Zamek Spiski – słowacka perła średniowiecznej architektury

Zamek Spiski
orava/Getty Images
Zamek Spiski wznosi się na wapiennej skale o wysokości ponad 600 m n.p.m. Jest to jeden z najstarszych kompleksów historycznych w Europie Środkowej. Cały kompleks, który Zamek Spiski tworzy ze Spiskim Podzamczem i Spiską Kapitułą, jest zjawiskiem unikalnym na mapie Europy, mimo iż większość zamku jest obecnie zrujnowana, a część murów została odbudowana współcześnie.

Zamek Spiski wraz z całym kompleksem liczącym 4 ha powierzchni w 1993 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najstarszą częścią zamku jest okrągła wieża mieszkalna. W dawnej części zamkowej podziwiać można ekspozycję opowiadającą o dziejach zamku, w tym o słynnym napadzie Tatarów w 1241 roku.

Fascynująca Słowacja – Zamek Spiski

Zamek Spiski bez wątpienia należy do najważniejszych zabytków na Słowacji. Położony jest na Spiszu, blisko Słowackiego Raju oraz Lewoczy. Zamek Spiski od Zakopanego dzieli około 100 km. Dla polskich turystów ten jeden z największych kompleksów zamkowych w Europie jest więc właściwie na wyciągnięcie ręki. Ciągną tutaj jednak nie tylko turyści wypoczywający w Tatrach, ale także podróżnicy z różnych zakątków Europy i świata. Podziwiać ruiny? Właśnie tak, jedne z najbardziej efektownych ruin, urzekających i sprawiających niesamowite wrażenie. Są to w końcu ruiny zamku, który jako jeden z nielicznych oparł się najazdowi tureckiemu w XIII wieku.

Zamek Spiski (Spišský Hrad) to ogromna kamienna twierdza, która przypomina zamki szlaku Orlich Gniazd, jest jednak od nich nieporównywalnie większa. Tuż obok niego znajduje się Spiska Kapituła (Spišská Kapitula).

Historia Zamku Spiskiego

Zamek Spiski po raz pierwszy pojawił się w zapisach w 1120 roku, choć dane historyczne i archeologiczne świadczą o tym, że samo wzgórze było zamieszkane już w V wieku p.n.e.

Na początku zamek pełnił rolę twierdzy granicznej państwa węgierskiego, później zaś przeszedł w posiadanie żupana spiskiego. Położenie (634 m n.p.m.) oraz kamienne fortyfikacje sprawiły, że Zamek Spiski okazał się twierdzą niezwykle trudną do zdobycia, co nie udało się nawet podbijającym Europę Tatarom.

W kolejnych wiekach zamek zmieniał właścicieli i aż do 1780 roku odgrywał ważną rolę. Wtedy jednak wybuchł pożar, który zakończył okres świetności zamku. Z czasem zabudowania zaczęły popadać w ruinę. Przed całkowitą dewastacją uchronili zamek konserwatorzy zabytków. Prace konserwatorskie rozpoczęto w 1970 roku. Dzięki temu udało się odbudować część fortyfikacji.

Zamek Spiski – zwiedzanie

Zamek Spiski na Słowacji oferuje turystom niezapomniane widoki. Zwiedzanie rozpoczyna się na XVI-wiecznym dziedzińcu, z którego zwiedzający kierują się w stronę romańskiej bramy. Stąd prowadzi droga do najstarszej części zamku. Górna część zamku składa się z:

  • tarasów późnogotyckiego pałacu,
  • pozostałości po kamiennej baszcie z XII wieku (najstarsza budowla zamku),
  • pałacu romańskiego,
  • (odrestaurowanej) gotyckiej kaplicy św. Elżbiety Węgierskiej.

Warto udać się również do wieży zamkowej Nebojsa ("nie bój się"), która ma 19 metrów wysokości i 3,5 m grubości ścian. Pełniła ona funkcje obronne, dzisiaj natomiast z jej szczytu można podziwiać widok na Kotlinę Spiską. Z wieży można przejść do muzeum zamkowego, a następnie na dolny dziedziniec, który jest najbardziej rozległą częścią budowli.

Stąd można się udać do kolejnego zabytku całego kompleksu, czyli Spiskiej Kapituły, która była siedzibą biskupa spiskiego, niejednokrotnie porównywaną do Watykanu. Największym zabytkiem Kapituły jest katedra św. Marcina z XIII wieku, która łączy w sobie elementy romańskie i gotyckie. Uwagę zwracają znajdujące się we wnętrzu:

  • posąg białego lwa z XIII wieku (najstarsza romańska rzeźba na Słowacji),
  • polichromia przedstawiająca koronację Karola Roberta z Anjou,
  • XV-wieczne ołtarze.

Zamek Spiski – godziny otwarcia, ceny biletów

Zamek Spiski otwarty jest od maja do września w godzinach 9–19, w październiku i kwietniu od 9 do 17, a w listopadzie od 10 do 16. Od grudnia do marca zamek jest zamknięty dla zwiedzających. Ostatnie wejście na zamek możliwe jest na godzinę przed zamknięciem kompleksu, jednak na spokojne zwiedzanie trzeba zarezerwować około 2 godzin.

Ceny biletów do Zamku Spiskiego są bardzo różne. Bilet normalny kosztuje 6 euro, a ceny biletów ulgowych wynoszą od 3 do 4 euro. Ciekawym rozwiązaniem jest bilet rodzinny (maksymalnie 4 osoby), który kosztuje 12 euro. Dzieci poniżej 6. roku życia oraz osoby po 80. roku życia mają zagwarantowane bezpłatne wejście.

Zamek Spiski – jak dojechać?

Dojazd do Zamku Spiskiego i Spiskiej Kapituły jest dość prosty. Najłatwiej jest oczywiście samochodem. Podróż z Zakopanego zajmuje nieco ponad godzinę. Podobnie z Krynicy-Zdroju. Z Popradu do Spiszu jedzie się około 30 minut, a z Lewoczy jedynie 15 minut. Na Spiskim Podzamczu znajduje się bezpłatny parking. Przejście stąd na zamek zajmuje mniej więcej godzinę.

Zobacz wideo: Zdobył Kilimandżaro w hołdzie dla Aleksandra Doby

Zobacz też:

Pafos – co warto zobaczyć w tym mieście?

Kujawy. Ciekawostki, atrakcje, zabytki

Tajemnica srebrnych orłów królewskich - było ich 86. Ocalał jeden?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości