Świat

Jakie atrakcje oferuje jezioro Wetter?

Świat

Aktualizacja:
Bernard Bialorucki/Getty Images

Jezioro Wetter to jeden z największych szwedzkich zbiorników wodnych, do którego rokrocznie przyjeżdżają miłośnicy aktywnego wypoczynku. Zarówno nad samym jeziorem, jak i w jego okolicach istnieją idealne warunki do uprawiania różnych sportów, ale też do spokojnego odpoczynku na łonie natury. Sprawdź, co ma do zaoferowania jezioro Wetter.

Poznaj Jezioro Wetter

To drugie co do wielkości jezioro w Szwecji, a zlokalizowane jest na południu kraju. Mieści się w zapadlisku tektonicznym i mierzy 88 metrów n.p.m. Jezioro Wetter ma skaliste i strome brzegi, a jego głębokość sięga 128 metrów. Miasta położone przy jeziorze to: Vadstena, Karlsborg, Motala i Husqvarna. Z kolei na południu znajduje się mierząca 14 kilometrów długości wyspa Visingsö.

Jezioro Wetter to rybne jezioro. W jego wodach żyje m.in. golec zwyczajny i dużo szczupaków. Jezioro zachwyca rozmiarami – jego długość wynosi 130 kilometrów, szerokość 31 kilometrów, a powierzchnia 1912 km kw. W rankingu największych jezior w Europie zajmuje 6. miejsce. Dzięki rzece Motala wody jeziora spływają do Bałtyku.

Przełomowym rokiem dla lokalnych mieszkańców był rok 1832. Otworzono wówczas Kanał Gotyjski, dzięki któremu tamtejsze rejony zaczęły szybko się rozwijać. Efekty widać po dziś dzień, gdyż w okolicach jeziora znajduje się kilka portów i wiele miejscowości turystycznych.

Poznaj najciekawsze atrakcje jeziora Wetter

Jezioro Wetter rozdziela Ostergotlandię i Vastergotlandię, czyli dwa historyczne regiony. Wyruszając w podróż szlakiem dookoła jeziora, można zapoznać się z historią Szwecji i zobaczyć zarówno prehistoryczne kamienie runiczne, jak i nowoczesne inwestycje, np. śluzę Kanału Gotajskiego w Motali czy fabrykę Husqvarny. Oprócz nich na szlaku znajdują się dawne klasztory i wiejskie kościoły. Brzeg wschodni i zachodni oferuje nieco inne atrakcje. Osoby poszukujące sielskiego klimatu wybierają jednak częściej brzeg zachodni. Można tu odwiedzić twierdzę w Karlsborgu, pospacerować po starówce kurortu Hjo lub po prostu odpocząć z dala od cywilizacji. Ciekawe miejsca do zwiedzania znajdujące się w sąsiedztwie jeziora Wetter to również góra Omberg i jezioro Takern.

Jezioro Wetter uwielbiają miłośnicy aktywnego wypoczynku. Na początku lata odbywa się tu impreza dla rowerzystów o nazwie Vätternrundan rozpoczynająca się w Motali. Na uczestników czeka 30-kilometrowa trasa biegnąca wokół jeziora, a w zawodach biorą udział również motocykliści i kierowcy samochodów. Rajd jest świetnym sposobem, by przyjrzeć się z bliska szwedzkiej przyrodzie i zobaczyć np. wyspę Visingsö czy miasteczko Askersund.

Co oferuje jezioro Wetter wędkarzom?

Szwedzkie łowiska cieszą się dużą popularnością wśród wędkarzy z całej Europy. Nad jezioro Wetter co roku przyjeżdżają miłośnicy tego sportu, gdyż akwen jest zasobny w wiele gatunków ryb. W jego wodach pływają m.in. łososie, trocie jeziorowe czy pstrągi arktyczne. Co więcej, nawet złowienie szczupaka nie jest tu wielkim wyczynem. Często spotykanymi okazami są ryby ważące od 5 do 15 kilogramów, co w polskich warunkach jest rzadko spotykane. Tutejsi wędkarze bez większego wysiłku potrafią złowić kilkanaście łososi, szczupaków i troci dziennie. Zasobne w ryby jezioro Wetter oferuje rozległe łowiska, na których można łowić metodą trollingową oraz spinningiem. Dużą zaletą jest brak konieczności posiadania licencji wędkarskiej, o ile używa się amatorskiego sprzętu. Najwięcej wędkarzy można spotkać między majem a październikiem określanymi jako miesiące najbardziej rybne.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy jeziora Wetter?

W okolicach jeziora Wetter znajduje się również Park Narodowy Tiveden. Ten położony na terenie gminy Karlsborg ośrodek utworzony został w celu ochrony boru sosnowego znajdującego się między jeziorami Wetter i Wener. Na pofałdowanym terenie parku jest pełno dolin i głazów narzutowych. Co ciekawe, to jedno z niewielu dzikich miejsc południowej Szwecji. Na przyjeżdżających tu turystów czeka również kilka jaskiń. Najsłynniejszą z nich jest Stenkälla, która była niegdyś miejscem sakralnym.

W Parku Narodowym Tiveden można również spotkać ciekawe gatunki zwierząt. Jednym z nich jest np. głuszec, czyli ptak z rodziny kurowatych. Poza tym znajduje się tu 25 kilometrów szlaków turystycznych. W miejscowości Stenkällegården dostępne są miejsca noclegowe, można tam też zakupić pamiątki i zjeść obiad w jednej z restauracji.

Zobacz wideo: Carla Sehn – szwedzka aktorka o polskich korzeniach

>>> Zobacz także:

"Hotel Paradise 3". Puszka Pandory i szczere wyznanie Justyny. Tego nikt się nie spodziewał

Nina Tyrka porzuciła taniec, aby z bratem prowadzić warzywniak. "Nadal spełniam czyjeś marzenia"

Wzruszający gest Laluny Unique z "Królowych życia". Widzowie są zachwyceni: "Kasia, jesteś najlepsza"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości