Mieszkaniec Kościerzyny opowiedział Filipowi Chajzerowi o swoim niezwykłym ojcu: "Polska powinna to usłyszeć"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Anna Grzymkowska/Filip Chajzer
Historia Henryka Baszanowskiego
Historia Henryka Baszanowskiego Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Waldemar Baszanowski, jeden z fanów Dzień Dobry TVN, opowiedział Filipowi Chajzerowi o swoim ojcu - Henryku Baszanowskim. - Nagrywał prawdziwe, codzienne życie Kościerzyny - mówił. Za co jest mu wdzięczne miasto i jego mieszkańcy?

Dzień Dobry TVN towarzyszy Waldemarowi Baszanowskiemu

Dzień Dobry TVN od lat codziennie gości w polskich domach.

- Często traktujecie nas jak przyjaciół, co jest dla nas zaszczytem, ale są też tacy, którzy widzą w nas rodzinę. To jest bardzo miłe. Dokładnie tak jest z Waldkiem. To jeden z największych fanów Dzień Dobry TVN. Wyobraźcie sobie, że towarzyszyliśmy mu na żywo, kiedy oświadczał się swojej przyszłej żonie. Byliśmy też, kiedy rodziło się ich dziecko. 3-letni Oliwer, bo to już duży chłop, był też na naszej kanapie - wspominał Filip Chajzer, prowadzący Dzień Dobry TVN.

- Chciałbym, żebyście poznali Waldka, bo on ma jeszcze jedną historię, która Polska powinna usłyszeć - dodał.

Henryk Baszanowski - dokumentalista Kościerzyna

Waldemar Baszanowski przybliżył Filipowi Chajzerowi kulisy życia Henryka Baszanowskiego.

- Tata pisał pamiętniki i tak to trwało przez ponad 30 lat. Później kupił pierwszą kamerę i zaczął robić dokładnie to samo, ale w sposób filmowy. Wyszedł z tym do mieszkańców i zaczął archiwizować historię miasta, czyli nagrywać prawdziwe, codzienne życie Kościerzyny. Wszystko montował, archiwizował. Materiału mamy prawie 600 kaset - podkreślił rozmówca Dzień Dobry TVN.

Kasety znajdują się w piwnicy państwa Baszanowskich. Filip Chajzer obejrzał kilka z nich, po czym śladami filmów zwiedzał miasto wraz z synem dokumentalisty.

- W tym miejscu zdarzyło się wręczenie karetki dla urzędu miasta. Pierwsza karetka reanimacyjna. [...] Była zużyta, została w jakiś sposób odnowiona i potem ratowała życie. [...] Tata cały czas interesował się życiem miasta, więc gdziekolwiek coś się działo, on od razu pojawiał się z kamerą. Sam węszył, szukał tematów, żył wręcz tym, co danego dnia będzie nagrywał - opowiadał Waldemar Baszanowski.

Jakie jeszcze miejsca odwiedził Filip Chajzer? Jacy są mieszkańcy Kościerzyny? Zobacz materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Anna Grzymkowska/Filip Chajzer

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący: