Co daje jazda na rolkach? Efekty i podstawy nauki

Rolki, prawo drogowe
jazda na rolkach
Źródło: krisanapong detraphiphat/GettyImages
Pięknie kształtuje sylwetkę, wyrabia kondycję, a jednocześnie sprawia, że chudniemy – jazda na rolkach może przynieść mnóstwo korzyści. Warto jednak pamiętać, że należy ów sport uprawiać regularnie, jeśli chce się osiągnąć pożądane efekty. Jak wyglądają podstawy jazdy na rolkach? I o czym należy pamiętać, zakładając je na nogi?

Efekty jazdy na rolkach mogą przerosnąć twoje najśmielsze oczekiwania. Ów sport wspaniale wpływa na ciało i na umysł, poprawiając samopoczucie i obniżając poziom stresu. Zanim nauczysz się jednak prawidłowej postawy i – co za tym idzie – osiągniesz płynność jazdy, prawdopodobnie minie trochę czasu. Sprawdź, jak wygląda nauka jazdy na rolkach od podstaw . 

Co daje jazda na rolkach?

Poniżej podajemy kilka najistotniejszych efektów jazdy na rolkach.

Jazda na rolkach wpływa na odchudzanie. Nie ma wątpliwości, że najbardziej widocznym efektem jazdy na rolkach jest spalanie tkanki tłuszczowej. Jeśli zależy ci przede wszystkim na odchudzaniu, rolki mogą zastąpić nawet codzienny jogging, nie obciążając jednocześnie kręgosłupa tak, jak bieganie. Godzina jazdy na rolkach doprowadza do spalenia 700 kcal, wystarczy więc regularny trening dwa lub trzy razy w tygodniu, aby szybko zauważyć efekty. Podczas jazdy na rolkach istotne jest jednak to, aby utrzymywać tętno na podobnym poziomie – musi być ono na tyle wysokie, aby odczuwać zmęczenie, jednak nie może być zbyt wysokie – wówczas bowiem tłuszcz nie będzie spalał się efektywnie. Powinno wynosić ono około 130 uderzeń na minutę.

Podczas jazdy na rolkach kształtują się mięśnie ud i pośladków. Dzięki temu, że podczas uprawiania tego sportu działają wszystkie najważniejsze grupy mięśniowe, pośladki nabierają jędrności i wyraźnie się zaokrąglają, a cellulit staje się coraz mniej widoczny. Jednocześnie sport pomaga wysmuklić łydki i uda. Jazda na rolkach wzmacnia także mięśnie grzbietu i brzucha oraz wpływa na prawidłową postawę ciała.

Sport to zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Jazda na rolkach – zalety związane z kondycją i dotlenieniem. Jazda na rolkach, jako jeden ze sportów aerobowych, pozytywnie wpływa na serce i cały układ krążenia. Wzmocnione, silne serce lepiej pompuje krew, szybciej dostarczając tlen do komórek organizmu, przez co człowiek ma więcej siły i wolniej się męczy. Jednocześnie uprawiając sport na świeżym powietrzu można lepiej się dotlenić niż w przypadku ćwiczeń w pomieszczeniach zamkniętych.

Jazda na rolkach dla początkujących. O czym należy pamiętać?

Zanim rozpoczniesz naukę jazdy na rolkach, pamiętaj o zaopatrzeniu się w odpowiednie ochraniacze. Powinno założyć się je na kolana, łokcie, nadgarstki oraz głowę. Pierwsze treningi powinny odbywać się w bezpiecznym miejscu, z dala od samochodów. Jeśli masz taką możliwość, poproś jedną osobę, aby towarzyszyła ci podczas treningu. Najlepiej, aby ta osoba sama potrafiła jeździć na rolkach, jednak – w gruncie rzeczy – nie musi ona znać wszystkich technik jazdy: chodzi o to, aby w razie potrzeby ktoś mógł ci pomóc.

Jazda na rolkach – podstawy

Nauka jazdy na rolkach polega na nauczeniu się odpowiednich postaw podczas wykonywania poszczególnych czynności. Aby rozpocząć jazdę, po włożeniu rolek rozstaw je w kształcie litery „V” – tak, aby pięty były blisko siebie, a palce – daleko. Następnie lekko zegnij kolana. Postaraj się utrzymać równowagę, a następnie skieruj jedną rolkę do przodu, odpychając się jednocześnie drugą. Następnie oderwij drugą nogę od podłoża i również skieruj ją do przodu, tym razem odpychając się rolką po przeciwnej stronie. Pamiętaj, żeby nie stawiać małych kroczków i żeby układać nogi przez cały czas w kształt litery "V".

Jazda na rolkach – hamowanie

Prawidłowa jazda na rolkach polega również na umiejętnym zatrzymywaniu się. Aby to zrobić, należy zbliżyć rolki do siebie, lekko ugiąć kolana i przenieść ciężar ciała trochę w dół – dzięki temu zmniejszysz prędkość jazdy. Z tyłu jednej rolki jest umocowany hamulec, z którego możesz skorzystać, jeżeli chcesz zakończyć jazdę szybciej. W takich sytuacjach możesz przenieść stopę z hamulcem do przodu i delikatnie ugiąć kolana, aby wbił się on w podłoże.

Wraz z uzyskiwaniem wprawy, twoja technika jazdy na rolkach będzie coraz bardziej zaawansowana, dzięki czemu nauczysz się hamować bardziej profesjonalnie: istnieją bowiem aż 4 techniki hamowania. Dalsza nauka jazdy na rolkach obejmuje również umiejętności omijania drobnych przeszkód oraz bezpiecznego upadania.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: krisanapong detraphiphat/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości