Dom na wodzie? To możliwe! Justyna i Olaf stworzyli swoje „podkrakowskie Mazury”

Justyna i Olaf kochają wodę. Kiedyś wymyślili sobie, że na starość zamieszkają w domu na wodzie. Po 10 latach udało im się spełnić to marzenie. Domek jest niewielki, ale bardzo przytulny. Para jest tam bardzo szczęśliwa. Zajrzeliśmy do nich z kamerą Dzień Dobry TVN.

Justyna Grabska i Olaf Obruśnik są właścicielami domu na wodzie. Pomysł, by zamieszkać w takim domu wziął się stąd, że obydwoje kochają wodę. Żeglują, nurkują, surfują.

Na jednej z naszych podróży poślubnych podróżowaliśmy barką. Wpływając do Amsterdamu, zobaczyliśmy pana, który wyszedł ze swojego domu na wodzie, złowił rybę i wrócił do środka, aby zjeść ją na śniadanie. Spojrzeliśmy na siebie Olafem i pomyśleliśmy, że chcemy mieć dom na wodzie na starość

- wspomina Justyna.

Spełnione marzenie

Po 10 latach para zrealizowała swoje wielkie marzenie. Nikt im nie powiedział, jak zbudować dom na wodzie, więc wszystko musieli nauczyć się od podstaw. W Małopolsce są pierwszymi właścicielami takiej budowli.

Dom ma 34 metry kwadratowe. Został złożony z gotowych części. Wykańczając wnętrze, właściciele musieli zwrócić uwagę nie tylko na odpowiedni wymiar, ale też na wagę przedmiotów, które zamierzali wstawić. Meble nie mogły być zbyt ciężkie. W domu są dwie sypialnie, salon z aneksem kuchennym, łazienka i duży taras. Korzystają z wody z jeziora. Przepuszczają ją przez filtry i lampę ultrafioletową. Dom jest ogrzewany sufitowo na podczerwień.

Justyna i Olaf od czasu do czasu wynajmują swój dom turystom. Najczęściej goszczą rodziny z dziećmi oraz podróżnych z Arabii Saudyjskiej. Wszyscy są ciekawi, jak udało im się stworzyć dom na wodzie.

Wybudowanie domu jest trudne i drogie. Od czego zacząć?

Postanowiliśmy sprawdzić, ile tak naprawdę kosztuje wybudowanie domu od podstaw. Na jakie trudności możemy natrafić i na jakim etapie budowy? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy eksperta od rynku nieruchomości Macieja Górkę.

Już na samym wstępie rozmowy ekspert zaznaczył, że wybudowanie domu jest trudne i drogie.

To, jaką kwotę wydamy na budowę domu, zależy przede wszystkim od ceny działki, na której ma stanąć nasz wymarzony dom. Najczęściej wybieramy działkę o powierzchni 1000 m(2). Ceny działek różnią się od siebie w zależności od miast i województw. Najtańszą ziemię kupimy w województwie opolskim. Tam za 1000 m(2) zapłacimy 85 tys. Najdroższe działki znajdują się w województwie mazowieckim. Jest to koszt ok. 214 tys. zł za 1000 m(2).

Ceny działek są bardzo rozbieżne. Wynika to z popytu na budowę.

W województwach pomorskich jest duży popyt na budowę. Wynika to z turystyki. Tam wszyscy chcą teraz budować, zarówno mieszkania, jak i domy pod krótkoterminowy wynajem. Najdrożej jest w Warszawie. Drogie grunty, drogie materiały i drogie wykonawstwo. Jest ono 15 proc droższe niż w innych częściach Polski

- stwierdził Maciej Górka.

Do tej kwoty należy doliczyć koszt budowy domu. Najczęściej Polacy budują domy z garażem lub poddaszem do 140 m(2). Będzie to koszt mniej więcej 300 tys zł.

Etapy budowy domu:

  • Formalności. Jest to jeden z najważniejszych etapów, którego nie można opuścić. Kiedy już podejmiemy decyzję o zakupie działki i budowie domu, należy zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty i pozwolenia. Pierwszym krokiem będzie zakup projektu budowlanego. Projekt indywidualny zawsze będzie droższy i zajmie więcej czasu niż kupno projektu gotowego. Kiedy skompletujmy niezbędną dokumentację, należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Czas oczekiwania na odpowiedź wynosi 65 dni od daty złożenia dokumentów. Decyzja uprawomocnia się dopiero po 14 dniach.
  • Stan zerowy. Ten etap rozpoczyna się od ogrodzenia całego placu budowy. Może to wykonać uprawniony do tego geodeta. Po wytyczeniu nieruchomości następuje wyrównanie działki i przygotowanie fundamentów oraz piwnicy.
  • Stan surowy otwarty. Etap obejmuje wykonanie wszystkich ścian zewnętrznych, stropów oraz schodów betonowych, komina, zamontowania okien. Etap stanu surowego może pochłonąć dość dużą ilość gotówki (od 40 do 45 proc. wartości całej inwestycji).
  • Stan surowy zamknięty. Osadzamy wszystkie drzwi zamknięte. Na tym etapie należy doprowadzić instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne oraz gazowe.
  • Wykończenie oraz prace montażowe. Ten etap rozpoczynamy od montażu urządzeń grzewczych (piece, kominki, grzejniki itp.). Po wykonaniu tych prac przystępujemy do wykończenia wnętrza domu.

Zobacz też:

>>>Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.<<<

Autor: Magdalena Gudowska

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości