Specjalna platforma pomaga ukraińskim nastolatkom znaleźć polskiego przyjaciela. Jak działa "Druha we mnie masz"?

Autor:
Berenika
Olesińska
Projekt łączący młodzież ukraińską i polską
Projekt łączący młodzież ukraińską i polskąDzień Dobry TVN
wideo 2/17

"Druha we mnie masz" to program stworzony przez polską młodzież, który ma wspierać nastoletnich uchodźców z Ukrainy w ich aklimatyzacji na obczyźnie. Łączy dwie osoby - mentora i człowieka, który potrzebuje pomocy - w rolach tzw. przyjaciół. Jak działa system i jakie formy wsparcia obejmuje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała inicjatorka pomysłu Maria Trybus.

Nastoletni uchodźcy z Ukrainy szukają polskich przyjaciół

Pomysłodawczynią programu jest Maria Trybus, prawnuczka Danuty Trybus odznaczonej medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Inspiracją była natomiast historia pochodzącej z Kijowa Marysi Romanovskiej - nastolatki, która w dniu inwazji Rosji na Ukrainę uciekła do Polski. Dziewczyna mierzy się z procesem przystosowania do życia w nowym kraju, mimo że już wcześniej miała styczność z polską kulturą - gdy miała 15 lat przyjechała do nas, by się uczyć.

- Byłam na feriach zimowych w Kijowie, kiedy zaczęła się wojna. Niestety musiałam uciekać. Moja rodzina musiała zostać w Ukrainie. Cały czas utrzymywała ze mną kontakt moja polska nauczycielka języka angielskiego. Kiedy uciekłam do Polski, od razu w pierwszy dzień zabrała mnie do zaprzyjaźnionej rodziny Marii Trybus, bo musiałam znaleźć nowe mieszkanie. Rodzina Marysi oddała mi pokój - opowiada młoda uchodźczyni. - Znamy się od 3 marca - dodaje polska nastolatka.

"Druha we mnie masz" - jak działa platforma?

Wesprzeć uchodźców można na różnych płaszczyznach - zarówno w kontakcie na żywo, jak i online - w zależności od potrzeb i możliwości. Działania młodych aktywistów z Polski skupiają się na niesieniu ukraińskim nastolatkom pomocy chociażby w zapoznaniu się z naszym systemem edukacji i obowiązującą na uczelniach rekrutacją.

W jaki sposób platforma dobiera przyjaciół? Pary tworzone są na podstawie odpowiedzi udzielonych na pytania o wiek, obszar i formę pomocy oraz lokalizację, czyli miasto, w którym dana osoba się znajduje. Wystarczy wypełnić krótki formularz, by wolontariusze rozpoczęli proces poszukiwań odpowiedniego "druha". Dopasowane pary otrzymują wiadomość, w której znajdują się informacje o drugiej osobie oraz jej adres mailowy. Następnie przyjaciel z Polski kontaktuje się z przyjacielem z Ukrainy i udziela potrzebnej pomocy. Dalszy rozwój relacji zależy już wyłącznie od nich.

Program skierowany jest do licealistów oraz studentów w wieku od 16 do 25 lat, którzy pochodzą z Polski oraz Ukrainy. By pomóc, nie trzeba być jednak na terenie kraju. Link do platformy "Druha we mnie masz" znajdziesz TUTAJ.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki dostępne są na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości