Dzień Matki 2023. Jak obchodzimy to święto w Polsce?

Aktualizacja:
Autor:
Adrian
Adamczyk
Idealny prezent na dzień matki
Idealny prezent na dzień matkiDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Dzień Matki obchodzony 26 maja to jedno z najpiękniejszych świąt, jakie możemy celebrować. Jednak data i sposób świętowania Dnia Matki zależy od kraju, nie wszędzie jest tak samo. W Polsce z tej okazji mamy otrzymują od dzieci (również tych dorosłych) własnoręcznie wykonane laurki, kwiaty, słodycze i różnego typu prezenty.

Dzień Matki - co oznacza to święto?

Święto wszystkich matek obchodzone jest niemal na całym świecie, ale w różne dni. Ten wyjątkowy dzień i związane z nim obchody mają na celu zwrócenie szczególnej uwagi na wszystkie mamy. Na różne sposoby wyrażany jest im szacunek i wdzięczność za wszelkie trudy i poświęcenia włożone w urodzenie i wychowywanie dzieci. W szkołach i przedszkolach często mają miejsce organizowane z tej okazji akademie i przedstawienia. Młodsze dzieci przygotowują własnoręczne laurki i inne upominki, starsze wręczają mamom kwiaty lub inne, często przemyślane, personalizowane prezenty.

Wiele dorosłych dzieci również nie zapomina w tym szczególnym dniu o swoich mamach. Sposobów na okazanie im wdzięczności jest naprawdę wiele i wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości.

Dzień Matki - skąd wzięło się to święto?

Początków tego święta można szukać w czasach starożytnych. W Egipcie oddawano cześć bogini Izydzie, która była wzorem doskonałej matki i żony. W Grecji i Rzymie kultem otaczano boginie-matki, które symbolizowały urodzaj i płodność. Zwyczaje te odeszły w zapomnienie wraz z nastaniem ery chrześcijaństwa i wprowadzeniem zakazu czczenia innych bogów.

Zwyczaj oddawania czci matkom powrócił w Anglii w XVII w. Wówczas co roku, w czwartą niedzielę Wielkiego Postu odprawiano modlitwy w najbliższej katedrze, a całe wydarzenie nazywano niedzielą u matki. Był to dzień wolny od pracy, a wszystkie mamy obdarowywano kwiatami, słodyczami i innymi podarunkami. Ta tradycja przetrwała do XIX w., następnie zniknęła i ponownie powróciła po zakończeniu II wojny światowej.

W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki spopularyzowała w okolicach 1905 roku Anna Marie Jarvis. Kontynuowała dążenia własnej matki - Ann Maria Reeves Jarvis, która już wcześniej podejmowała starania na rzecz wszystkich matek. Na skutek działań jej córki w 1914 roku Kongres USA uznał Dzień Matki za święto narodowe. To amerykańskie święto ruchome, obchodzone obecnie w drugą niedzielę maja.

Kiedy jest Dzień Matki w Polsce? Kiedy wypada w 2023 r.?

Do Polski Dzień Matki zawitał w 1914 roku. Pierwszy raz święto obchodzone było jedynie w Krakowie. Od 1915 obchodzone jest już w całym kraju, ale daty były różne. Obecnie obchodzone jest każdego roku w ten sam dzień - 26 maja. Polska jest jednym krajem świata, który szczególną uwagę na wszystkie mamy zwraca właśnie w tym dniu roku. W 2023 roku Dzień Matki wypada w piątek.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: czarny_bez/Getty Images

Pozostałe wiadomości