Jak zostać seksuologiem – wymagania, predyspozycje, perspektywy zawodowe

Seksuolog
Deagreez/GettyImages
Seksuologia jest bardzo szeroką dziedziną obejmującą fizjologię, psychologię i biologię. Pytanie o to, jak zostać seksuologiem, często zadają sobie osoby po psychologii i medycynie (zwłaszcza ze specjalizacją ginekologiczną).

Seksuologię można podzielić na trzy dziedziny: kliniczną (badanie zaburzeń), sądową (analiza zachowań niebezpiecznych, naruszających sferę cielesną i seksualną) oraz społeczną (badanie aspektów kulturowych i socjologicznych seksualności). Jest interdyscyplinarna i opiera się na aspektach psychologicznych, medycznych, etycznych i pedagogicznych.

Jak zostać seksuologiem – wymagania i niezbędne predyspozycje osobowościowe

Seksuolog to specjalista pomagający osobom, które mają problemy w sferze intymnej. Do seksuologa przychodzą pacjenci, którzy mają nieudane życie erotyczne (np. ze względu na ból w trakcie stosunku), a także przejawiają zaburzenia takie jak pochwica, dyspareunia, trudności w uzyskaniu orgazmu, kłopoty z erekcją lub nadmiernym popędem seksualnym.

Jak zostać seksuologiem? Konieczne jest ukończenie studiów z zakresu psychologii lub medycznych (najlepiej ze specjalnością ginekologiczną lub urologiczną). Następnym krokiem jest odbycie studiów podyplomowych, zdanie egzaminu i uzyskanie certyfikatu z Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, uprawniającego do wykonywania zawodu.

Jak zostać seksuologiem po psychologii? Wymagane jest ukończenie specjalizacji (np. w trakcie zaocznych studiów podyplomowych). Z kolei w przypadku lekarza, poza podstawową specjalizacją ginekologiczną, konieczne jest ukończenie drugiej specjalizacji – seksuologicznej. Warto pamiętać o tym, że aby zdobyć certyfikat z Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, należy przejść przez proces przyznawania punktów, czyli uczestniczyć w różnych szkoleniach. Za każdy z kursów i za udział w konferencjach kandydat na seksuologa otrzymuje kilka punktów. Dopiero po uzyskaniu 1500 punktów może wziąć udział w egzaminie i uzyskać certyfikat. Psycholog seksuolog zajmuje się przede wszystkim rozmową z pacjentami, ale również psychoedukacją, czyli wyjaśnianiem przyczyny zaburzeń i możliwości leczenia. Seksuolog ginekolog zaś może przepisywać recepty, a także badać pacjenta w gabinecie. Wśród najważniejszych cech osobowości i umiejętności, które powinien posiadać seksuolog, można wyróżnić:

 • empatię,
  • wysoki poziom zdolności komunikacyjnych,
   • umiejętność prowadzenia terapii psychologicznej,
    • wiedzę na temat różnych zaburzeń (fizycznych, psychicznych i psychosomatycznych, które mogą prowadzić do problemów seksuologicznych),
     • zdolność do kompetentnego i merytorycznego wyjaśniania objawów i przyczyn zaburzeń,
      • umiejętność opracowania spójnego planu leczenia,
       • elastyczność w zakresie dostosowania się do problemów pacjenta, jego cech indywidualnych i konkretnych problemów.

        Seksuolog powinien zdobyć część kompetencji w trakcie studiów i specjalizacji. Powinien też mieć odpowiednie doświadczenie praktyczne, które nabywa dzięki pracy z innymi ludźmi, na przykład jako psychoterapeuta lub lekarz.

        Perspektywy zawodowe i kariera seksuologa

        Seksuolog może pracować w szpitalach i publicznych poradniach lub zdecydować się na założenie własnego gabinetu prywatnego. Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak zostać dobrym seksuologiem, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że poza koniecznymi studiami i kursami, bardzo duże znaczenie ma dojrzałe podejście do pracy zawodowej. Tylko specjaliści, którzy rzeczywiście chcą pomagać innym osobom, mogą zdobyć zaufanie i szacunek ze strony większej grupy pacjentów. Zdecydowanie najlepsze perspektywy zawodowe mają seksuolodzy, którzy ukończyli także szkołę psychoterapii. Osoby takie mogą nie tylko prowadzić własną praktykę i leczyć zaburzenia seksuologiczne, ale także pomagać w innych problemach natury psychologicznej. Lekarze ginekolodzy ze specjalnością seksuologiczną również mają bardzo duże możliwości. Przychodzą do nich zarówno pacjentki zdrowe, które po prostu chcą się przebadać, jak i kobiety w ciąży, a także panie, które nie mogą współżyć z partnerem (z powodu bólu lub innych zaburzeń). W przypadku poważnych problemów seksuologicznych pacjenci najczęściej otrzymują skierowanie zarówno do ginekologa, jak i seksuologa. Mogą więc poszukać specjalisty, który zna się na obu dziedzinach, lub zdecydować się na wizytę u ginekologa i wizytę u psychologa seksuologa. To drugie rozwiązanie może być czasami korzystniejsze, ponieważ dwóch specjalistów może spojrzeć na dane zaburzenie z różnych perspektyw. Należy też pamiętać, że kariera seksuologa, poza pracą z pacjentem, opiera się na uczestniczeniu w konferencjach i warsztatach oraz nieustannym zdobywaniu wiedzy.

        Dr Andrzej Depko: Seks w Polsce jest tematem za bardzo upolitycznionym. Zobacz wideo:

        >>> Zobacz także:

        Poszukiwania miłości w czasie pandemii. Czy aplikacje randkowe mogą uzależniać?

        W Polsce żyje ponad 7 milionów singli. "Nie czują się gorsi, mają swój pomysł na życie"

        Asystenci seksualni - osoby pomagające niepełnosprawnym zrozumieć własne ciało. "Ten zawód jest często mylony"

        Autor: Adrian Adamczyk

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości