Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas zimowych spacerów. Czym jest okiść?

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
Nadleśnictwo Rymanów

Zimowa aura sprzyja spacerom. Są jednak przypadki, w których należy zachować ostrożność, o czym przypominają leśnicy z Lasów Państwowych. Na profilu w mediach społecznościowych zamieścili film, na którym pokazują, co nam grozi w okresie, kiedy śnieżny puch pokrywa drzewa.

Leśnicy ostrzegają

Synoptycy zapowiadają kolejne śnieżne dni w niemal całej Polsce. To z pewnością zachęci tych, którzy będą chcieli podziwiać zimowy krajobraz, do spacerów po lesie. Muszą oni jednak zachować ostrożność.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Las po intensywnych opadach śniegu z pewnością wygląda bajecznie. My jednak przypominamy, że ciężki, zalegający na drzewach śnieg może powodować odłamywanie się konarów, koron drzew, łamanie pni czy wywracanie się całych drzew -  napisali na swoim profilu na Facebooku leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów.

Żeby zobrazować to, o czym napisali, wstawili także film. Widać na nim drzewa pokryte śniegiem. W pewnym momencie jedno z nich łamie się pod ciężarem puchu.

Okiść jest niebezpieczna

Jeśli ktoś wówczas spacerowałby pod tym drzewem, prawdopodobnie doszłoby do tragedii. Okiść to nic innego jak zalegający, mokry śnieg na gałęziach. Obciąża korony, co powoduje ich odchylenie, a następnie złamanie.

- O ile przy porywistym wietrze zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, o tyle przy okiści nasza czujność bywa uśpiona - tłumaczyli pracownicy Lasów Państwowych w poście.

Warto w trakcie spacerów być czujnym, rozglądać się i omijać drzewa grubo pokryte śniegiem. Dzięki temu unikniemy niebezpieczeństwa, o którym napisali leśnicy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: Nadleśnictwo Rymanów

Źródło zdjęcia głównego: PATSTOCK/Getty Images

Pozostałe wiadomości