opera

  opera

  Krystian Ochman jest wnukiem słynnego śpiewaka operowego Wiesława Ochmana, więc talent ma w genach. By go szlifować, porzucił życie w USA i rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Katowicach. Niedawno zrobiło się o nim naprawdę głośno, kiedy podbił rynek muzycznym swoim debiutanckim singlem. Reporterka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska spotkała się z nim, żeby zapytać, jak właściwie to wszystko się zaczęło.

  Barcelońska opera Liceu otworzyła się po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. W pięknych wnętrzach zagrano pierwszy od ponad trzech miesięcy koncert. Nastrój był podniosły, artyści stęsknieni za widzami, a publiczność - wyjątkowa. Salę po brzegi wypełnili bowiem nietypowi, milczący słuchacze. Na krzesłach zasiadły rośliny.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Rafała Siwka, który jako pierwszy Polak zagrał Borysa Godunowa na scenie Teatru Bolszoj w Moskwie. Występ w rosyjskiej operze narodowej to ogromne wyróżnienie. A o roli Gudunowa marzy niemal każdy basowy głos. Jak zaczęła się przygoda Rafała Siwka z Teatrem Bolszoj? Kiedy będziemy mogli usłyszeć go na polskiej scenie?

  Andrzej Chyra na zaproszenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej wyreżyserował „Carmen” Bizeta. W spektaklu zagrały dzieci. Jak Panu Andrzejowi układała się współpraca z młodymi artystami? Był wymagający dla współpracowników? Ma zamiar skupić się teraz bardziej na reżyserii niż aktorstwie? Czy ogromna scena nie wywołuje w nim obsesyjnego lęku? Ostatnim próbom przed premierą "Carmen" przyglądał się reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik.

  W poniedziałek w London Coliseum Theatre ogłoszono listę laureatów International Opera Awards. Dwie nagrody otrzymali Polacy: najlepszym reżyserem został Mariusz Treliński, a najlepszym śpiewakiem - tenor Piotr Beczała. Gratulacje! W studiu Dzień Dobry TVN o nagrodzie i o operze opowiedział nam Mariusz Treliński.

  W Łazienkach Królewskich zagościł III Festiwal Oper Barokowych. Co znajduje się w programie imprezy? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał z reżyserką operową Natalią Kozłowską.

  Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna to małżeństwo i światowej sławy śpiewacy operowi. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby powiedzieli o swojej miłości, wspólnej pracy i trzyletniej córeczce. Co Malena odziedziczyła po ojcu? Po ilu dniach znajomości Roberto oświadczył się Aleksandrze? Lubią dzielić wspólną pasję?

  Większą część roku spędza w trasie, a jednocześnie udaje mu się prowadzić udane życie rodzinne. Jak to robi? Rafał Siwek to polski śpiewak, który podbija światowe sceny operowe. Na której ze światowych scen czuje się najlepiej? Czy dzieci odziedziczyły po nim talent? Czy jego rodzina, przy wigilijnym stole, śpiewa arie operowe czy kolędy?

  Rozpoczęcie sezonu w Metropolitan Opera w Nowym Jorku to co roku wydarzenie w świecie operowym. Tym razem otworzyło go dzieło Wagnera "Tristan i Izolda" w inscenizacji Mariusza Trelińskiego. To niewątpliwie największy sukces w dotychczasowej karierze polskiego reżysera. Kinga Rusin towarzyszyła mu z kamerą w ostatnich przygotowaniach. Czy polski reżyser denerwował się przed amerykańską premierą? Kto przygotowywał scenografię do przedstawienia? Zobaczcie, kto przybył do opery, aby wspierać Trelińskiego.

  Rozpoczęcie sezonu w Metropolitan Opera w Nowym Jorku to co roku wydarzenie w świecie operowym. Tym razem otwiera go dzieło Wagnera "Tristan i Izolda" w inscenizacji Mariusza Trelińskiego. Czy polski reżyser denerwował się przed amerykańską premierą? Całą rozmowę Kingi Rusin z Mariuszem Trelińskim zobaczycie w najbliższą niedzielę w Dzień Dobry TVN.

  Kinga Rusin pojechała do Stanów Zjednoczonych, aby przygotować kilka materiałów dla widzów Dzień Dobry TVN. Jeden z nich będzie dotyczył sukcesu polskiej opery w Nowym Jorku. Zobaczcie, co jeszcze szykuje dla Was Kinga Rusin.

  Ukończył, jedną z najlepszych szkół muzycznych na świecie, Juilliard School w Nowym Jorku. Mimo młodego wieku może się pochwalić występami m.in. w Filharmonii Moskiewskiej i Carnegie Hall. Mateusz Hładki zabrał nas na spotkanie z Danielem Mirosławem. Po kim śpiewak odziedziczył głos i talent muzyczny?

  Z początkiem września w Łazienkach Królewskich rozpoczął się II Festiwal Oper Barokowych. To jedyna tego typu okazja, by zobaczyć operę "Semiramide" w wersji scenicznej. Opera jest przedstawiana w niekonwencjonalny sposób. Co to znaczy? I dlaczego opera ta jest bardziej przystępna dla publiczności? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym Ewelina Pietrowiak, reżyser operowy i Anna Radziejewska – organizator festiwalu.

  Aleksandra Kurzak to światowej sławy śpiewaczka operowa. Do czołówki śpiewaków operowych należy też jej mąż Roberto Alagna. Spotkał się z nimi Marcin Sawicki. Dziennikarz Dzień Dobry TVN rozmawiał z nimi o zmianach, jakie zaszły po narodzinach ich dziecka. Zapytał ich również o to, jak znajdują czas dla siebie w natłoku obowiązków zawodowych i czy planują kolejne dziecko.

  Paulo Szot jest Brazylijczykiem polskiego pochodzenia. Śpiewa na deskach najważniejszych oper świata. Występuje też w musicalach i kabarecie. O swojej karierze, rodzinie i miłości do polskiej kultury opowiedział Kindze Rusin. Artysta pokazał prowadzącej Dzień Dobry TVN najważniejsze dla siebie miejsca w Nowym Jorku.

  Polscy śpiewacy podbijają serca wielbicieli opery. Niedawno na gali International Opera Award w Londynie, za najlepszą śpiewaczkę operową świata uznano polską sopranistkę Aleksandrę Kurzak. Także w Londynie, w Royal Opera House, wystawiono niedawno „Króla Rogera” - operę Karola Szymanowskiego. W Dzień Dobry TVN gościliśmy śpiewaczkę Aleksandrę Kurzak i Pawła Potoroczyna z Instytutu Adama Mickiewicza, który jest partnerem inscenizacji „Króla Rogera" w Londynie. Czy polska śpiewaczka spodziewała się tej nagrody? Kto ją przyznaje - jury czy fani? Czy "Król Roger" to pierwsza polska opera wystawiona poza Polską? Jakie były recenzje po premierze tej opery?

  Czy opera jest dla wszystkich, czy tylko dla wybranych? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska zapytała o to zdobywcę Wiktora 2014 w kategorii "Twórca" Mariusza Trelińskiego.

  21 lutego 2015 r. Andrzej Dobber otrzymał honorowy tytuł - Kammersänger, przyznany na wniosek Opery Hamburskiej. Dzięki temu wyróżnieniu artysta jest pierwszym w historii polskim śpiewakiem operowym, który został doceniony przez bardzo wymagającą hamburską publiczność. Czy spodziewał się tej nagrody? Czy wyróżnienie bardzo zmieniło życie zawodowe Andrzeja Dobbera? Czy jest coś, co chciałby jeszcze osiągnąć? Śpiewaka gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Spektakl Mariusza Trelińskiego "Jolanta/Zamek Sinobrodego" w końcu doczekał się premiery w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Publiczność przyjęła spektakl owacjami na stojąco. New York Times rozpływał się w zachwycie. W studiu Dzień Dobry TVN Mariusz Treliński opowiedział o tym, czy ochłonął już po spektakularnym nowojorskim sukcesie oraz o tym, jak rozdziela naród rosyjski od Putina.