Synthol, czyli olej na przyrost mięśni – jakie ma efekty i skutki uboczne?

Siłownia, mięśnie, biceps, hantle
Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images
Źródło: Digital Vision

Synthol to olej, który kulturyści wykorzystują do szybkiego zwiększenia objętości mięśni. Został opracowany w XX wieku. Jego stosowanie wiąże się z licznymi efektami ubocznymi, z których najbardziej widoczny jest karykaturalny wygląd mięśni.

Synthol wywołuje stan zapalny, któremu towarzyszą dolegliwości bólowe. Prowadzi on do obumarcia mięśnia i może skutkować jego rozerwaniem. Zdarza się, że osoby stosujące synthol doznają zawału, zatoru płucnego lub udaru.

Co to jest synthol?

Synthol to nazwa handlowa olejku wymyślonego w 1990 roku przez guru kulturystyki Chrisa Clarke’a. Przeznaczony był do stosowania zewnętrznego, powstał z myślą o smarowaniu ciała przed pokazami. Gdyby był wykorzystywany tylko w ten sposób, pewnie nie wzbudzałby tylu emocji i kontrowersji. "Sława" syntholu wynika z tego, że niektórzy miłośnicy rozbudowanej muskulatury wstrzykują go sobie do mięśni, aby sztucznie je powiększyć.

Osoby, które nie znają odpowiedzi na pytanie, co to jest synthol, powinny na początek poznać jego skład. Jest to mieszanina oleju MCT (olej z kwasami średniołańcuchowymi, który używany jest w odżywkach i substancjach energetycznych), lidokainy (środek znieczulający) i alkoholu benzylowego. Po domięśniowym wstrzyknięciu syntholu niewielka ilość oleju MCT ulega zmetabolizowaniu, a pozostała część ulega otorbieniu i pozostaje w ciele przez długi czas, zaburzając naturalną pracę mięśni.

Synthol jest zdecydowanie trudniej zdobyć niż stosowane przez niektórych kulturystów sterydy. Łatwiej jest go kupić za granicą. Cena syntholu nierzadko przekracza 100 dolarów za 100 ml.

Efekty po zastosowaniu syntholu

Synthol działa w inny sposób niż sterydy anaboliczno-androgenne. Nie stymuluje włókien mięśniowych. Jego stosowanie wywołuje stan zapalny, co prowadzi do krótkotrwałego zwiększenie objętości mięśnia. Wstrzykiwanie go pomiędzy włókna mięśniowe sprawia, że tworzą się kule oleju unoszące powierzchnie bicepsów. Po pewnym czasie od iniekcji powstaje torebka łącznotkankowa.

Osoby po zastosowaniu syntholu bardzo szybko zauważają wzrost objętości mięśni (nawet o kilkadziesiąt centymetrów w ciągu kilku tygodni), co nie idzie jednak w parze ze wzrostem siły i sprawności. Aby efekty syntholu były trwałe, wymagana jest systematyczność. Przerwanie stosowania iniekcji sprawi, że mięśnie wrócą do swoich naturalnych rozmiarów. Stosowanie preparatu, o którym mowa, nie gwarantuje jednak wygranej w zawodach kulturystycznych. Wręcz przeciwnie – wykorzystywanie go nierzadko prowadzi do dyskwalifikacji nieuczciwego zawodnika. Nie powinno to dziwić, bowiem synthol został umieszczony przez Międzynarodową Federację Kulturystyki i Fitnessu (IFBB) na liście substancji, których stosowanie jest zakazane.

Skutki uboczne syntholu

Miłośnicy rozbudowanej muskulatury aplikujący synthol do mięśni nie mają wpływu na to, w jakich miejscach będzie się on odkładał. W związku z tym ich ręce nierzadko ulegają deformacji, a mięśnie osób uzależnionych od oleju przybierają wręcz karykaturalny wygląd, który nie ma nic wspólnego z kulturystyką.

Jednym ze skutków ubocznych stosowania substancji stworzonej przez Chrisa Clarke’a jest ból, który sprawia, że zawodnicy tracą przytomność w trakcie iniekcji lub muszą zażywać środki przeciwbólowe przed treningiem. Z czasem dolegliwości bóle narastają i uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności, nie mówiąc już o bardziej wymagającym wysiłku fizycznym.

Wstrzykiwanie syntholu prowadzi do wytworzenia się sztucznego implantu, który powoduje ucisk i tym samym uniemożliwia mięśniom normalne funkcjonowanie, blokuje napływ krwi z tlenem i substancjami odżywczymi do mięśnia i wstrzymuje usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. W efekcie mięśnie obumierają i mogą powstawać ropnie, których pozbycie się wymaga ingerencji specjalisty. Nadmierne stosowanie oleju może także prowadzić do pęknięcia mięśnia w trakcie jego napinania.

Najbardziej niebezpieczne jest nieprawidłowe wykonanie iniekcji. Jeśli olej obecny w syntholu przedostanie się do naczyń krwionośnych, dochodzi do ich zatkania. Bardzo łatwo można doprowadzić do takiej sytuacji, bowiem w mięśniach znajduje się ogromna liczba naczyń. Jeśli zastrzyk zostanie niewłaściwie wykonany, olej może zostać doprowadzony do płuc, co spowoduje zator płucny. Gdy do tego dojdzie, w obrębie naczyń mózgowych nastąpi udar. Dotarcie oleju do serca grozi zawałem. W każdej z wymienionych sytuacji, bez szybkiej ingerencji lekarskiej może dojść do zatrzymania akcji serca. Efektem stosowania syntholu może być zatem śmierć, której osoby rozpoczynające „przygodę” z tego typu substancjami wspomagającymi nie biorą pod uwagę.

W jaki sposób można usunąć synthol z mięśni?

Aby móc pozbyć się resztek zalegającej w organizmie szkodliwej substancji, niezbędna jest pomoc chirurga. W przeciwnym razie "ofiary" syntholu zwykle są skazane na borykanie się z efektami stosowania oleju przez wiele lat.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Sport to zdrowie, zwłaszcza w czasach pandemii. W Buenos Aires coraz większą popularnością cieszą się siłownie na świeżym powietrzu

x-news

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości