Moda i Uroda

Rękodzieło Magdaleny Koluch podbija nowojorski świat mody. "Jej prace są nieskazitelne"

Moda i Uroda

Rękodzieło Magdaleny Koluch podbija nowojorski świat mody. "Jej prace są nieskazitelne"

Magdalena Koluch to polska emigrantka, która podbija nowojorski świat mody. Robi na drutach i jest dziewiarką. Współpracuje ze znanymi amerykańskimi projektantami oraz dużymi firmami, a jej nazwisko pojawia się w słynnych magazynach modowych.

Wyjazd Polki do USA

Magda Koluch pochodzi z Podkarpacia. Jest absolwentką Akademii Rolniczej. W Polsce nie mogła  znaleźć wymarzonej pracy, więc 17 lat temu poleciała odwiedzić znajomych w Nowym Jorku.

- Wydawało mi się, że to jest jak w filmie, jak sen. W życiu nie przypuszczałam, że będę na tym Manhattanie pracować. Po około 3 miesiącach pobytu w Ameryce trafiłam na ogłoszenie w gazecie - kobieta poszukuje osób chętnych do wykonania dużego projektu na szydełku. (...) Pojechałam za 2 dni, dostałam szydełko do ręki - wspomina Magdalena Koluch w Dzień Dobry TVN.

Dzieła Magdy zrobiły furorę. Polka szybko zaczęła pracować na własny rachunek, zakładając swoją firmę dziewiarską. Zaczęła zatrudniać pracowników, a jej amerykański sen zaczął się spełniać.

- W Polsce szydełkowanie czy druty były jako takie hobby. Większość kobiet potrafi w Polsce to robić. Talent jest ważny bardzo, ale też przekaz od kogoś, kto nas uczy. W tym przypadku była to moja mama - powiedziała dziewiarka.

Talent doceniony w Ameryce

Magdalena wierzyła w siebie i chciała pracować. Zadzwoniła do biura Donny Karan. Odebrała Kate Williams i Magdalena swoim łamanym angielskim wytłumaczyła jej, co potrafi. Czuć było w niej desperację i została zaproszona do współpracy.

- Jej prace są nieskazitelne. To jest niesamowite, jak później obserwujesz te stroje na wybiegu. Nie jesteś sobie w stanie wyobrazić, że są robione ręcznie. Nie ma drugiej takiej artystki, jak ona. (...) Ona potrafi bardzo dobrze słuchać projektantów. Doskonale rozumie, jaki będzie efekt. Nie muszę niczego dokładnie tłumaczyć, ona doskonale wie, jak to zrobić - mówiła w naszym programie projektantka z Nowego Jorku, Patricia Voto.

Swoimi umiejętnościami wykazała się, gdy jedna z marek chciała zrobić naszyjnik z agatów w połączeniu z sukienką. Choć wszyscy się przez długi czas głowili jak to zrobić, Magdalenie wystarczył tydzień. Dyrektor kreatywna się popłakała, gdy zobaczyła jej projekt.

- Co może być najważniejsze w mojej pracy? Myślę, że sumienność, solidność w połączeniu z terminem, jaki trzeba po prostu zachować. To jest ten najważniejszy punkt. (...) Chciałabym Pani Ewie Minge wykonać jakiś projekt, jeśli by kiedyś coś zaprojektowała z dziewiarstwa. To takie moje marzenie - wyznała Magdalena Koluch.

Niespodzianka, czyli Ewa Minge w Dzień Dobry TVN

Redakcja Dzień Dobry TVN postanowiła spełnić marzenie Magdaleny Koluch. Gdy zdolna polska emigrantka połączyła się internetowo z Gosią Ohme i Filipem Chajzerem, niespodziewanie dowiedziała się, że w rozmowie uczestniczy również Ewa Minge. Obie panie były niezwykle wzruszone.

- Pani Magdo, kocham panią. Mam pomysł na to, żeby pani amerykańska kariera była naszą wspólną. Tak się złożyło, że miałam w tym roku wracać do Nowego Jorku. Miałam już zabukowany w kalendarzu nawet termin mojego pokazu, ale pandemia to przerwała. Zaproponowali, żeby przez platformę internetową to zrobić, ale myślę, że to nie będzie to i poczekam na ten żywy pokaz. (...) Ja się popłakałam, jak się dowiedziałam, że tam w Ameryce pani marzy o mnie. (...) Biorę numer telefonu od producentów, odzywam się i piszę, obiecuję - powiedziała Ewa Minge w naszym programie.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Reporter: Szymon Brózda
Co sądzisz o tym artykule?
77
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
19.05.2021
joanna2310
trzymam kciuki i powodzenia !!!