O tym, jak powinniśmy go zapamiętać, w studiu Dzień Dobry TVN opowiadał Andrzej Marcisz, alpinista.
Góry Tien-szan są jednym z najtrudniejszych rejonów wspinaczkowych na świecie. Nie jest popularny wśród turystów, choć potrafi zachwycić. Można tam natrafić na całkowicie bezludne tereny i nietkniętą przyrodę.
Gangkhar Puensum to marzenie wielu alpinistów. Mimo iż w rankingu najwyższych szczytów nie znajduje się nawet w pierwszej piątce, to wciąż pozostaje niezdobyty. Dowiedz się, dlaczego nikomu jeszcze nie udało się na niego wejść.
Broad Peak to jeden z najgroźniejszych ośmiotysięczników i dwunasta pod względem wysokości góra na świecie. Znajduje się na granicy pomiędzy Pakistanem a Chinami. Od lat góra ta jest wyzwaniem dla wielu himalaistów. Niestety wyjście na szczyt jest niezwykle trudne, zwłaszcza w zimie.
Krzysztof Wielicki jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył czternaście ośmiotysięczników. Doświadczony himalaista niejednokrotnie sprawdzał swoje umiejętności, podejmując się solowych wejść na wybrane szczyty najwyższych gór świata. 12 stycznia 2022 roku na sklepowych półkach pojawi się książka, będąca swoistym podsumowaniem jego wypraw. W Dzień Dobry TVN autor opowiedział o swojej niezwykłej pasji.
Anna Tybor - polska narciarka wysokogórska, która jako pierwsza kobieta na świecie dokonała zjazdu z Manaslu bez dodatkowego tlenu. Jakie trudności napotkała? Jakie są jej kolejne plany?
Dorota Szparaga spełnia swoje marzenie i przeżywa przygodę życia. 10 lipca wyruszyła w samotną podróż szlakiem Via Alpina – to sieć pięciu pieszych szlaków turystycznych poprowadzonych w Alpach na terenie ośmiu państw: Szwajcarii, Francji, Monako, Włoszech, Liechtensteinu, Niemiec, Austrii i Słowenii. Do końca podróży pozostało jej ok. 300 km. Finał w Monaco. Podróżniczka połączyła się ze studiem Dzień Dobry TVN, by opowiedzieć o swoich przeżyciach.
Marcin Tomaszewski, członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie Wysokogórskim, to jeden z najlepszych na świecie wspinaczy ścianowych. Wyzwaniem dla niego jest nie samo zdobycie szczytu, a wejście najtrudniejszą drogą. Wytyczył wiele nowych, odkrył wraz z przyjaciółmi nieznane pasmo górskie na Grenlandii. Co daje mu wspinanie?
Jedna kobieta. Dwa etaty. Za dnia twardo stąpa po ziemi, zajmując się pacjentami jako ratownik medyczny, a po godzinach – z głową w chmurach – podciąga się na linie i jako jedna z nielicznych kobiet w Polsce wykonuje pracę alpinistki przemysłowej. - Czasem jest niewygodnie, trochę ciężko, uprząż się wpija, ale daje to mnóstwo satysfakcji – mówi. Poznajcie historię Ani Pielaszkiewicz.
Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby zostać alpinistą. Coraz większą popularność zdobywa bowiem alpinizm przemysłowy. Podstawą tego zawodu jest profesjonalizm i odwaga. Na czym polega ta praca? Kto może ją wykonywać?
Szymon Warsz wyznaczył sobie cel, że przed osiemnastymi urodzinami zdobędzie wszystkie szczyty naszego kontynentu, zwane Koroną Europy. Projekt obejmuje 46 gór i nazwany został: "Szlakiem w Nieznane". Kiedy nastolatek wpadł na taki pomysł? Ile szczytów mu jeszcze zostało, by zrealizować zadanie?
Alpinistka i podróżniczka Miłka Raulin zdobyła Mount Everest i tym samym została najmłodszą Polką, której udało się wejść na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Zdobywczynię Korony Ziemi zaprosiliśmy do Dzień Dobry Wakacje, aby zapytać, która z tych gór była dla niej największym wyzwaniem, czy zdecydowałaby się wejść na Mount Everest bez tlenu i czy myślała już o kolejnych wyzwaniach sportowych.
Żadna telewizja do tej pory z tak bliska nie relacjonowała tego, jak tworzy się historia polskiego alpinizmu. Jako pierwsi pokażemy szaloną, a dla niektórych wręcz niemożliwą próbę zdobycia zimą warszawskiego Kopca Moczydłowskiego. Czy góra była łaskawa dla pięciu śmiałków? Jakie niebezpieczeństwa czyhały na nich po drodze? Czy udało im się zdobyć szczyt? I kto był najbardziej zmęczony wyprawą?
Polski skialpinista Andrzej Bargiel pobił rekord wejścia na Manaslu, a potem zjechał z niego na nartach. 26-letni zakopiańczyk stanął na jego szczycie około 8:30 czasu polskiego. Wejście na wierzchołek zajęło mu 14 godzin i 5 minut. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy go razem z bratem Grzegorzem Bargielem, ratownikiem TOPR-u.