Kuba Rudnik mierzył 133 cm kiedy w 2021 roku poddał się operacji wydłużania nóg. 16-latek zdecydował się na zabieg ze względu na achondroplazję, czyli karłowatość. Po raz pierwszy odwiedziliśmy go i jego rodzinę jesienią zeszłego roku. Jak czuje się obecnie?
Historia Kuby – nikt nie spodziewał się choroby
Rodzice Kuby z niecierpliwością wyczekiwali narodzin syna. Jak sami przyznają, nic nie wskazywało na to, że dziecko urodzi się chore.
- Dzień przed porodem dowiedziałam się, że nasz syn będzie chory. To było dla nas wielkim szokiem. Mamy zdrową córkę, więc nikt tego się nie spodziewał. W pierwszym roku Kuba rósł centymetr na miesiąc. Jak był starszy, mierzyliśmy go przy szafie. Każdy centymetr był odnotowany - powiedziała Beata Rudnik, mama.
Kuba bardzo szybko zorientował się, że coś jest nie tak. Nie mógł zrozumieć, dlaczego jego rówieśnicy rosną zdecydowanie szybciej, a on wciąż pozostaje w tyle.
- W wieku 8 lat byłem zdziwiony, że tyle osób patrzyło się na mnie, wytykało palcem. Przeżywałem to i do teraz przezywam, ale staram się do tego przyzwyczajać. Zdecydowałem się na operację, by chociaż trochę podgonić kolegów do 150 cm, to jest marzenie. Czas, abym to życie sobie odmienił – powiedział 16-latek.
Operacja wydłużania nóg
Kuba był już zapisany na operację innym sposobem, rodzice jednak w ostatniej chwili zrezygnowali z zabiegu ze względu na ogromny ból, jaki czekał ich syna. Wkrótce pojawiła się nowa metoda, która pozwoliła na bezbolesne wydłużenie kończyn.
Kuba poddał się pierwszej operacji w krakowskim szpitalu. Do kości udowej wszczepiono mu specjalny metalowy element. Od tej pory mama Kuby trzy razy dziennie przykładała mu do uda głowicę z magnesem, który milimetr po milimetrze rozciągał wszczepiony do kości implant. Tkanka kostna powoli nadbudowywała się, a noga Kuby rosła.
W ciągu tego roku Kuba zakończył wydłużanie kości udowej, wydłużył też kość w jednej z piszczeli, a wkrótce to samo zrobi z drugą nogą. Od czasu pierwszej operacji mierzy już o 20 cm więcej. Teraz jak przyznaje, czuje się znacznie lepiej. Ponadto, od września chłopak poszedł do technikum, gdzie zyskał nowych znajomych. Jest także członkiem młodzieżowej drużyny pożarniczej w swojej miejscowości. Obecnie marzy jeszcze, by proporcjonalnie wydłużyć ręce.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego dzieci chorują, kiedy idą do żłobka czy przedszkola? "Nie należy przeziębień lekceważyć"
- Polscy lekarze uratowali życie chłopca z wadą serca. "W Europie Zachodniej takie dzieci się nie rodzą"
- Z gabinetu ginekologicznego CBA zabrało dokumentacje kobiet. Teraz wzywane są na przesłuchania
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN