Gorące tematy

Helena Rubinstein - z Krakowa do własnego imperium. Wyjechała z Polski z jedną walizką

Gorące tematy

Autor:
Maria
Czarniecka
Reporter:
Miłka Fijałkowska
Pierwsza dama światowego piękna z krakowskiego Kazimierza
Pierwsza dama światowego piękna z krakowskiego Kazimierza Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Helena Rubinstein uważała, że każda kobieta może być piękna i wyglądać na 10-15 lat mniej, niż faktycznie ma. Dziś jej imię i nazwisko kojarzone jest przede wszystkim z luksusową marką kosmetyków, która zrewolucjonizowała branżę urodową. Zanim jednak powstało imperium najbogatszej kobiety na świecie, Helena była zwykłą Chają z krakowskiego Kazimierza, która z jedną walizką opuściła Polskę. Jej historię przybliżyła Miłka Fijałkowska w reportażu w Dzień Dobry TVN.

Helena Rubinstein początki marki

- Helena Rubinstein należała do najbogatszych kobiet na świecie. W szczytowym momencie zatrudniała 30 tys. osób - mówiła Edyta Gawron z Żydowskiego Muzeum Galicja, gdzie znajduje się wystawa poświęcona założycielce tej wielkiej marki.

"Inspirujące kobiety"

Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga LegoszDzień Dobry TVN Online
wideo 2/5

Zanim jednak do tego doszło Helena, a właściwie Chaja mieszkała na krakowskim Kazimierzu. Tam ukończyła szkołę powszechną i na tym jej edukacja się zakończyła. - Opowiadała historię, jakoby ojciec miał znaleźć jej bogatego wdowca, na co nie wyraziła zgody. By nie zhańbić rodziny, musiała Kraków opuścić - mówiła Kinga Banasik z Żydowskiego Muzeum Galicja. Dlatego 24-letnia wtedy kobieta wyjechała do Wiednia. Stamtąd z jedną walizką wsiadła na prom w stronę Australii. W walizce większość miejsca zajmowały kremy do twarzy od matki Heleny. Jak się później okazało - klucz do gigantycznego sukcesu.

- To jest krem, który usuwa zmarszczki, piegi, liszaje, nadaje twarzy delikatność i przezroczystość - tak miał głosić polski napis na produkcie, w którym zakochały się najpierw Australijki. Helena otworzyła w końcu swój pierwszy salon kosmetyczny, a w końcu kolejne filie w Londynie czy w Paryżu.

Helena Rubinstein - Żydówka, która podbiła świat

To właśnie dzięki Rubinstein mamy tusz do rzęs w takiej formie, w jakiej spotykamy go w drogeriach. Mowa tu o szczoteczce wkładanej do podłużnego pojemnika na tusz. Wcześniej kosmetyk był o wiele mniej wygodny w użyciu. Kobiety były zakochane w jej produktach i w samej Helenie, która otwarcie mówiła o podkreślaniu swojego piękna i dbaniu o samą siebie. To wszystko sprawiło, że Helena Rubinstein stała się jedną z najbogatszych kobiet na ziemi. Ubierała się u znanych projektantów, bardzo ceniła sobie też drogą biżuterię, kolekcjonowała sztukę i przyjaźniła się ze światową śmietanką towarzyską. Picasso przygotował cykl 40 rysunków przedstawiających sylwetkę kobiety, a Salvador Dali pomalował 3 ściany w jednym z 36 pokoi w jej apartamentowcu w Nowym Jorku.

Jednak mimo to Helena Rubinstein spotykała się z odrzuceniem związanym z żydowskim pochodzeniem. - Kiedy odmówiono jej wynajmu mieszkania w prestiżowej lokalizacji w Nowym Jorku, była tak rozsierdzona antysemickimi pobudkami, które temu przyświecały, że postanowiła wykupić cały budynek - opowiadała Edyta Gawron.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Maria Czarniecka

Reporter: Miłka Fijałkowska

Źródło zdjęcia głównego: screen/DDTVN

Pozostałe wiadomości