Polska

Mazury z dzieckiem – dokąd warto się wybrać na wypoczynek?

Polska

Aktualizacja:
Pawel Toczynski/Getty Images

Planując urlop i wypoczynek z rodziną, warto wziąć pod uwagę Mazury. Wakacje z dziećmi w takim miejscu z pewnością będą należały do niezapomnianych. Polska Kraina Tysiąca Jezior to świetna alternatywa dla pobytu nad morzem czy w górach. W tym wyjątkowym regionie Polski jest ich aż 2600!

Mazury słyną z urzekających krajobrazów, niezwykle czystej wody w jeziorach i dziewiczej przyrody. Nie bez powodu nazywa się je często „zielonymi płucami Polski”. Wiele osób jednak nie wie, w jakie rejony Mazur warto się udać z dziećmi, co zobaczyć czy w jakie miejsca zawędrować. Dlatego podsuwamy garść pomysłów!

Na Mazury z dzieckiem – gdzie warto zarezerwować pobyt?

Mazury są idealnym celem podróży dla rodzin, ponieważ moc atrakcji, jakie zapewniają, nie pozwoli na nudę zarówno dorosłym, jak i ich pociechom. Spacery po lasach i pagórkach, pływanie, żeglowanie czy nauka sportów wodnych to tylko niektóre z aktywności, po jakie warto sięgnąć, będąc w tym niezwykłym miejscu. Do tego, jak w żadnym innym miejscu w Polsce, jest tam wyjątkowo bogata oferta wynajmu jachtów, kajaków czy rowerów wodnych.

Dla rodzin kochających opalanie i pływanie doskonałym wyborem są właśnie Mazury. Plaże dla dzieci są tam zadbane i czyste, a portowe miasteczka słyną z wyjątkowego uroku. Planując wypoczynek z dziećmi na Mazurach, warto rozważyć miejsca im przyjazne, czyli takie, które posiadają np. place zabaw, bawialnie, minizoo czy ofertę animacji dla maluchów podczas odpoczynku rodziców w SPA. Niektóre z nich, np. hotele, posiadają często nawet własną plażę z wyznaczonym kąpieliskiem. Dobrym wyborem będzie też gospodarstwo agroturystyczne, które zaznajomi dzieci ze zwyczajami zwierząt i zasadami opieki nad nimi.

Atrakcje dla dzieci na Mazurach

To, na co maluchy podczas wakacyjnych wyjazdów liczą najbardziej, to wszelkiego rodzaju atrakcje. Mazury mają ich całkiem sporo dla dzieci. Jednym z nich jest Park Dzikich Zwierząt w Puszczy Piskiej. Dzieci mogą je głaskać, a nawet dawać im stosowne pożywienie. Indiańska wioska w Mrągowie, gdzie można przespać się w tipi, bawić w Indian czy wziąć udział w grach zręcznościowych to kolejne fajne miejsce na Mazurach. Z dzieckiem warto też wybrać się do Ośrodka Hodowli Żubrów znajdującego się w Puszczy Boreckiej. Tam, ze specjalnego tarasu widokowego, można obserwować „królów puszczy” podczas ich karmienia. Wakacje z dziećmi na Mazurach na pewno uświetni rejs statkiem po Kanale Elbląskim, zaliczanym do jednego z Siedmiu Cudów Polski. Niecodzienną przygodą dla maluchów będzie to, że miejscami statek wjeżdża na tory. Jest to koniecznością ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu, jednak trzeba przyznać, że tego rodzaju widok jest naprawdę wyjątkowy. Sporo wrażeń dostarczy też spływ łodzią po rzece Krutyni, a dawki dobrej zabawy pobyt w Mrongoville, czyli kowbojskim miasteczku.

Co jeszcze warto zobaczyć, wybierając się na Mazury z dzieckiem? Atrakcją, jaką można tam spotkać, jest też Ełcka Kolej Wąskotorowa o długości ok. 50 km. Porusza się ona na parę i można się nią przejechać. Maluchom zafascynowanym tego rodzaju pojazdami na pewno spodoba się fakt, że kolejka dymi i gwiżdże.

Wisienką na torcie może być wypoczynek w nowoczesnych obiektach. Do takich zalicza się np. Centrum Sportowo-Rekreacyjne Ukiel w Olsztynie, Park Wodny Tropikana w Mikołajkach czy Rodzinnym Parku Rozrywki Nowa Holandia w Elblągu.

Edukacyjne wakacje na Mazurach z dzieckiem

Urlop na Mazurach z dzieckiem można też zaplanować tak, by pociecha wyniosła z pobytu nie tylko moc zabawy, lecz także cenną naukę. Wiele maluchów jest fanami historii, więc warto zaznaczyć na wycieczkowej mapie miejsca, które należy im pokazać, by dowiedziały się o nich czegoś ciekawego. To będzie dla nich ważna lekcja, więc warto o tym pomyśleć, organizując wakacje z dziećmi. Mazury obfitują w różnego rodzaju zabytki. Nie lada atrakcją dla dzieci w wieku szkolnym będzie zobaczenie terenów Grunwaldu, gdzie w 1410 r. stoczono pamiętną bitwę, i wizyta w muzeum jej poświęconym. Prawdziwą gratką ma szansę stać się też podziwianie słynnych zamków krzyżackich czy twierdz. Sporo wiedzy dostarczy dzieciom również wizyta w Muzeum Mikołaja Kopernika.

W planie turystycznym rodzin powinien też znaleźć się czas na naukę o zwierzętach i ptakach. Atrakcją na Mazurach dla dzieci może być więc zobaczenie dzikiego konia, potomka dawnego tarpana. Natomiast ze specjalnej platformy widokowej w miejscowości Żywków można obserwować bociany, które to właśnie ten region upodobały sobie jako swój dom. Co więcej, wytyczono tam także specjalną ścieżkę edukacyjną.

Ponadto świetnym pomysłem na to, dokąd jechać na Mazurach z dzieckiem, jest wybranie się do Parku Zabawy i Edukacji Mazurolandia. To kolejna świetna edukacyjna rozrywka dla dzieci. Znajduje się w nim robiący wrażenie Park Miniatur Warmii i Mazur. Na polanie legend i baśni można z kolei wysłuchać ciekawych opowieści mazurskich.

Zobacz także:

Mikołaj Rey zabrał nas na Żuławy. Na raki i zupę klopsową w 300-letnim domu

Atrakcje Pucka i okolic. Co warto zobaczyć?

Agroturystyka odrabia straty. Wolnych miejsc w kwaterach nie ma do września

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości