Polska baletnica, która odnosi światowe sukcesy. "Gdybym chciała zawód łatwy i nudny, nie wybrałabym zawodu tancerki"

Dzień Dobry TVN
Emilia Sambor jest pierwszą i jak na razie jedyną Polką, która ukończyła elitarną szkołę baletową przy Operze Paryskiej. Do Francji przeprowadziła się sama, mając zaledwie 12 lat. Jak wyglądała jej droga?

Emilia Sambor – polska baletnica, która robi karierę w Paryżu

Wiele dziewczynek marzy o tym, żeby tańczyć w balecie, ona to marzenie spełniła. Piękne stroje, idealne ruchy i ciężka praca – to codzienność Emilii Sambor. Swoją baletową karierę zaczęła w wieku 4 lat w ognisku baletowym w Częstochowie. Jako 9-latka trafiła do szkoły baletowej w Łodzi. Kilka lat później wzięła udział w konkursie Youth America Grand Prix, który otworzył drzwi do kariery.

Wzięłam udział w konkursie, gdzie półfinały odbywały się w Paryżu, finały w Nowym Jorku. Po konkursie w Paryżu, który wygrałam dostałam zaproszenia do wielu szkół Monako, Londyn, Stany Zjednoczone, ale wybrałam Paryż

– mówi.

Będąc nastolatką postawiła wszystko na jedną kartę. - Gdy przyjechałam miałam 12 lat i nie mówiłam po francusku ani słówka. Przyleciałam sama, mieszkała w Internacie, oczywiście miałam wielkie wsparcie od rodziców i całej mojej rodziny, ale niestety organizacyjnie nie mogli się tutaj przeprowadzić. To była dobra decyzja, żebym przyjechała sama. Szybciej nauczyłam się języka, szybciej weszłam w środowisko i zaadaptowałam się w szkole – wspomina.

Paryskie sceny Emilii Sambor

Emilia Sambor ma teraz 21 lat. Przez lata pracowała bardzo ciężko, żeby osiągnąć sukces. Jak mówi, to co widzimy w filmach poruszających tematykę baletową, to prawda. Jest pot, jest krew i są łzy. - Gdybym chciała zawód łatwy i nudny, nie wybrałabym zawodu tancerki. Są poświęcenia, codziennie jest trudno, ale jest to moja pasja, moje życie, więc zaciskanie zębów jest przyjemnością. Rezultat i to, co widzimy na koniec, jest bardzo satysfakcjonujące i dla mnie i dla widza – mówi.

Co jest najważniejsze w zawodzie tancerki? - Samodyscyplina. W każdym zawodzie, w każdej dziedzinie, jeżeli chcemy dojść do wyższego etapu, to musimy być zdyscyplinowani. Nikt za mnie tego nie zrobi. Jak się jest w szkole, to jest nauczyciel, który Cię pcha. Teraz jestem zdana tylko na siebie, mam nauczycieli, którzy mogą mi pomóc, ale sama muszę myśleć co jest dla mnie odpowiednie – wyjaśnia.

Emilia pracuje aktualnie pracuje w Operze Paryskiej. - Ciut podróżuję, ale Paryż to moja baza i z zespołem jestem związana – opowiada. Czekamy zatem, aż z zespołem odwiedzi Polskę.

Zobacz też:

Magda Welc po 10 latach wraca do show-biznesu. Zwyciężczyni "Mam Talent!" nagrywa płytę

Licealistki będą reprezentowały Polskę na mistrzostwach świata w cheerleadingu. "Jesteśmy ciągle na sali"

Polka, która gra u Sorrentino i we włoskich serialach. Jak zaczęła się aktorska kariera Wandy Murach?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości