Alergia błędnie kojarzy nam się wyłącznie z sezonem wiosennym. Tymczasem okazuje się, że zima to nienajlepszy czas dla uczulonych na roztocza kurzu domowego oraz sierść zwierząt. Z powodu częstego przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, nieprzyjemne objawy mogą się nasilać. Łatwo pomylić je z przeziębieniem. Na co zwrócić uwagę?
Uczulenie atakuje także zimą
Wydawać by się mogło, że zima to nie czas na katar spowodowany alergią. Nic bardziej mylnego. Nawet jeśli za oknem nie pylą drzewa i trawy, niektóre osoby mogą zmagać się z uciążliwymi symptomami ze strony układu immunologicznego.
- Zimą nasilają się objawy uczulenia na alergeny całoroczne, czyli roztocze kurzu domowego, oraz alergeny odzwierzęce - głównie kota i psa. Okres grzewczy i dłuższe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach zwiększają stężenie tych uczulających czynników - powiedziała profesor Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Jak skutecznie walczyć z alergią?
Jak skutecznie walczyć z alergią?
Alergię można pomylić z przeziębieniem
Uczulenie na roztocze należy do tych najczęstszych. Niezdiagnozowane odpowiednio wcześniej i nieleczone prowadzi do rozwoju astmy oskrzelowej oraz wtórnych infekcji wirusowych i bakteryjnych.
- Objawy alergii na roztocze kurzu domowego nie są tak charakterystyczne, jak te wywołane alergenami sezonowym (na przykład przez pyłek traw, drzew czy chwastów), które z łatwością można rozpoznać (napadowe kichanie, lejący katar, łzawienie z oczu). Roztocza, które uczulają szczególnie zimą, powodują uczucie zatkanego nosa, uporczywe odchrząkiwanie, kaszel nasilający się nad ranem. A te symptomy kojarzone są z infekcjami jesienno-zimowymi - tłumaczyła Czarnobilska.
Podobnie jest w przypadku osób uczulonych na sierść psów i kotów. Lekarze obserwują nasilone objawy alergii, zwłaszcza uporczywy kaszel i przewlekły katar.
- O tej porze roku zwierzęta domowe dłużej przebywają w zamkniętych pomieszczeniach, co w oczywisty sposób zwiększa ekspozycje na alergeny odzwierzęce. Dlatego swoim pacjentom radzę, by nie wpuszczali do sypialni swojego psa czy kota, bo to tylko nasili uczulenie - podkreśliła alergolog.
Cały artykuł przeczytasz na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pozwoliła zrobić 5-letniemu synowi tatuaż z henny. Jej decyzja miała opłakane skutki
- Ewa Minge walczy z alergią. Pokazała obolałą twarz. "Pęka mi skóra, schodzi płatami"
- 28-latka ma "alergię na grawitację". W łóżku spędza 23 godziny na dobę
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto / Getty Images