Styl życia

Aukcja niezwykłych dzieł polskich artystów. "Obrazy wołają o to, żeby ktoś na nie patrzył. Zdychają, kiedy są nieoglądane"

Styl życia

Kolekcjonerzy nie mogą tego przegapić. Mowa o aukcji "Akademicy Współczesności", która odbędzie się we wtorek 22 czerwca. W czasie jej trwania będą licytowane dzieła sztuki, które stworzyli wykładowcy ASP. O tym wyjątkowym wydarzeniu opowiadali w Dzień Dobry TVN Marzena Karpińska z Domu Aukcyjnego Polswissart oraz prof. Andrzej Bednarczyk, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Aukcja "Akademicy Współczesności"

Podczas aukcji w Polswissart licytowanych będzie 62 dzieł sztuki. Stworzyli je nauczyciele malarstwa, grafiki oraz rzeźby, którzy edukują nowe pokolenia, równocześnie pozostając wciąż czynnymi artystami.

- To dydaktycy wykładający czynnie albo ci, którzy wykładali w przeszłości na Akademii, czyli ludzie, jacy całe życie poświęcili sztuce i dalej są na tyle otwarci, by chcieć się tym dzielić - mówiła w Dzień Dobry TVN Marzena Karpińska z Domu Aukcyjnego Polswissart.

Od zawsze Akademie były kuźniami prawdziwych talentów, w których kształtowano wielkie osobowości świata sztuki. To w nich ścierały się różne idee, dzięki czemu następowała nieustanna ewolucja artystów. Na aukcji "Akademicy Współczesności" zebrano bardzo różnorodne dzieła, z których wyłania się obraz tego, czym dziś jest polski akademizm. Jawi się on jako mozaika różnorakich pomysłów i swoboda wypowiedzi twórczej.

- To był pomysł niezwykle bliski naszemu sercu, dlatego że opatrzony pewną misją. W dzisiejszym świecie jest bardzo szeroki wybór sztuki współczesnej, związany z poszerzeniem oraz pogłębieniem rynku. Chcieliśmy delikatnie wskazać palcem kolekcjonerom i zwrócić ich uwagę na rzeczy naprawdę wartościowe, tzn. takie, których nie można przegapić - dodała nasza rozmówczyni.

Obrazy i rzeźby polskich wykładowców

Obecnie mówiąc o sztuce, wiele osób odwołuje się do przeszłości. Wspomina się o obrazach Matejki czy Malczewskiego, jednak nie można przecież przegapić artystów, którzy mają coś do powiedzenia tu i teraz. By zorganizować aukcję "Akademicy Współczesności" nie trzeba było namawiać do tego artystów. Wykładowcy sami chcieli zaprezentować swoje umiejętności.

- Każdy artysta chce, żeby jego prace były widoczne. Niekoniecznie na cały świat, ale żeby ktoś się na to patrzył. (...) Obrazy wołają o to, żeby ktoś na nie patrzył. One zdychają, kiedy są nieoglądane. One się żywią spojrzeniem . Ja uwielbiam karmić cudze obrazy, kiedy się wpatruję. To jest życie sztuki. A my, jako ludzie, którzy powołują je do istnienia, też może troszeczkę rodzicielsko chcemy, żeby miały się dobrze. Więc jak ktoś przyjdzie z dobrą i uczciwą propozycją oraz ceną, to się godzimy - tłumaczył prof. Andrzej Bednarczyk w naszym programie.

Aukcja "Akademicy Współczesności" odbędzie się we wtorek 22 czerwca o godz. 19.00 online pod tym linkiem . Wcześniej licytowane dzieła można zobaczyć w galerii przy ul. Wiejskiej 20 w Warszawie.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości