredytu. Czy uważa Pan , że to jest dobry moment , czy może należy jeszcze poczekać ?

Dawid Stąporek Zdecydowanie każdy moment jest dobry na wcześniejszą spłatę kredytu. Pozdrawiamy serdecznie, dziękujemy za pytanie.

Witam, jestem właścicielem 1/3 mieszkania , potrzebuje kredytu na spłatę pozostałej części , jakie rozwiązania mogę wziąsc pod uwagę ? Czy jest szansa że ta 1/3 zostanie potraktowana jako wkład własny ?

Dawid Stąporek Są dwie możliwości. Pożyczka hipoteczna z zabezpieczeniem się na innej nieruchomości, możliwy jest również typowy kredyt hipoteczny na wykup udziału i w większości banków Pański udział zostanie potraktowany jako wkład własny.

Czemu banki teraz nie interesują się czy kogoś stać na spłacanie kredytu? Obecnie ratę kredytu mamy 4 tys zł a zarobki zdecydowanie niższe. Za chwilę poprostu nie będziemy mieli z czego spłacać tych rat. Co możemy zrobić?

Dawid Stąporek Pojawiają się programy pomocowe dla osób, których rata przewyższa 50% dochodów. Zapraszam do oddziałów Expandera po szczegóły.

Dzień dobry, czy w każdym przypadku dołączenie współkredytobiorcy do kredytu hipotecznego (zakładając oczywiście, że jest to osoba nieobarczona żadnymi zobowiązaniami finansowymi) podwyższa zdolność kredytową?

Dawid Stąporek Za mało szczegółów żeby odpowiedzieć jednoznacznie. W dużej mierze zależy to od kosztów utrzymania gospodarstwa domowego tego potencjalnego kredytobiorcy. O możliwości dołączenia takiego wspołkredytobiorcy warto poinformować w rozmowie z ekspertem hipotecznym.

Dzień dobry, jak obliczyć zdolność kredytową, czy alimenty, które otrzymuje na dziecko się do niej wliczają?

Dawid Stąporek Niestety alimenty nie wliczają się do zdolności kredytowej. W części banków obniżają koszt utrzymania gospodarstwa domowego. Zapraszam do placówki Expandera, eksperci dysponują precyzyjnymi kalkulatorami zdolnościowymi.

Czy jeśli kredyt bierze mój partner (ja nie mam zdolności kredytowej), to mieszkanie może być wciąż własnością nas obojga?

Dawid Stąporek Tak. Jest taka możliwość. Partner będzie kredytobiorcą, a własność będzie wspólna w udziałach.

Witam, mam kredyt hipoteczny na 300 000 zł aktualna moja rata to 2000 zł wzrosła o 500 zł jak dużo moja rata może jeszcze wzrosnąć? Czy powinnam przejść na stałe raty? Jakiej wysokości by to była rata? Czy ta stała rata nigdy nie wzrasta? Gdy braliśmy kredyt nikt nam takiej nie proponował była tylko propozycja albo rata co miesiąc inna albo stała ale nie pamiętam żeby ktoś nam mówił że są raty nie zależne od WIBOR'u. Czy powinnam spróbować negocjacji z bankiem lub zmiany banku, kredy spłacamy już 4 lata?

Dawid Stąporek Aneksować bieżący kredyt można na stałą stopę procentową. W większości banków stała stopa procentowa gwarantowana jest na okres 5 lat, ale jest bank, który zaoferuje również z 10-letnią gwarancją stałej stopy, po tym okresie oprocentowanie wraca do wariantu: marża plus zmienny wibor, chyba że bank zaproponuje przedłużenie oferty.

Dzień dobry, Czy w obecnej sytuacji można jakoś obniżyć ratę?

Dawid Stąporek Można pokusić się o refinansowanie bądź też jeżeli jest taka możliwość o wydłużenie okresu kredytowania, tak by okres wyższych stóp procentowych przejść suchą nogą, a z czasem można wrócić do krótszego okresu kredytowania. Przy założeniu, że nadpłaciliśmy już znaczącą kwotę kredytu możemy pokusić się o negocjację marży z bankiem.

Witam, aktualnie spłacam kredyt hipoteczny na ok 335 tys ale jestem w okresie przejściowym -budowlanym i ratę mam 2050. Jak przejdę na ratę kapitałowo-odsetkowa podejrzewam że rata będzie ok 2800. Czy jeżeli skorzystałbym z pomocy finansowej gdzie przez 3 lata jest dopłacana kwota max 2000 zł/msc to po tym okresie spłacam zakładając dalej takie samo oprocentowanie, moja ratę sprzed tej pomocy plus spłata tej pożyczki?

Dawid Stąporek Proszę o doprecyzowanie. Marża kredytu jest niezmienna.

Witam, Prosze o radę. Czy warto aktualnie zaciągnąć kredyt na mieszkanie 20% wkładu własnego na oprocentowaniu stałym czy lepiej poczekać na kredyt bez wkładu własnego (również włożyć 20%) i skorzystać ze spłaty rodzinnej ? Gdzie mieszkanie którym jesteśmy zainteresowani nam przepadnie i będziemy musieli szukać czegoś innego i stracimy 2 tys za rezerwacje mieszkania w biurze nieruchomości. Prosze o odpowiedz Pozdrawiam serdecznie:)

Dawid Stąporek Program Mieszkanie bez wkładu ze spłatą rodzinną ma szereg ograniczeń związanych z ceną nieruchomości za m2. Proszę zweryfikować, czy nieruchomości, którymi się Pani interesuje spełniają kryteria cenowe. Zapraszam na stronę Expandera i do oddziałów, celem weryfikacji.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas