Artykuł z cyklu ''Zasmakuj radości życia z Kinder Country!'' strona główna cyklu
KINDER COUNTRY

Mazowsze to nie tylko Warszawa. Poznaj nasze propozycje na weekendowy wyjazd

Rzeka Narew w pobliżu

Rzeka Narew w pobliżu Pomiechówka/Shutterstock

KINDER COUNTRY

Mazowsze to nie tylko Warszawa. Poznaj nasze propozycje na weekendowy wyjazd

Rzeka Narew w pobliżu

Rzeka Narew w pobliżu Pomiechówka/Shutterstock

Warszawa, stolica Polski. Oczywiście od razu wymieniasz Zamek Królewski, Muzeum Narodowe, Pałac Kultury i Nauki, Łazienki, Wilanów… Ale czy wiesz, że w okolicy Warszawy są przepiękne parki, a także miejsca, gdzie można przeżyć niezapomniane chwile na łonie przyrody? Twierdza Modlin, Pomiechówek, Żelazowa Wola, Mazowiecki Park Krajobrazowy – czy coś ci to mówi? Sprawdź, co masz blisko!

Żelazowa Wola

Tę niewielką wieś oddaloną od Warszawy o 50 km trzeba zobaczyć. Dlaczego? Znajduje się tam piękny dwór, w którym dawno temu (w 1810 roku) urodził się Fryderyk Chopin. Teraz jest tam poświęcone mu muzeum, ale to nie ono przyciąga do Żelazowej Woli. To przyroda! Wokół dworku roztacza się 7 hektarów pięknie utrzymanego parku, przez który przepływa rzeka Utrata. Park urządzono jeszcze w latach 1932-1939 według projektu Franciszka Krzywdy-Polkowskiego. Na terenie parku znajduje się pomnik kompozytora wykonany przez Józefa Gosławskiego.

Wrażenia estetyczne są niesamowite! Miejsce jest magiczne, nostalgiczne, przepiękne – można się zakochać. Ławki w parku zachęcają do zatrzymania się na moment i spokojnego obcowania z naturą. Do Żelazowej Woli ciągnie malarzy i artystów, którzy potrzebują spokoju i wyciszenia. Nic dziwnego - tak blisko Warszawy, na drodze do Sochaczewa, znajduje się cud natury.

Warto dodać, że w dworku dostępne są czasowe wystawy, które dodatkowo cieszą oko zwiedzających. W Żelazowej Woli bardzo często odbywają się również koncerty upamiętniające wielkiego kompozytora. Idealne połączenie natury i kultury. Droga do Żelazowej Woli z Warszawy trwa około godziny. Po drodze mijamy m.in. Julinek oraz liczne lasy, które są zapowiedzią tego, co nas czeka. A czeka na nas piękny park.

Dom urodzenia Fryderyka Chopina

Dom urodzenia Fryderyka Chopina/Shutterstock


Pomiechówek

Do Pomiechówka można dojechać samochodem, pociągiem i autobusem – z Warszawy dojazd zajmie do godziny czasu. A co jest w Pomiechówku? Jest tam Park Dolina Wkry. Znajduje się w nim ścieżka edukacyjna po lesie, plaża i promenada oraz park linowy. Można zjechać tyrolką nad rzeką Wkrą – to dopiero przygoda!

W Pomiechówku można odkryć piękno przyrody. Droga tam wiedzie przez ruchliwą Warszawę, ale widać moment opuszczenia miasta. Po drodze mijamy stadninę koni, a nasze oko już cieszy się naturą. Nigdzie indziej nie znajdziecie trasy edukacyjnej (pełnej informacji o ptakach) poprowadzonej wśród koron drzew! Spójrzcie na drzewa z innej, niedostępnej zazwyczaj, perspektywy.

Natura, świeże powietrze, a do tego aktywny wypoczynek i atrakcje w postaci parku linowego i to blisko Warszawy? Proszę bardzo – pojedźcie do Pomiechówka! Przy okazji odwiedzin pamiętajcie o najnowszym konkursie organizowanym przez Kinder Country Polska, którego hasłem jest „Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej”. Aby wziąć w nim udział należy wyruszyć w plener po najbliższej okolicy i zrobić zdjęcie z batonikiem Kinder Country w swoim ulubionym miejscu. Następnie opublikować zdjęcie w komentarzu pod postem konkursowym na Facebooku oraz dokończyć zdanie „Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej...” i dodać #KinderCountryPolska. Pamiętaj, że na zdjęciu musi być widoczny batonik! Do wygrania m.in. vouchery na wyjazdy w Polsce, sprzęt rowerowy i zegarki sportowe! Więcej informacji o konkursie znajdziesz tutaj. Powodzenia!”

Drewniana ścieżka na Bagnie Całowanie

Drewniana ścieżka na Bagnie Całowanie/Shutterstock

Twierdza Modlin

Z lotniska w Modlinie pewnie nie raz lecieliście na zagraniczne wojaże, ale czy choć raz zwiedzaliście Modlin i jego atrakcje? A musicie wiedzieć, że niedaleko Warszawy, u zbiegu trzech rzek (Wkry, Wisły i Narwi) znajduje się Twierdza Modlin. Jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Na terenie fortecy znajduje się najdłuższy w Europie budynek – będący koszarami wojskowymi – liczący 2250 m długości.

Warto tu zostać na dłużej, zwłaszcza, że z Warszawy jest bardzo blisko – około 30 km – i poznać Baśkę. Baśkę? Tak – przed Twierdzą Modlin znajduje się figurka niedźwiedzia polarnego. To Baśka, która stacjonowała wraz ze swoim batalionem w Twierdzy Modlin. W 1919 roku salutowała podczas defilady przed naczelnikiem państwa Józefem Piłsudskim. Historię Baśki można poznać idąc Szlakiem Baśki Murmańskiej, który został stworzony w celu upamiętnienia niedźwiedzicy, a przy okazji pokazuje turystom największe atrakcje Modlina.

Twierdza Modlin ma naprawdę wspaniałe położenie. Budynek stoi dosłownie na samym brzegu, a dokładniej nad zbiegiem rzek Wisły, Narwi i Wkry . Zwiedzać można go codziennie – z przewodnikiem i bez.

Twierdza Modlin

Twierdza Modlin/Shutterstock

Obiekty, które koniecznie trzeba odwiedzić:

  • Front Modlin – front poligonalny z podziemiami i przejściami kontrminerskimi. Znajduje się na ul. Gen. Bema 500, a bilet kosztuje 10 zł;
  • Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin – przy ul. Baśki Murmańskiej 156, również w cenie 10 zł;
  • Wieża Widokowa – ul. Gen. Bema 200, bilet normalny – 10 zł.

Mazowiecki Park Krajobrazowy i spacer kładką

Z centrum Warszawy jedzie się 50 minut-I zmienia się wszystko – Mazowiecki Park Krajobrazowy jest idealnym miejscem na szybki wypad poza miasto. Szlaki są krótkie i malownicze. Spacer na łonie natury blisko domu? Możliwe! A jeśli chcecie wybrać się na spacer po kładkach nad bagnem to koniecznie wybierzcie się na bagno Całowanie – spotkacie łosie, bobry, piżmaki, a także mnóstwo żab, ważek i motyli. Dowiecie się także sporo o torfowiskach i bagnach, które powoli są osuszane przez drzewa i krzewy. Wejdziecie na wieżę widokową, popatrzycie na wydmę... Wstęp jest bezpłatny, a widoki niezapomniane. I to tak blisko domu!

Północną granicę Mazowieckiego Parku Krajobrazowego wyznacza Rezerwat im. Króla Jana Sobieskiego. Jak więc tam dotrzeć? Wystarczy wsiąść w autobus miejski linii 525, który dowiezie nas do rezerwatu i tym samym do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. 

Zobacz też:

Nieodkryte Podlasie. Poznaj tamtejszą przyrodę

Weekend na Warmii i Mazurach? Sprawdź nasze propozycje

Odkryj Wielkopolskę. Oto miejsca, których nie można zapomnieć


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
63
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0