Polska

Odpocznij na Mazowszu. Wyjątkowy jubileusz Warki w 2021 roku. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Polska

W 2021 roku przypada 700-lecie nadania praw miejskich Warce. Przy tej okazji odbywa się wiele interesujących wydarzeń kulturalnych. W Dzień Dobry Wakacje przedstawiliśmy kilka z nich. Które miejsca warto odwiedzić?

Warka to miasto w województwie mazowieckim, które położone jest 50 km od Warszawy i 40 km - od Radomia. W 2021 roku mieszkańcy świętują wyjątkowy jubileusz - 700-lecie nadania praw miejskich. Dlatego to dobry pretekst, by dołączyć to miejsce do listy wakacyjnych wyjazdów i "odpocząć na Mazowszu".

- Mówią o Warce "małe miasto z wielką historią". Jest gdzie wypocząć i spędzić ten czas na poznaniu historii, przypomnieniu sobie pewnych rzeczy, które są ważne dla nas wszystkich jako Polaków - mówił w Dzień Dobry Wakacje Dariusz Gizka, burmistrz Warki.

Warka - atrakcje. Gdzie warto się wybrać?

  • Rynek

Z okazji jubileuszu na rynku została zaprezentowana wystawa plenerowa "7 wieków Warki". Koncepcja wystawy została oparta na motywie miasteczka nad rzeką, które wraz z upływem czasu zmieniało się i przechodziło wiele przeobrażeń.

  • Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Wizytówką Warki jest Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i zespół pałacowo-parkowy w Winiarach. Historia klasycystycznego pałacyku sięga początków XVII wieku. Natomiast w 1967 r. otwarto tu muzeum imienia polsko-amerykańskiego bohatera – Kazimierza Pułaskiego.

- Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce to ponad 15-hekatarowy park - piękny, zielony z zejściem do rzeki Pilicy. To również pałac, w którym poznacie Państwo losy nie tylko słynnego Kazimierza Pułaskiego, ale i wielkich Polaków, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych. To także ponad 700-letnia historia Warki - tłumaczyła w Dzień Dobry Wakacje Iwona Stefaniak, dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.

  • Pilica i lasy

Pilica od lat przyciąga miłośników kajakarstwa. Natomiast lasy nadpilickie to idealne miejsce do spacerów, grzybobrania i rekreacji.

- Rzeka Pilica jest bardzo przystępna dla turystów-kajakarzy ze względu na to, że jest bezpieczna. Nie spotykamy tu żadnych przeszkód na drodze, wymagających jakiegoś większego doświadczenia kajakowego. Tak naprawdę jest dla każdego - podkreślił Jakub Tuszyński z Klubu Kajakowego "Korek" Warka.

Z okazji jubileuszu miasta zorganizowany będzie spływ "700 kajaków na 700-lecie Warki".

  • Szlak Jabłkowy

To miejsce, gdzie można spędzić czas wśród największych w Polsce i Europie sadów jabłoniowych. Odnajdziemy tam tłocznię, obiekty turystyczne związane z lokalnymi produktami, agroturystykę. I to dopiero początek atrakcji!

- Szlak Jabłkowy to tematyczny szlak kulinarny, gdzie motywem przewodnim jest oczywiście jabłko, nasze dobro narodowe. Region grójecki nazywany jest największym sadem Europy. Tradycje sadownicze sięgają tutaj 500 lat. To tutaj królowa Bona organizowała pierwsze nasadzenie jabłoniowe. Z obszaru Szlaku Jabłkowego pochodzi przeszło 40 proc. krajowej produkcji jabłek - wyjaśniła Marzena Pawłowska ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

"Odpocznij na Mazowszu"

Mazowsze to dobry kierunek zarówno na krótki wyjazd weekendowy, jak i na dłuższy wypoczynek. To region, który docenią zarówno mieszkańcy, jak i turyści z całej Polski. Jest on bowiem bogaty w walory przyrodnicze, krajobrazowe oraz perły dziedzictwa kulturowego, historycznego i kulinarnego. To wspaniałe miejsce do relaksu i "naładowania akumulatorów".

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Wakacje 2021. Jak płacić bonem turystycznym?

Lipowiec – zamek w gotyckim stylu. Historia i zwiedzanie

Turyści już nie unikną tzw. opłaty klimatycznej? Szykują się zmiany

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: L.Lis, S. Brózda

Pozostałe wiadomości