Wielkimi krokami zbliża się ważne święto. Kiedy Dzień Ojca? Jak uczcić ten dzień?

Ojciec z dzieckiem na ręku gotuje w kuchni obiad
Dzień Ojca 2024 - kiedy obchodzimy go w Polsce?
Źródło: The Good Brigade/Getty Images
Zbliża się Dzień Ojca. Już 23 czerwca każdy tata będzie świętował i przyjmował życzenia od dzieci, również tych dorosłych. Tak samo, jak ważny jest Dzień Matki, tak ważny jest Dzień Ojca. Warto uczcić to święto i zrobić coś wyjątkowego dla swojego taty.

Dzień Ojca 2024 - kiedy wypada?

Pierwszy raz Dzień Ojca w Polsce obchodzono w 1965 roku. Od tamtego momentu każdy tata świętuje 23 czerwca. W tym roku ten wyjątkowy dzień przypada w niedzielę. Dzień Ojca nie jest jeszcze tak popularny w Polsce jak Dzień Matki. Trend się zmienia i od kilku lat coraz więcej osób go świętuje, tym bardziej warto zapisać tę datę w kalendarzu.

Dalsza część materiału znajduje się pod materiałem wideo

Ojcowie o rodzicielstwie

Jakob Kosel
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jakob Kosel o roli ojca
Jakob Kosel o roli ojca
Spełniony czterdziestolatek, dumny tata
Spełniony czterdziestolatek, dumny tata
Tata napisał bajkę dla syna z ADHD
Tata napisał bajkę dla syna z ADHD
Mężczyźni na froncie rodziny
Mężczyźni na froncie rodziny
Niezwykłe podróże taty z córką
Niezwykłe podróże taty z córką
Tata, no weź - czyli jak zostać ojcem idealnym
Tata, no weź - czyli jak zostać ojcem idealnym
Roman Paszkę o relacji z synem
Roman Paszkę o relacji z synem
Prowadzący "Mask Singer" o roli ojca i wymarzonym weselu
Prowadzący "Mask Singer" o roli ojca i wymarzonym weselu

Co dla ojca w jego dniu?

Przede wszystkim ważna jest pamięć i życzenia. Wiadomo jednak, że chociażby mały prezent ucieszy każdego. Zawsze dobrym pomysłem jest kupienie czegoś spersonalizowanego, jednak jeżeli nic nie przychodzi do głowy, mamy na to radę. Prezentujemy kilka „prezentów-pewniaków”, które świetnie sprawdzą się na tę okazję. Sprawdzi się bon do ulubionego sklepu związanego z hobby czy voucher na jakąś aktywność. Zestaw majsterkowicza albo kubek termiczny przydadzą się zawsze. Uniwersalnym prezentem będzie także zegarek. Najmłodsi mogą przygotować swoim ojcom laurkę z własnoręcznie wykonanymi rysunkami.

Dzień Taty – historia

Chociaż współcześnie uważa się, że Dzień Ojca powstał dzięki sukcesowi obchodów Dnia Matki w USA, to na terenach Polski niejako obchodziło się ten dzień już wcześniej. Dawniej Wschodni Kościół Ortodoksyjny uznawał drugą niedzielę przed Bożym Narodzeniem za dzień upamiętniający biblijnych poprzedników Jezusa, zaczynając od Adama. Była to Niedziela Przodków. Z kolei w katolicyzmie ojcostwo świętowano na dzień św. Józefa, czyli ziemskiego ojca Jezusa. Obchodzono go 19 marca od około XVI wieku. Święto to trafiły wraz z kolonizatorami do Ameryki.

W Polsce Dzień Ojca zaczęto obchodzić od 1965 roku. Wtedy to pierwszy raz obchodzono 23 czerwca jako Dzień Ojca, jednak wciąż nie zyskał tej samej popularności co Dzień Matki.

Tradycje na Dzień Ojca w Polsce

Dawniej, jako tradycję, traktowano obchody św. Józefa. Wtedy to wierni uczęszczali do kościoła. Chociaż był to niejako dzień ojca, to w tym dniu świętowano przede wszystkim dziewictwo - młode panny obdarowywano kwietnymi wieńcami. Mężczyźni z kolei w tym czasie tradycyjnie otwierali ogródki piwne. Współczesne obchody znacznie się różnią. W Polsce wręcza się tatom drobne podarunki, a dzieci robią laurki. W szkołach i przedszkolach organizowane są specjalne obchody, a część sklepów przygotowuje promocyjne oferty dla mężczyzn.

Zobacz także:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: The Good Brigade/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości