Cytrulina jest aminokwasem, który znajduje szerokie zastosowanie w sporcie. Przyczynia się do obniżenia zmęczenia treningowego, usprawnia metabolizm oraz zmniejsza nasilenie rozpadu masy mięśniowej. Cytrulina jest szczególnie zalecana osobom, które dążą do redukcji tkanki tłuszczowej przy jednoczesnej rozbudowie muskulatury.
Sport to zdrowie
Cytrulina – czym jest? Występowanie cytruliny
Cytrulina jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do aminokwasów. Stanowi produkt przemiany ornityny budującej białka. Cytrulina w dużych ilościach występuje w arbuzie, dlatego warto go uwzględnić w jadłospisie sportowców. Jedną z funkcji cytruliny w organizmie jest zapewnienie sprawnego przebiegu cyklu mocznikowego i neutralizowanie amoniaku . Cytrulina wykorzystywana jest w sporcie oraz w farmakologii. Stosuje się ją w leczeniu chorób płuc, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i osłabienia mięśni. Cytrulina znajduje również zastosowanie jako składnik środków wspomagających erekcję oraz poprawiających funkcje seksualne.
Cytrulina – działanie i właściwości
Działanie cytruliny jest szczególnie doceniane przez sportowców. Związek ten posiada właściwości antykataboliczne, dzięki którym chroni tkankę mięśniową przed jej nadmiernym rozpadem w trakcie intensywnych wysiłków. Cytrulina wspiera proces syntezy argininy przyczyniając się do zwiększenia jej ilości w organizmie. Efektem tego działania jest m.in. rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawa ukrwienia pracującego mięśnia. Cytrulina skutecznie zmniejsza uczucie zmęczenia, pozytywnie wpływa na równowagę kwasowo-zasadową, reguluje przepływ krwi do tkanek oraz usprawnia procesy przemiany materii.
Związek ten prowadzi także do zwiększenia produkcji tlenku azotu oraz reguluje utratę cennych minerałów z organizmu, czyli wapnia, sodu, potasu i magnezu. Cytrulina zwiększa wytrzymałość tlenową oraz beztlenową przy długotrwałych wysiłkach, a także wpływa na skurcz włókien mięśniowych. Może przyczyniać się do poprawy wyników sportowych. Działanie cytruliny polega również na usprawnianiu transportu jonów wodorowych, a tym samym na wspieraniu odkwaszania organizmu. Związek ten sprawia, że zakwasy, czyli opóźnione bóle mięśniowe po wysiłku beztlenowym, występują ze znacznie mniejszą intensywnością. Cytrulina stosowana przez sportowców pozwala na wydłużenie czasu trwania treningu oraz przyspiesza regenerację powysiłkową.
Cytrulina – zastosowanie w farmakologii
Działanie cytruliny znajduje zastosowanie nie tylko w sporcie, ale również w farmakologii. Związek ten wspiera syntezę tlenku azotu oraz przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych. Dzięki temu służy do zwalczania łagodnych zaburzeń erekcji spowodowanych wysokim ciśnieniem krwi. Cytrulina wykorzystywana jest także w leczeniu anemii sierpowatej, chorób układu sercowo-naczyniowego oraz przy demencji.
W jakich formach występuje cytrulina?
Cytrulina na rynku dostępna jest w dwóch podstawowych formach. Są to: L-cytrulina oraz jabłczan cytruliny. W obu postaciach odznacza się wysoką skutecznością, jednak lepsze właściwości i działanie przypisuje się jabłczanowi cytruliny. Związek ten stanowi połączenie niebiałkowego aminokwasu (cytruliny) z kwasem jabłkowym w jedną molekułę. Suplementacja jabłczanu cytruliny przez sportowców oraz osoby aktywne fizycznie może przyczynić się w sposób istotny do poprawy zdolności wysiłkowych. Prowadzi także do ograniczenia kumulowania się kwasu mlekowego we włóknach mięśniowych podczas treningów. Dzięki temu organizm odczuwa mniejsze zmęczenie i bolesność powysiłkową.
Dawkowanie cytruliny
Dawkowanie cytruliny powinno być zgodne z zaleceniami producenta określonego preparatu. Zalecana, dzienna dawka cytruliny wynosi zazwyczaj 4–6 gramów. Można ją podzielić na dwie porcje przyjmowane rano i wieczorem lub bezpośrednio przed planowanym treningiem. Cytrulinę stosuje się w formie monopreparatów lub preparatów skojarzonych, w których łączona jest np. z argininą lub substancjami pobudzającymi ośrodkowy układ nerwowy.
Jabłczan cytruliny – skutki uboczne
Jabłczan cytruliny uznawany jest za związek bezpieczny dla organizmu. Stosowany w zaleconych, bezpiecznych dawkach nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Osoby ze zdiagnozowanymi chorobami układu krążenia lub dysfunkcjami ze strony przewodu pokarmowego przed zastosowaniem cytruliny powinny skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Zobacz także:
- Spacer farmera – jak wyglądają ćwiczenia i jakie dają efekty?
- Synthol, czyli olej na przyrost mięśni – jakie ma efekty i skutki uboczne?
- Jak zadbać o aktywność fizyczną w domu? Nie potrzebujesz do tego specjalistycznych przyrządów
Źródło zdjęcia głównego: Alexey Koza/GettyImages