Muzeum Regionalne w Lubaniu może pochwalić się niezwykłym nabytkiem. Do placówki trafił 100-letni pamiętnik prowadzony przez 22 uczennice łódzkiej szkoły. O wyjątkowym świadectwie minionej epoki opowiedziała historyczka sztuki Milena Sochańska.
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska na zawsze zapisała się na kartach literatury jako synonim kobiecej sensualności. Choć jej poezja pełna jest subtelności i miłosnych uniesień, to jej życie nie należało do łatwych. W 130. rocznicę urodzin poetki rozmawiamy z Rafałem Podrazą, redaktorem jej wojennych dzienników i ciotecznym wnukiem Magdaleny Samozwaniec, młodszej siostry pisarki.
"Jeśli mamy natłok myśli, dobrze jest je uwolnić".
Sophie Ellis-Bextor właśnie opublikowała swoje wspomnienia. Piosenkarka znana z hitu "Murder on the Dancefloor" powiedziała o traumatycznych przeżyciach, których doświadczyła jako 17-latka. Fragmenty książki zatytułowanej "Spinning Plates" pojawiły się w sieci.
Będzin był nazywany Jerozolimą Zagłębia. Przez wieki w mieście krzyżowały się losy mieszkańców różnych wyznań. Kres nastał wraz z wybuchem II wojny światowej. Choć ostatni transport Żydów do obozu Auchwitz-Birkenau wyruszył w styczniu 1944 roku, to pamięć o nich powraca za sprawą niezwykłych znalezisk.
Agnieszka Osiecka była jedną z najbardziej utalentowanych kobiet w historii polskiej poezji i piosenki. Jej publikowane od kilku lat dzienniki, pozwalają nie tylko poznać biografię wybitnej pisarki, ale też doświadczyć wyjątkowości epoki, w której żyła. O nieznanych dotąd zapiskach poetki opowiedziała jej córka, Agata Passent.
Kiedyś przed Facebookiem też istaniało życie społeczne - twierdzi Marcin Prokop i na dowód pokazuje w studiu Dzień Dobry TVN tzw. zeszyt złotych myśli. Czym były "zeszyty złotych myśli"? Dlaczego warto pisać pamiętnik? Co zazwyczaj opisujemy w pamiętniku i jak powinno się taki pamiętnik prowadzić? O swoich pamiętnikach opowiedziały nam: pisarka Krystyna Kofta oraz aktorki: Dorota Naruszewicz i Agnieszka Wielgosz. Prowadziłyście kiedykolwiek pamiętnik?