Alergia atakuje także zimą. Objawy łatwo pomylić z przeziębieniem

Katar alergiczny zimą
Katar alergiczny zimą
Źródło: iStockphoto / Getty Images

Alergia błędnie kojarzy nam się wyłącznie z sezonem wiosennym. Tymczasem okazuje się, że zima to nienajlepszy czas dla uczulonych na roztocza kurzu domowego oraz sierść zwierząt. Z powodu częstego przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, nieprzyjemne objawy mogą się nasilać. Łatwo pomylić je z przeziębieniem. Na co zwrócić uwagę?

Uczulenie atakuje także zimą

Wydawać by się mogło, że zima to nie czas na katar spowodowany alergią. Nic bardziej mylnego. Nawet jeśli za oknem nie pylą drzewa i trawy, niektóre osoby mogą zmagać się z uciążliwymi symptomami ze strony układu immunologicznego.

- Zimą nasilają się objawy uczulenia na alergeny całoroczne, czyli roztocze kurzu domowego, oraz alergeny odzwierzęce - głównie kota i psa. Okres grzewczy i dłuższe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach zwiększają stężenie tych uczulających czynników - powiedziała profesor Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Jak skutecznie walczyć z alergią?

Jak skutecznie walczyć z alergią?

DD_20220404_Alergia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nie daj się wiosennej alergii
Nie daj się wiosennej alergii
Co właśnie zaczyna pylić?
Co właśnie zaczyna pylić?
Uczulenie na smog? To możliwe
Uczulenie na smog? To możliwe
Ostatni dzwonek na odczulanie
Ostatni dzwonek na odczulanie

Alergię można pomylić z przeziębieniem

Uczulenie na roztocze należy do tych najczęstszych. Niezdiagnozowane odpowiednio wcześniej i nieleczone prowadzi do rozwoju astmy oskrzelowej oraz wtórnych infekcji wirusowych i bakteryjnych.

- Objawy alergii na roztocze kurzu domowego nie są tak charakterystyczne, jak te wywołane alergenami sezonowym (na przykład przez pyłek traw, drzew czy chwastów), które z łatwością można rozpoznać (napadowe kichanie, lejący katar, łzawienie z oczu). Roztocza, które uczulają szczególnie zimą, powodują uczucie zatkanego nosa, uporczywe odchrząkiwanie, kaszel nasilający się nad ranem. A te symptomy kojarzone są z infekcjami jesienno-zimowymi - tłumaczyła Czarnobilska.

Podobnie jest w przypadku osób uczulonych na sierść psów i kotów. Lekarze obserwują nasilone objawy alergii, zwłaszcza uporczywy kaszel i przewlekły katar.

- O tej porze roku zwierzęta domowe dłużej przebywają w zamkniętych pomieszczeniach, co w oczywisty sposób zwiększa ekspozycje na alergeny odzwierzęce. Dlatego swoim pacjentom radzę, by nie wpuszczali do sypialni swojego psa czy kota, bo to tylko nasili uczulenie - podkreśliła alergolog.

Cały artykuł przeczytasz na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości