Świat

Na Czantorię wszedł w wieku 4 lat. Przed osiemnastką chce zdobyć 46 szczytów Europy

Świat

Szymon Warsz wyznaczył sobie cel, że przed osiemnastymi urodzinami zdobędzie wszystkie szczyty naszego kontynentu, zwane Koroną Europy. Projekt obejmuje 46 gór i nazwany został: "Szlakiem w Nieznane". Kiedy nastolatek wpadł na taki pomysł? Ile szczytów mu jeszcze zostało, by zrealizować zadanie?

Szymon od dziecka pasjonuje się wspinaczką. Zapałał do niej miłością, kiedy miał tylko cztery lata. To właśnie wtedy tata zabrał go pierwszy raz w góry i chłopiec zdobył swój pierwszy szczyt - Czantorię. Od tamtego czasu razem już przemierzali szlaki. Obaj należą też do klubu KZKG RP, w którym za wzorową postawę otrzymali tytuł VIP oraz złote odznaki klubowe za zdobycie wszystkich szczytów w: Beskidzie Śląskim, Żywieckim, Masywie Śnieżnika, Masywie Ślęży, Gór Bialskich, Górców i Tatr.

Marzenie o Koronie Europy

W maju 2019 r. Szymon wpadł na pomysł, że do swojej osiemnastki zdobędzie najwyższe szczyty Europy. Swoim projektem podzielił się z tatą, który zareagował raczej sceptycznie. Chłopiec nie zamierzał jednak odpuszczać i po pewnym czasie przekonał rodzica do swojego pomysłu.

W końcu podchwycił temat i zaczęliśmy rozmowy. Powiedział, że fajnie byłoby zrobić to w więcej niż dwie osoby

- powiedział nastolatek.

Jak pomyśleli, tak zrobili. Do projektu zaprosili Dawida Łomnickiego, którego poznali kilka tygodni wcześniej podczas jednej z kampanii promujących zdrowie.

Zdobywanie szczytów

Pierwszą górą na jaką weszli w ramach projektu był Mont Blanc, dzięki czemu Szymon jest jednym z najmłodszych Polaków, którzy dokonali tego czynu. Potem były m.in. Grossglockner, Mulhacen, Gaizinkalns, Suur Munamagi, Wysoka Góra, Vaalserberg, Monte Titano i Ben Nevis.

Ostatnio ekipa polskich wspinaczy stanęła na Matterhorn i, jak mówią, była to ich wymarzona wyprawa.

W zeszłym roku się nie udała ze względu na warunki pogodowe (...), no i cel został osiągnięty w tym roku

- powiedział tata Szymona, Marek Warsz.

Aby zrealizować plan, ekipie brakuje jeszcze ponad 30 szczytów. Muszą je zdobyć w ciągu dwóch lat, czego im życzymy z całego serca.

>>> Zobacz także:

Pianista zakochany w górach. Między koncertami wyjeżdża się wspinać

Alex ma 12 lat i zjechał na nartach z Mont Blanc!

Niewidomy alpinista zdobywa Koronę Europy

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości