Polska

Rewa – plaże, sporty wodne i inne atrakcje okolicy

Polska

Aktualizacja:

Rewa to malownicza nadmorska miejscowość z pięknymi plażami i świetnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Wśród atrakcji Rewy wymienia się spacery piaszczystym cyplem między wodami Zatoki Gdańskiej i Zalewu Puckiego, rejsy wycieczkowe i możliwość obcowania z naturą w rezerwacie Mechelińskie Łąki.

Plaże i rezerwaty Rewy to nie jedyna atrakcje czekające na turystów spędzających urlop w tej miejscowości. Niedaleko znajduje się stara poniemiecka torpedownia zanurzona w wodach Bałtyku oraz zamek w Rzucewie. Co jeszcze warto zobaczyć w Rewie i okolicach?

Najciekawsze atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach

Rewa jest dość niewielką i spokojną nadmorską miejscowością wypoczynkową, pełną barów i restauracji serwujących świeże ryby oraz owoce morza. Nie brakuje tu lodziarni i atrakcji dla najmłodszych, takich jak place zabaw, baseny z kulkami oraz wypożyczalnie gokartów lub rowerów. W sezonie na plaży organizowane są animacje dla dzieci. W Rewie warto wybrać się na spacer wzdłuż Alei Zasłużonych Ludzi Morza, stworzonej ku czci osób zabitych przez morski żywioł. Tablice upamiętniają takie postacie jak generał Józef Haller, Jan Leszczyński czy Klemens Długi. Na końcu alei postawiono imponujący Krzyż Morski, który góruje nad pobliską plażą. Do morskich atrakcji Rewy należą m.in. rejsy katamaranem, którym można dopłynąć na Półwysep Helski, do Jastarni. W pobliskich Babich Dołach (dzielnicy Gdyni) znajduje się stara torpedownia – imponujący obiekt zanurzony w wodach Bałtyku. W czasie II wojny światowej mieścił się tam niemiecki ośrodek badawczy. Dziś ruiny są odwiedzane przez miłośników turystyki alternatywnej. Można tam dopłynąć łodzią motorową. Na północ od Rewy znajduje się kolejna atrakcja – Zamek Rzucewo, a właściwie neogotycki pałac powstały w XIX wieku.

Rezerwaty i plaże w Rewie

Ogromną zaletą Rewy i jej okolic jest bliskość natury oraz piękne plaże o szerokości około 50 metrów. Kąpieliska na terenie miejscowości dzielą się na północne (ciągnące się w stronę Pucka) i południowe (w stronę Mechelinek), a około 100 metrów stanowi kąpielisko strzeżone. Na plażę można się dostać jednym z trzech oficjalnych zejść. W ich okolicach znajdują się bary, toalety, stoiska handlowe i atrakcje dla dzieci. Wakacje w Rewie nie mogą się obejść bez wizyty w rezerwacie Mechelińskie Łąki, rozciągającym się wzdłuż wybrzeża od południowej części miejscowości aż do Mechelinek. Malownicze murawy napiaskowe i szuwary stanowią wspaniałe miejsce do spacerów. Po drodze można zobaczyć takie gatunki roślin jak mikołajek nadmorski czy turzyca piaskowa. To także miejsce gniazdowania ptaków wodnych i wodno-błotnych. Na wybrzeżu zalewowym w delcie Redy utworzono Rezerwat Beka – ostoję dla przedstawicieli 200 gatunków ptaków, takich jak ostrygojady, błotniaki stawowe, brodźce krwawodziobe, łabędzie czarnodziobe i wiele innych chronionych gatunków. Występuje tam także co najmniej 17 gatunków roślin słonolubnych – m.in. koniczyny rozdętej i babki nadmorskiej.

Mierzeja Rewska – przyrodnicza osobliwość Rewy

Rewa nie jest zwyczajną miejscowością wypoczynkową – można tu zobaczyć pewną osobliwość przyrody, która od lat interesuje geologów. Tą unikalną atrakcją jest Mierzeja Rewska, przez miejscowych Kaszubów nazywana Szperkiem. Przecinający morze piaskowy cypel umożliwia spacer między wodami Zalewu Puckiego a Zatoki Gdańskiej. Część mierzei jest zanurzona w wodzie i ciągnie się aż do Półwyspu Helskiego. Płycizny wpływają na specyficzne ukształtowanie morza. Tworzy się pas wyjątkowo gładkiej wody – widok nietypowy dla Bałtyku. Wzdłuż Mierzei Rewskiej co roku wyrusza Marsz Śledzia – ekstremalne przejście przez morze trasą o długości 12 kilometrów – biegnący od Rewy aż do Kuźnicy na Półwyspie Helskim. Większość trasy wiedzie przez mielizny i łachy, jednak kilkaset metrów trzeba przepłynąć.

Kitesurfing i inne sporty wodne w Rewie

Plaża w Rewie wraz z charakterystyczną mierzeją i płyciznami tworzy idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Na miejscu warto spróbować swoich sił m.in. w kitesurfingu lub windsurfingu. Można zapisać się na kurs tygodniowy, weekendowy lub lekcję indywidualną z instruktorem, który wprowadzi nowicjusza w tajniki danego sportu. Osoby, które mają już pewne doświadczenie, mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego. Oprócz kompletów do windsurfingu i kitesurfingu można także wypożyczyć rower wodny lub kajak, aby wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi spędzić aktywnie dzień. Aby wypłynąć dalej w morze, warto zamówić rejs motorówką ze sternikiem, który pokaże najciekawsze atrakcje okolicy z innej perspektywy.

Zobacz wideo: Na ratunek Bałtykowi

Zobacz także:

Michał Cessanis odkrywa tajemnice Puszczy Białowieskiej. Jakie perełki kryją się na Podlasiu?

Zamek Spiski – słowacka perła średniowiecznej architektury

Czy w Puszczy Kampinoskiej straszy? "Wchodząc do tego lasu czuję, jakby coś we mnie wlazło"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości